ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Мнооого гореща тема! за брутните заплати при пенсиониране

 за брутните заплати при пенсиониране лимонка (гост) 24.10.2008 10:27

Здравейте,
може ли някой да ми каже как да процедирам в следния случай? Колега се пенсионира.През целия си трудов стаж е работил само при нас и то 30 години.В един период от 5 месеца е бил съкратен от при нас и след тези 5 месеца на Бюрото по труда се връща пак в предприятието.Тези 5 месеца са през 2002г.От тогава до днес са 6 години.Въпроса ми е на 2 или 6 брутни заплати при пенсониране ще има право.Ако може някое членче от закон за потвърждение да ми цитирате.Благодаря предварително на всички отговорили

 RE: за брутните заплати при пенсиониране на_Дришльо_кака_му Профил 24.10.2008 10:28

Бюрото по труда не е работодател :)
въпросният колега има само един работодател за тези 30 години - вие :)
6 брутни заплати

 RE: за брутните заплати при пенсиониране satanasowa Профил Изпрати email 24.10.2008 10:29

През последните 10 години от трудов. му стаж ако е работил при вас има право на 6 заплати
чл.222 ал. 3 от КТ

 RE: за брутните заплати при пенсиониране МегиТрифонова (гост) 24.10.2008 10:29

Безспорно на 6 заплати. Бюрото по труда не е работодател. Има становище на МТС_П по този въпрос, с което този път съм съгласна.
6 БТВ му дължите, на основание чл.222, ал.3 КТ

 RE: за брутните заплати при пенсиониране ЛС Профил 24.10.2008 10:36


Автор Бойко ХАДЖИЙСКИ – юрист

Чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда предвижда един особен вид обезщетение, имащо характера на благодарност или награда за съответния работник или служител. Предпоставките за възникване правото на това обезщетение са следните:

1. Работникът или служителят да е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

2. Трудовото правоотношение с него да е било прекратено след придобиването на това право. Без значение е на какво основание и по какъв начин (със или без предизвестие) трудовото правоотношение е било прекратено. В никакъв случай не е задължително това да е станало по чл. 328, т. 10 от Кодекса на труда - поради придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Право на това обезщетение имат само лица, които са били в трудово правоотношение с работодателя, но не и тези, които са работили по “договор за управление”. От обезщетението по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда не се ползват и лицата, придобили право на друг вид пенсия (напр. за инвалидност).

Размерът на обезщетението е определен от законодателя в размер на две брутни трудови възнаграждения. Има се предвид брутното трудово възнаграждение, получено през предхождащия прекратяването месец, респ. последното получено месечно брутно трудово възнаграждение. Ако обаче работникът или служителят е работил през последните 10 години от трудовия му стаж при същия работодател, размерът на обезщетението е фиксиран на шест брутни трудови възнаграждения.
В този 10-годишен период ще се включват всички периоди, които се зачитат за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.Трудовият стаж може да е бил прекъсван поради прекратяване на трудовото правоотношение с работодателя или поради ползване на неплатен отпуск, който не се зачита за трудов стаж, или по други причини, но ако по време на това прекъсване работникът или служителят не е придобивал трудов стаж при друг работодател, то той ще има основание да получи обезщетението по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда в увеличения размер от шест брутни трудови възнаграждения. Не е задължително трудовият стаж да е придобит при работа на една и съща длъжност през всичките 10 години. Достатъчно е работодателят да е бил един и същ.

Не се смята за “работа при същия работодател” период, през който работникът или служителят е бил в неплатен отпуск, който не се зачита за трудов стаж, и през това време е работил при друг работодател, в страната или в чужбина.

За “работа при същия работодател” трябва да се считат и случаите на запазване на трудовото правоотношение при правоприемство на страната на работодателя при условията на чл. 123 и чл.123 А от Кодекса на труда. Правоприемникът в тези случаи трябва да се смята за същия работодател по смисъла на чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда.

Наличието на десет години трудов стаж при същия работодател следва да се преценява към момента на прекратяване на трудовото правоотношение, а не към момента на придобиването на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Размерите на плащането, установени в чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда, са минимални - с акт на МС, с колективния или индивидуалния трудов договор могат да се определят по-големи размери.

Обезщетението се дължи само веднъж – при прекратяване на трудовото правоотношение след първоначалното придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Ако работникът или служителят отново постъпи на работа, независимо дали се е пенсионирал, при следващо прекратяване на трудовото правоотношение, той няма право на такова обезщетение.

 RE: за брутните заплати при пенсиониране гост (гост) 24.10.2008 12:55

А в какъв срок след напускане се изплаща обещетението?

 RE: за брутните заплати при пенсиониране Георгиева (гост) 28.10.2008 11:03

Кога трябва да се наачислят заплатите ? Когато излезе решението за пенсия или в месеца в който е осбоводено лицето поради пенсионирване? Предварително благодаря

 RE: за брутните заплати при пенсиониране на_Дришльо_кака_му Профил 28.10.2008 11:07

при прекратяване на ТД

 RE: за брутните заплати при пенсиониране теди (гост) 28.10.2008 11:07

Ако може и аз да попитам. Работодателя длъжен ли е при наличие на всички тези обстоятелства да изплати тези заплати или е по ногово желание?

 RE: за брутните заплати при пенсиониране на_Дришльо_кака_му Профил 28.10.2008 11:10

не е по желание

 RE: за брутните заплати при пенсиониране теди (гост) 28.10.2008 11:14

Точно днес освобождаваме 1 работник поради пенсиониране и собственика едва ли ще изплати тези заплати / става въпрос за ЕТ/ Ако лицето няма претенции длижни ли сме все пак да ги начислим поне по ведомост заради съответните удръжки или нищо да не правим. Благодаря за предния отговор на кака му и се надявам пак да ми помогне

 RE: за брутните заплати при пенсиониране на_Дришльо_кака_му Профил 28.10.2008 11:16

теди (гост) | Дата: 28.10.2008 11:14
Точно днес освобождаваме 1 работник поради пенсиониране и собственика едва ли ще изплати тези заплати / става въпрос за ЕТ/ Ако лицето няма претенции длижни ли сме все пак да ги начислим поне по ведомост заради съответните удръжки или нищо да не правим.

длъжни сте да ги начислите и, все пак, да си "имате" подпис срещу "получил сумата" :)

 RE: за брутните заплати при пенсиониране теди (гост) 28.10.2008 11:19

Незнам дали е от значение но ЕТ не иска да я освобождава а самата тя напуска. Освобождаваме я по чл. 325 т.1. /предполагам че е възможно/ или и тук бъркаме

 RE: за брутните заплати при пенсиониране satanasowa Профил Изпрати email 28.10.2008 11:20

Длъжни сте да го начислите, за излащането, аз бих почакала да видя документа, че наистина е пенсионер. Да не се налага да връща пари после.

 RE: за брутните заплати при пенсиониране Мия (гост) 28.10.2008 11:22

Върху тези 2 заплати няма никакви удръжки,без осигуровки,без ДОД

 RE: за брутните заплати при пенсиониране sapuna (гост) 08.12.2008 10:35

Здравейте!
Въпросът ми е идентичен,но малко в по друг аспект:
Баща ми бе освободен от длъжността "кметски наместник" на 01.01.2008г поради изтичане на договорения срок.Пенсионна възраст обаче навърши през м.октомври.През този период бе регистриран в Бюрото по труда.Въпросът ми е дали има правно основание за двумесечно обезщетение?
Благодаря!

 RE: за брутните заплати при пенсиониране ЛС Профил 08.12.2008 10:40

Няма основание да му бъде изплатено обезщетение.

 RE: за брутните заплати при пенсиониране sapuna (гост) 08.12.2008 22:26

Очаквах подобен отговор,но се надявах и на някаква "вратичка"!
Благодаря Ви ЛС!

 RE: за брутните заплати при пенсиониране dd (гост) 29.09.2009 08:59

А според вас трябва ли да се отдържат данък общ доход върху тия двие брутни заплати

 RE: за брутните заплати при пенсиониране dd (гост) 29.09.2009 09:01

помогнети за този казус

 RE: за брутните заплати при пенсиониране Льольо (гост) 29.09.2009 09:04

Да ти имам казуса!!!
Няма данък, няма осигуровки!!!!!!!

 RE: за брутните заплати при пенсиониране стискозъбка Профил 29.09.2009 09:10

dd, поглеждай чл. 24 от ЗДДФЛ - ал. 2 т.8

 RE: за брутните заплати при пенсиониране 123 (гост) 29.09.2009 09:11

Ако напускам фирма, в която имам 10г.стаж /не се пенсионирам/, колко брутни заплати ми дължат- две или шест?

 RE: за брутните заплати при пенсиониране гост (гост) 29.09.2009 09:13

123, МАРШ ОТ ТУК! Ти, какво? Пари ли търсиш? Нищо не ти се полага и колкото по-бързо се освободи работодателят от себе си, толкова по-добре!

 RE: за брутните заплати при пенсиониране ая (гост) 29.09.2009 09:21

Наша колежка си подаде документи за пенсия; прекратен бе ТД с нея; изплатени и бяха 2 заплати и сега от пенсионното отказват да я пенсионират, защото не и стигат точките....тя просто си е объркала сметките......
Та може ли някои да сподели-какво се прави в този случай....как да стане така, че тя да си върне получените средства, като ги е получила доброволно?! Уведомяват ли от НОИ работодателите при които някои се пенсионира....?

 RE: за брутните заплати при пенсиониране dd (гост) 29.09.2009 09:28

ами тя продължава да работи ,да натрупа точките а после няма да и се плаща по чл 222 ал 3
 

 RE: за брутните заплати при пенсиониране as (гост) 29.09.2009 09:31

За 2-3 години става въпрос....тя е имала 1-ва, но не я признават и така..., но м/у временно може да напусне или да се смени ръководството и как някои постоянно да помни, че и е изплатено обезщетение за пенсиониране....не съм запозната и се се питам как става...
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info