Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Практика > Счетоводство

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Отчитане на стоки, унищожени при пожар

10 Mar 2008, видяна 4228 пъти
реклама
В бр. 12 от 2007 г. на „Счетоводна и данъчна практика" Иван Дочев, д.е.с, разглежда случая: През месеца в нает от фирмата склад за търговия на пакетирани стоки възниква пожар, при който наличната стока е изгоряла. Становището на компетентните органи (пожарната) е, че пожарът е възникнал вследствие на късо съединение в ел.захранването на склада, фирмата е регистрирана по ЗДДС. Как трябва да се осчетоводи унищожаването на стоката и трябва ли да се начисли ДДС върху сумата? При годишното приключване резултатът трябва ли да се преобразува със сумата на унищожените стоки и сумата на начисленото ДДС (ако трябва да се начисли)?

1. Загубата от пожара в склада на предприятието следва да се отчете като извънреден разход

2. Съгласно чл. 80 (2), т. 1 от Закона за ДДС, не се прави корекция на данъчния кредит, т.е. не се дължи ДДС в този размер, когато стоките са унищожени поради непреодолима сила. Пожарът се вписва в дефиницията за непреодолима сила по чл. 306(2) от Търговския закон.

3. Поради същата причина не се преобразува финансовият резултат на основание чл. 28 (3), т. 1 от ЗКПО.

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР