ODIT.info > Дискусия > Осигуряване Започни нова тема

Гореща тема! обезщетение по чл. 220 от Кт

 обезщетение по чл. 220 от Кт бъни (гост) 21.05.2008 11:10

съкращаваме работник по чл. 328, ал.1 т.2 / съкращаване на щата/. има отправено предизвестие от работодателя но той не иска да спази едномесечния срок на предизвестието.т.е предизвестието изтича на 13.05.08, а работника ще бъде освободен от 24.05.08.
въпросът ми е - при изчисляване на обезщетението по чл.220 БТВ от кой месец да гледам - април или май. все пак самото предизвестие изтича през юни месец и си мисля че тр да гледам за БТВ това от м. май. работника има отработен повече от 1/2 от м.май.
моля за малко помощ

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт бъни (гост) 21.05.2008 11:10

предимвестието изтичана 13.06.2008

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт бъни (гост) 21.05.2008 12:13

добре де на никого ли му се е свучвало да изчислява такова обезщетение???????

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт 1211 (гост) 21.05.2008 13:10

Все пак ще начислите това обещетение в месец май без да се съобразявате кога изтича предизвестието , защото то така или иначе няма да бъде спазено ! Базата трябва да е м.Април.

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт бъни (гост) 21.05.2008 13:57

някой друг ще даде ли мнение?????

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт anakova (гост) 21.05.2008 16:09

След като предизвестието тече от 13.05.2008 г. , а искате да го освободите от 24.05.2008 г. значи ще платите чл.220- обезщетение за неспазения срок на предизвестието само от 25.05.2008 г. до 13.06.2008 г.По този въпрос има запитвания и съответно отговор в сайта МТСП.А колкото до базата за изчисление ще ползавш м.април. защото трябва да го начислиш в м.май., тъй като ще прекратиш договора му от 24.05.2008 г.

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт cveta (гост) 05.06.2008 22:31

Добър вечер. Обезщетението по чл. 220 се изчислява както обезщетението по чл. 224 ли? Ако брутната заплата е 500 лв, то какво обезщетение ще трябва да му се изплати по чл. 220? Благодаря предварително.

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт ЛС Профил 05.06.2008 22:40

Обезщетението по чл. 220, ал. 1 от КТ за незспазено предизвестие се изплаща на основание чл. 228, ал. 1 КТ ,определяне на обезщетението е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение.

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт cveta (гост) 05.06.2008 22:59

Благодаря ти ЛС. Може ли да ми кажеш дали правилно разсъждавам. Служител отправя едномесечно предизвестие да бъде освободен от 07.06.2008г, но работодателят го освобождава от 08.05.2008г. То тогава обезщетението по чл. 220 ще се изчисли на базата на брутната заплата от април: 500лв /21 р.дни * 24 р.дни (неспазено предизвестие) = 571,43 лв. И тази сума ще бъде изплатена със заплатата за май, която е един ден.

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт ЛС Профил 05.06.2008 23:01

От де ги взе тия 24 р.дни?

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт cveta (гост) 05.06.2008 23:08

19 от май и 5 от юни. Или съм в голяма грешка :(!
 

 RE: обезщетение по чл. 220 от Кт Къртева (гост) 06.06.2008 09:05

cveta, правилно разсъждаваш
реклама

ODIT.info > Дискусия > Осигуряване

Моят ODIT.info