Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Новини > от Дневник

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Tрябва ли да се декларират като заеми в годишната данъчна декларация на физически лица допълнителните вноски от съдружниците направени по чл. 134, ал. 1 от ТЗ?

от Евгени Рангелов, 12 Feb 2010 14:10ч, видяна 4798 пъти
реклама
Odit.info и сп."Български законник" представят първата от серия публикации с отговори по интересни счетоводни казуси.

Скъпи приятели на Odit.info,

от тази седмица започваме да публикуваме регулярни казуси с отговори, свързани с работата на счетоводителя. Казусите са подбрани и разработени от нашите партньори от сп."Български законник" (www.zakonnik.net). Надяваме се по този начин да отговорим на едни от най-често срещаните въпроси от счетоводната практика. Представяме ви първия казус и кратък отговор към него.

Казус: Tрябва ли да се декларират като заеми в годишната данъчна декларация на физически лица допълнителните вноски от съдружниците направени по чл. 134, ал. 1 от ТЗ?

Отговор: Разпоредбата на т.5 към ал. 1 на чл. 50 от ЗДДФЛ въведена с § 67 от ПЗР на Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 г. не конкретизира кои видове получени/предоставени заеми требва да бъдат декларирани в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, считано от 2009 г. Само в букви "в" и "г" към същата т.5 е посочено, че това задължение не се отнася за "получените кредити, предоставено кредитни институции по смисъла на Закона за кредитните ин­ституции.
Така редактирана, разпоредбата на т.5 има универсално приложение, но все пак, по наше мнение, се нуждае от известно тълкувание. Доколкото имаме информация, министерството на финансите подготвя, и ще издаде през м.февруари, указания за тълкуване на тази нова разпоредба. Считаме, че ако това стане през м.февруари, ще има време за цялостно изясняване на въ­проса за целите на данъчното деклариране до 30 април 2010 г.

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР