Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Практика > Данъци

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Данъчно третиране на задължение по ЗКПО

17 Apr 2008, видяна 5810 пъти
реклама
В бр. 11 от 2008 г. на в. „Кеш" Иван Дочев, д.е.с, дава отговор на въпроса: Ще се приложи ли чл. 46, ал. 1 от ЗКПО за увеличаване на счетоводния финансов резултат със сумата на задълженията, за които е изтекъл давностният срок, ако задължението е отписано?

Ако при изтичане на давностния срок, но не повече от 5 години от възникване на задължението, същото е отписано и са отчетени приходи, не се извършва увеличение на счетоводния финансов резултат (новата редакция на ал. 2 на чл. 46 от ЗКПО, в сила от 01.01.2008 г.).

В случай че задължението не е отписано при изтичане на давностния срок, поради което е увеличен счетоводният финансов резултат, то може да бъде отписано и след това със зачитане на намаление, съгласно чл. 46, ал. 3 от ЗКПО.

Освен това в същия текст е дадена възможност за изплащане на неотписаното задължение, за което също се признава намаление на счетоводния финансов резултат в годината на изплащането.

Новата редакция на чл. 46, ал. 2 и 3 от ЗКПО е по-коректна, защото държи сметка за нормалната търговска практика длъжникът да изплати задължението си и след изтичане на давността, без да се възползва от нея.

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР