Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Практика > Счетоводство

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Счетоводен казус

от Евгени Рангелов, 11 May 2010 11:01ч, видяна 26831 пъти
реклама

Въпрос: Върнали сме стока на 1-во число, издали са кредитни известия за нея на 15-то число. От коя дата започва да тече лихва за забавено плащане на задължението на собственика на стоката?

Отговор: Считаме,че на въпроса следва да се отговори в зависимост от клаузите на договора между страните. Възможни са следните варианти:
а/ ако в договора са предвидени санкции /лихви,неустойки/ за неизпълнение на договорните задължение по доставката,санкцията трябва да се определи, считано от датата, на която доставката е следвало да се осъществи,но на практика не е съществена, защото е направена рекламации и стоката е върната, т.е. няма доставка;
б/ ако е предвидена санкция /лихва/ за забавено плащане, лихвата трябва да се определи от датата,на която сте платили сумата - до датата, на която тя ефективно Ви е върната.
За този случай намират приложение разпоредбите на чл.79 и следващите от Закона за задълженията и договорите,по приложението на които трябва да потърсите правен съвет и отношенията Ви с доставчика да се уредът съобразно договоря и закона.
 

Счетоводните казуси се разработват в партньорство със сп."Български законник"

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР