ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Гореща тема! прехвърляне на майчинство на безработен

 прехвърляне на майчинство на безработен мони (гост) 11.12.2008 15:15

Имам майка, която е била по майчинство- 315 дни при друг работодател. При нас постъпва на работа селд този период. Сега иска да прехвърли майчинството на бабата, която е безработна. Какви документи трябва да й издам за пред НОИ.

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен DIMI_AN Профил 11.12.2008 15:17

Бабата трябва да е в трудовоправни отношения, иначе не може да ползва отпуск за отглеждане на дете.
Безработните на борсата.

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен staneva48 Профил 11.12.2008 15:17

колко е работила при вас и как така е станало

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен ЛС Профил 11.12.2008 15:19

И защо да не може? А програмата "В подкрепа на майчинството"?

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен мони (гост) 11.12.2008 15:20

Бабата днес се е регистрирала на борсата. Майката работи при нас от два месеца. Даже не знаех ,че има дете на 1 год. Днес ми каза като ми поиска документи за прехвърляне. Тя си е подала декларация за промяна на обстоятелства.

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен staneva48 Профил 11.12.2008 15:20

да лс може и аз се учудих на тоговора

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен 1223 (гост) 11.12.2008 15:21

Съгласно чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) след използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете. Отпускът за отглеждане на дете със съгласието на майката се разрешава на бащата или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение (чл. 164, ал. 3 от КТ).
От изложеното е видно, че законът поставя две условия за “прехвърляне” на правото на отпуска за отглеждане на дете, а именно: съгласие на майката и работа по трудово правоотношение на съответното лице (бащата, бабата или дядото на детето).
няма законова пречка да се “прехвърли” правото на отпуск на бабата на детето, ако тя работи по трудово правоотношение. Не е пречка за прехвърляне на отпуска обстоятелството, че мястото на работа /градовете, в които работят майката и бабата са различни. Към прехвърлянето на майчинството нямат отношение постоянните и/или настоящите адреси на майката и бабата, както и населеното място, където ще се полагат грижите за детето.
Отпускът се ползва въз основа на писмено заявление на бабата на детето, подадено до предприятието, в което тя работи (няма установен образец за заявлението). Към заявлението се прилагат декларация и справка по образец (в 2 екземпляра) съгласно приложения № 2 и 3 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. ЛТ/

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен Вили (гост) 11.12.2008 15:21

Да ползва програмата В подкрепа на майчинството, както е написала ЛС :)

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен ЛС Профил 11.12.2008 15:21

odit.info/?s=6&i=131946&f=3

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен Вили (гост) 11.12.2008 15:24

Мони, майката сама трябва да си подава документите по тази програма

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен мони (гост) 11.12.2008 16:02

придружителното писмо трябва ли да се попълни от работодателя

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен Mike Power Профил Изпрати email 11.12.2008 16:06

Автор: мони (гост) | Дата: 11.12.2008 15:20 .................... Тя си е подала декларация за промяна на обстоятелства.

Какво придружително писмо ще изготвяш?

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен Вили (гост) 11.12.2008 16:09

Какво придружително писмо? Ако е това, което подава работодателя за декларацията за промяна на обстоятелствата, естествено че работодателя го попълва и подава. Но тя си е подала и предполагам, че получава 50% майчинство, но ако ще взема бабата за детегледачка, няма д аги взима и тогава пак ще има декларация за промяна на обстоятелствата.
 

 RE: прехвърляне на майчинство на безработен мони (гост) 11.12.2008 17:33

прил.8 към чл 11ал 1. Аз и обяснявам че тя го попълва, а тя се хваща за подпис и печат от осигурителя. Благодаря на всички и приятна вечер
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения

Моят ODIT.info