ODIT.info > Дискусия > Осигуряване Започни нова тема

Мнооого гореща тема! обезщетение при пенсиониране

 обезщетение при пенсиониране мирела (гост) 18.06.2008 10:35

лице се пенсионира, считано от 01.06.2008. Заповедта от личен състав е дадена късно в счетоводството и не са му начислени обезщетенията / 3 бр.запл. и неизползван отп. чл.224 КТ/. Ще бъде ли проблем да ги начисля в юни. Все трябва да му ги изплатим на човека. Къде може да се прочете нещо по въпроса?

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 18.06.2008 10:43

Не трябва,ами се начисляват юни.

 RE: обезщетение при пенсиониране мирела (гост) 18.06.2008 12:08

ЛС, моля те , дай по-подробно, поне къде го пише.Моля те!

 RE: обезщетение при пенсиониране МИЛЕНА (гост) 18.06.2008 14:18

ТРЯБВА ДА ИЗПЛАТЯ ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ПЕНСИОНИРАНЕ ОТ ДВЕ БРУТНИ ЗАПЛАТИ.ВЪРХУ ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО НЕ СЕ ДЪЛЖАТ НИКАВИ ОСИГУРОВКИ И ДОД.НАЛИ ТАКА?

 RE: обезщетение при пенсиониране Теа (гост) 18.06.2008 16:33

Защо 3 бр заплати искате да начислите

 RE: обезщетение при пенсиониране мирела (гост) 18.06.2008 18:43

имаме и по ктд

 RE: обезщетение при пенсиониране мирела (гост) 18.06.2008 19:04

теа(гост) , моля те , ако знаеш, отговори.

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 18.06.2008 19:05

КТД не може да бъде в противоречие с КТ.
Не се дължат осигуровки и ДОД.

 RE: обезщетение при пенсиониране мирела (гост) 18.06.2008 19:10

ЛС, аз знам, че не се дължат . Аз питам друго. считано от 01,06,2008 е пенсиониран. В юни вече не е наш работник. Мога ли в юни да му изплатя обезщетенията , вкл. и това по чл.224 от кт- неизп.отпуск

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 18.06.2008 19:11

А можеш ли да ми отговориш защо да не можеш,като си длъжна а му ги изплатиш?А отговори ми на това,кое ти пречи да ги начислиш сега?
Пише го в КТ ,че му дължиш тези обезщетения,там го пише.

 RE: обезщетение при пенсиониране мирела (гост) 18.06.2008 19:13

не зависи от мен, аз предложих.

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 18.06.2008 19:15

Мирела,да пиша случайно на китайски?

 RE: обезщетение при пенсиониране Теа (гост) 18.06.2008 21:45

Колежке,нямате основание да се притеснявате,че заповедта за освобождаване на този Ваш служител е закъсняла,случва се понякога и това,случвало се е не личен състав, а и самата аз да си прибера заповед в папката без да я обработя,просто от бързане и невнимание.Имате пълното право да начислите и изплатите това обезщетение при пенсиониране.ДОО И ДОД не се дължат,има и друг момент тези обезщетения имат 3 годишен давностен срок,в който пенсионерът има право да си ги потърси,ако не му ги платите.Ако в КТД е решено наистина,че фирмата ще изплаща повече от 2 бр.заплати,това не е проблем да се платят

 RE: обезщетение при пенсиониране Теа (гост) 18.06.2008 21:47

Това което пропуснах е да Ви кажа,че върху платено обезщетение за неизползван отпуск ДОД се дължи

 RE: обезщетение при пенсиониране мирела (гост) 18.06.2008 22:38

теа(гост), много ти благодаря. Ще му платим , това никой не го оспорва. Притеснението ми беше единствено , че той вече не е наш служител в юни, а ще фигурира във ведомостта. Дали е проблем. Благодаря ти още веднъж.

 RE: обезщетение при пенсиониране гост1 (гост) 18.06.2008 22:44

ЛС, къде видя противоречие между КТД и КТ, с тези 3 заплати обезщетение по чл.222, ал.3 КТ.

 RE: обезщетение при пенсиониране анакова (гост) 19.06.2008 08:00

При възниква проблем при Д1, когато нямам отработен ден и подам обезщетение по чл.224. Програмата не ми формира запис и се налага винаги когато имам такъв случай да коригирам дискета!

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 19.06.2008 08:15

Гост1/гост/,да съм споменала некъде че виждам противоречие?Само доуточних.

 RE: обезщетение при пенсиониране madm (гост) 19.06.2008 11:17

ами да няма как да не дава Д1 грешка като няма отработен ден.
корекция в предходния месец - това мисля аз
и си довнасяте ДОД

 RE: обезщетение при пенсиониране Аз (гост) 22.08.2008 13:09

Мисля, че обезщетението по чл. 222 ал. 3 не трябва да се посочва в декларация обр.1 , защото не е нито осигурителен доход нито облагаем доход за ДДФЛ. ? Или греша ? Моля отгововете ми , че и аз имам служител, на когото прекратявам тр. договор , считано от 01.09.2008 г. ,защото се пенсионира . Но вместо във ведомостта за м. 08.2008 искаме да начислим обезщетението от 6 заплати във ведомостта за м.септември , тъй като няма да сме в състояние да го изплатим със заплатите за август. Грешно ли ще е ? Всъщност не зная какъв е срока за изплащането му и мога ли да го забавя с 1 месец и да го платя със заплатите за септември?

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 22.08.2008 13:13

Не се включва в Д1, можете да го изплатите м.Септември.

 RE: обезщетение при пенсиониране Аз (гост) 22.08.2008 14:41

Благодаря за отговора

 RE: обезщетение при пенсиониране гост (гост) 29.08.2008 19:17

А колко време работодателят има право да забавя обезщетението по чл. 222 ал. 3 от датата на пенсионирането?

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 30.08.2008 09:48

Може би изчаква решението НОИ за отпусната пенсия и тогава да ви го изплати, ако не е сигурен ,че имате право да получите пенсия.

 RE: обезщетение при пенсиониране Кика (гост) 30.08.2008 14:14

А трябва ли обезщ. да се вписва в ТК ? Когато е изплатено, а още няма решение за пенсиониране.

 RE: обезщетение при пенсиониране гост (гост) 30.08.2008 15:08

Трудовия договор е прекратен по чл.328 ал.1 т.10 от КТ - поради придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст...значи вече е проверено иначе нямаше по този член да го прекратяваме. Надявам се да ми ги дадат по-рано от 1 година, защото тогава не съм сигурен какво точно ще мога да си купя с тези пари...нищо че казват как нямало инфлация.

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 30.08.2008 16:33

А кога ти е прекратен ТД?

 RE: обезщетение при пенсиониране гост (гост) 30.08.2008 21:15

Искам да знам просто закона дава ли срок за изплащане на обещетението, защото не видях да има такъв

 RE: обезщетение при пенсиониране ЛС Профил 30.08.2008 21:20

До 3г е срока в който можете да си го търсите.

 RE: обезщетение при пенсиониране гост (гост) 30.08.2008 22:46

:( Благодаря за отговора

 RE: обезщетение при пенсиониране Монита (гост) 24.09.2008 08:41

Имам няколко въпроса във връзка с освобождаване на служител във връзка с пенсиониране и понеже до сега не съм имала такъв случай ,искам да попитам опитните и знаещите:
1. изплащаме 2 БРЗ
2. издаваме УП-3 и УП-2 -къде точно се посочва обезщетението?
3.вписваме на стр.26 в ТК
4.не се дължат социални и здравни осигуровки и ДОД

Ако по някоя от точките греша,моля поправете ме.Благодаря!!!

 RE: обезщетение при пенсиониране mimi (гост) 30.10.2008 16:03

Искам да попитам, ако преди пет месеца служител се е пенсионирал и не са му начислени 2 - те брутни заплати, трябва да се подаде корекция ли на месеца в който е освободен и да му се начислят 2 -те заплати или има и друг начин. И ако служителя е отново наш работник на нов трудов договор може ли да се начислят с днешна дата. Благодаря предварително.

 RE: обезщетение при пенсиониране magibl Профил 30.10.2008 16:46

Аз така правя ,по принцип изчаквам пенсионното решение за отпускане на пенсия пускам заповед за изплащане на обезщетението и го включвам в текущия месец за начисление и изплащане, до сега не съм имала проблеми

 RE: обезщетение при пенсиониране mimi (гост) 31.10.2008 08:25

Благодаря за отговора, искам да те помоля ако може да ми изпратиш такава заповед, за да видя какво предтавлява.
Ето ми имейла : mariana.konsul@gmail.com
Благодаря ти предварително.

 RE: обезщетение при пенсиониране JENI11 Профил 31.10.2008 09:17

Ако лицето е освободено от 01.11.2008г.поради пенсиониране мога ли да му платя обезщетението за 6 брутни заплати в месец октомври или е по правилно в ноември.

 RE: обезщетение при пенсиониране magibl Профил 31.10.2008 09:52

за mimi

Преди тази заповед лицето подава молба за изплащане на обезщетението с приложено копие на пенсионното решение и пускаме заповед

заповед № ,,,

Дата,,,,

На основание чл 222 ал 3 от КТ

Нареждам

Да се изплати обезщетение в размер на две брутни възнаграждения на лицето ,,,,,,,,,,,,,,, , длъжност ,,,,,,,,,,


Препис от настоящата заповед да се връчи на лицето, личен състав за приложение към досието и касиера за сведение и изпълнение.

Управител:

 RE: обезщетение при пенсиониране Сиса (гост) 31.10.2008 09:59

обезщетението по чл.222 ал.3 как го осчетоводявате?

 RE: обезщетение при пенсиониране magibl Профил 31.10.2008 10:38

604../4211
 

 RE: обезщетение при пенсиониране Сиса (гост) 31.10.2008 10:41

magibl мерси!
реклама

ODIT.info > Дискусия > Осигуряване

Моят ODIT.info