ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Гореща тема! Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ

 Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ Цвета (гост) 11.06.2008 17:07

Колеги, отскоро във фирмата се налага временно работник да замества отсъстващ. Предишната колежка е пускала само споразумение за вътрешно заместване по чл. 259, ал. 3. Въпросът ми е трябва ли да регистрираме и ТД по чл110 или това е достатъчно? Работата, която се извършва от работника е в рамките на законоустановеното работно време.

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ John Профил 11.06.2008 17:13

Само 259. Ама и за него трябва уведомление.

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ Цвета (гост) 11.06.2008 17:24

Благодаря, John! Сега трябва да убедя и управителя, защото до сега такова не е изпращано за нито един случай.

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ John Профил 11.06.2008 17:28

Основание на договора - 15 (договор по 259 КТ).

За какво им е и това никак не е ясно, след като има уговорка, че може и да отсъства писмена форма.

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ Цвета (гост) 11.06.2008 17:33

Аз също незная, но това може би е причина до сега да не са сключвали подобни трудови договори, а още по- малко пък да подават и уведомления за това.

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ MEGY TRYFONOVA Профил 11.06.2008 17:43

Мисля,че писмената форма е необходима и на двете страни. Необходима е на работника за да се установи какво точно са се договорили- чисто заместване ли е или съвместителство, какво ТВ ще получи, какви права ще ползва. необходимо е и на работодателя, за да се обоснове документално подобен разход.
ал.3 на чл.259 касае основно възможността работникът да доказва със всички доказателствени средства,че е съвместявал или замествал, с всички произтичащи от това последици. Ал.3 представлява отклонение от принципното "писмено" уреждане на отношенията работодател-работник.

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ Цвета (гост) 11.06.2008 18:02

Пак не ми стана много ясно? В споразумението за вътрешно заместване се определя възнаграждението и работата, която ще извърши работника, за да получи това възнаграждение. И още - как да направя разлика между чисто заместване, т.е. изцяло изпълнява другата работа, без да изпълнява своята по основен трудов договор. Или съвместителство - едновременно със своята, изпълнява и част от другата и за това получава възнаграждението? В споразуменията, които са писани до сега подробно се описва причината, която налага това съвместяване, както и възнаграждението. А също и периода от време.

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ мерилин (гост) 11.03.2010 21:16

Здравейте!
Работя като детска учителка.В момента наша колежка е в платен отпуск и аз я замествам за 16 работни дни.Директорката ми пусна допълнително споразумение по чл.259 от КТ като ми определи допълнително възнаграждение в размер на 50 % от нейната основна заплата.Проблемът е в това,че тя е неотговаряща понеже не работи по специалността си и взима само 80% от заплатата на висшист.Не трябва ли да изчислят доп.възнаграждение на базата на основна заплата ,която да е в моя полза,т.е.това е моята заплата.

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ hr (гост) 11.03.2010 22:18

Дава се % от основната заплата на длъжността, която се замества...

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ мерилин (гост) 12.03.2010 06:14

Благодаря много!Последно ако може да ми отговорите-ако правилно съм разбрала дава се процент от основната заплата за съответната длъжност,а не от заплатата на този когото замествам.Така ли е?
 

 RE: Вътрешно заместване - чл. 259 или/ и чл.110 КТ АНИ (гост) 12.03.2010 11:07

Мерилин - Дава се % от основната заплата на длъжността, която се замества... Анадъмооооооо
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения