Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Практика > Осигуряване

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Прилагането на Наредба Н-8

13 Mar 2008, видяна 4893 пъти
реклама
В бр. 2 от 2008 г. на „Счетоводна и данъчна практика" Зорница Димитрова, експерт по осигурително право, разглежда казуса: Прилагам мемориален ордер за начислени работни заплати, например за м.декември 2007 г. - досега винаги с дата 31.12.2007 г. (изплащат се съответно през м.януари 2008 г.),съгласно счетоводната политика на фирмата, като се отбелязва, че става въпрос за начислена работна заплата за м.декември. Това било нарушение и мемориалният ордер трябвало да бъде с дата 01.01.2008 г., за да не ме глобят, тъй като по обясними причини не съм внесла дължимите осигуровки и подала Декларация 1 до края на деня (да се разбира 31.12.2007 г). Бихте ли ми обяснили, ако мемориалният ордер е с дата 1 януари 2008 г., по какъв начин ще го приложа в счетоводната документация за м.декември 2007 г. и съответно с какви контировки? Навсякъде се пишат теоретичните постановки и се разяснява разликата между месеца, за който са начислени, и месеца, през който са начислени социални осигуровки, а на практика как точно ще стане това, никой не обяснява. Още повече, че добрите счетоводни програми (с каквито ние работим) не позволяват в текущия месец да се работи с други дати.

Съгласно редакцията на чл. 7, ал. 3 от КСО, действаща през 2007 и 2008 г., осигурителните вноски се внасят до края на месеца, през който е извършено начисляването, ако през същия месец не е изплатено начисленото възнаграждение. Видно от текста на разпоредбата, законодателят е имал предвид месеца, през който е извършена самата счетоводна операция, а не този, за който се отнася.

Правилно поставяте датата 31.12.2007 г. в мемориалния ордер, тъй като възнагражденията се отнасят за м. декември, но в конкретния случай трябва да добавите и друга дата, която да удостоверява, че документът е изготвен фактически през месец януари 2008 г. Така чл. 7, ал. 3 от КСО няма да се прилага.

Ако ведомостта за заплати действително е изготвена през м. декември 2007 г., а заплатите ще бъдат изплащани през м. януари 2008 г., то вноските следва да се внесат до края на месец декември.

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР