ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Гореща тема! ОТПИСВАНЕ НА ДМА

 ОТПИСВАНЕ НА ДМА Гост (гост) 21.11.2008 11:43

КОГАТО БРАКУВАМ ПРЕЗ 2008г. ДМА ,КОЙТО НЕ Е ПРИЗНАТ ЗА ДАНЪЧНИ ЦЕЛИ И ЩЕ ТРЯБВА СЪС СЧЕТОВОДНИЯ РАЗХОД ОЧЕТЕН ПО 609 ДА СИ УВЕЛИЧА ДАНЪЧНИЯ РЕЗУЛТАТ, КАКВО ЩЕ СТАНЕ С ДАНЪЧНАТА БАЛАНСОВА СТОЙНОСТ???

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА § 22 Профил 21.11.2008 11:55

"КОЙТО НЕ Е ПРИЗНАТ ЗА ДАНЪЧНИ ЦЕЛИ"?

Я разясни.....

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Гост (гост) 21.11.2008 12:40

ЕМИ НЕПРИЗНАТИТЕ РАЗХОДИ ЗА БРАК.

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Bubu17 Профил 21.11.2008 12:44

Гост (гост)
Радяснението не беше точно ;)
Я кажи кой член от ЗКПО имаш предвид, че нещо май се заблуждаваш при брака на ДМА.

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА plankov Профил Изпрати email 21.11.2008 13:33

ДМА-то ли не е признато за данъчни цели или
оти викаш,
Когато бракувам ДМА, който не е признат за данъчни цели
и после продължаваш и питаш за данъчна балансова стойност, та нещо не зацепих, за кво иде реч

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Гост (гост) 21.11.2008 14:15

МАЛКО РАЗЯСНЕНИЯ: ЧЛЕН 28 ОТ ЗКПО ИМАМ ВРЕДВИД.
НАЛИ ДО 2008 ГОД. КОГАТО ИМАМЕ ТАКИВА ДМА СТАВАШЕ ТАКА:
1. СЧЕТОВОДНО ОТЧИТАНЕ НА БАЛАНС.СТ-СТ НА ДМА 609/ГР.20
2.ОТПИСВАМЕ ОТ САПЛ, НО В ДАНЪЧНИЯ ПРОДЪЛЖАВАШЕ ДА СЕ ВОДИ ДО ПЪЛНОТО МУ АМОРТИЗИРАНЕ И ПО ТОЗИ НАЧИН ПРИЗНАВАМЕ РАЗХОДА. ТОВА БЕШЕ ПОНЕ В СИЛА ДО 01.01.2008Г.
А СЕГА КАКВО СТАВА ,КОГАТО ИМАМЕ ТАКЪВ БРАК ПО ЧЛ.28 ???

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Гост (гост) 21.11.2008 14:16

ЗА БРАКА ВИКАМ,ЧЕ НЕ Е ПРИЗНАТ НЕ ЗА ДМА-ТО:)))))) СОРИ...

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Bubu17 Профил 21.11.2008 14:49

Заподозрях, че чл. 28 - ЗКПО имаш предвид - затова ти казах, че се заблуждаваш, защото този член няма отношение към разхода за брак при ДМА - има само при липси на ДМА.

Иначе при брак на ДМА през 2008 г., отиваш по общия ред на отписване на ДМА, т.е. със СБС (разхода по с/ка 609) увеличаваш ФР по чл. 54(2), а с ДС - намаляваш ФР по чл. 54(1).
Ако се налага възстановяване на ползвания ДК по формулата по чл.79 - ЗДДС, мисля, че разходът е данъчно признат.

А за бракуваните до 31.12.2007 г. ДМА е така, както казваш и сега на 01.01.2008 г. се отписват от ДАПл, ако са налични в него, съгласно $ 60 - ПЗР на ЗКПО и се намалява ФР с тяхната ДС като се обръща ДВР, ако има създадена такава.
Това е.

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА краси (гост) 21.11.2008 14:57

Аз се включвам като гост , но тъкмо търсих информация по този въпрос. Ако ДМА-та та са ми напълно амортизирани още 2006 и почти вече не се използват, като ги бракувам каква ще е статията и ще има ли увеличение/ намаление на фин. резултат

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Гост (гост) 21.11.2008 15:07

Bubu17 Тогава защо да увеличвам ФР със СБС /разхода по 609/ ? след като чл.28 не се отнася за брака...сега вече го видях и аз:)))) а пък в чл.54 ал.1 и 2 пише за амортизциите, че със счетоводните се увеличва , а с данъчните се намалява.
ако СБС=8500 лева;
счет.аморт.500 лева
финанс.резултат 20 000 лева
ДБС=8450 лева
данъчна аморт.=550
с какво да увеличвам и с какво да намалявам??? офффффф нещо ми е каша в главата.

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Bubu17 Профил 21.11.2008 15:18

Уффф, сори, писах наизуст - член 54(1) и (2) да се чете чл.66(1) и (2) от ЗКПО.

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Bubu17 Профил 21.11.2008 15:25

Преобразуването за годината ще ти бъде:
Дан. аморт/я за 2008 г. по чл. 54(1) - (550)
Счет. аморт/я за 2008 г. по чл. 54(2) - +500
СБС по чл.66(1) - +8500
ДС по чл. 66(2) - (8450)

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Гост (гост) 21.11.2008 15:37

Bubu17 благодаря много . Като гледам излиза, че с една и съща сума увеличавам и намалявам. добре са го измислили:)))
и последно пак да питам ДАЛИ СЪМ НА ВЕРНА ПОСОКА. ПРИ БРАК НА ДМА СИ Е ПРИЗНАТ РАЗХОД НЕЗАВИСИМО ДАЛИ АЗ ИЛИ НЕПРОЕОДОЛИМА СИЛА Е ПОВРЕДИЛА ДМА-ТО?!

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Гост (гост) 21.11.2008 15:44

Значи и за миналата година не е трябвало да се увеличва ФР със разхода отчетен по 609 във връзка с бракуване на дма?

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Bubu17 Профил 21.11.2008 16:05

не е трябвало да се увеличва ФР със разхода отчетен по 609 във връзка с бракуване на дма

Увеличава се ФР - нали това ти писах досега, но не по реда на чл.28, а по реда на СБС - чл.66(1). Реално при брак на ДМА данъчно признатия ти разход е ДС, т.к. с нея намаляваш ФР по чл.66(2)

Непреодолимата сила има значение, ако имаш липса на ДМА, не и при брак, но там преобразуването на ФР е по-сложно в сравнение с брака, нещо което теб не те касае в случая.

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Гост (гост) 21.11.2008 16:17

Bubu17 ОЩЕ ВЕДНЪЖ ТИ БЛАГОДАРЯ ЗА ПОМОЩА!!
СЕГА ВЕЧЕ МИ СЕ ПРОЯСНИ ВСИЧКО БЛАГОДАРЕНИЕ НА ТЕБ:)
ИЗМЪЧИХ ТЕ ,НО СЕ НАДЯВАМ ТЕМАТА ДА Е ПОЛЕЗНА И ЗА ДРУГИ ...ИДВА КРАЯ НА ГОДИНАТА ВСЕ ПАК:)
 

 RE: ОТПИСВАНЕ НА ДМА Bubu17 Профил 21.11.2008 16:19

Е, аз толкова лесно не се измъчвам ;-)
Успех с Годишното приключване!
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство