ODIT.info > Дискусия > Данъци Започни нова тема

Гореща тема! документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ???

 документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? гвц (гост) 11.01.2009 13:51

при изплащане на суми на самоосигуряващите се лица от тях трябва да получим документ с реквизитите по чл 7 ал1 от Зсчетоводството.
Моля за помощ
какъв е този документ???

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? питащ (гост) 11.01.2009 13:59

може би фактура
някои колеги смятат да се кръстят "разписка за получени суми"

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? max0701 Профил Изпрати email 11.01.2009 17:42

Щом е самоосигуряващо сие лице, то е или ЕТ или свободна професия,това означава че трябва да издава фактура.Самоосигуряващ5ите се имат булстат /ЕИК/.Само че ако е свободна професия трябва да издаде към фактурата касова бележка от кочан..Ако има други мненея моля да ги изразите.

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? elisaveta_p Профил Изпрати email 11.01.2009 18:02

Съдържанието пред формата!
В ЗСч не се говори за фактура. Фактурата се "въвежда" като документ от ЗДДС.
Ако има всички необходими реквизити, изисквани от чл. 7 ал. (...), то няма значение дали ще е фактура или разписка.
Ако става дума за човек със свободна професия, работещ при множество възложители, то фактурникът ще е удобен атрибут. Но ако говорим за полагащ личен труд съдружник (неработещ другаде освен в дружеството си), който ще си вземе полагащите му се пари еднократно или на тримесечие, добре изработената разписка върши чудесна работа.

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? Дицве Профил 11.01.2009 18:41

Фирмата има договор за правно обслужване с един адвокат.Досега му правех всеки месец СИС.Той е самоосигуряващ.Сега вече няма да му правя СИС, а той ще трябва да издава на фирмата фактура или някакъв документ със всички реквизити.Чакай от умлял писмо-този е толкова смотан ,че съм сигурна че нищо няма да издаде.Търсила съм му данните с ЕСГРАОН-не си даде личната карта.Миналата година за да подам справката по чл.73,му издирвах адреса по ЕГН-то-само това беше дал.А собственикът на фирмата само дето краката му не ближе-толкова го е издигнал в култ.От всичките ми фирми само тази не е пререгистрирана,защото си имат адвокат и той ще им прави пререгистрацията..Та сега и фактура ще пише-ще има да чакам.

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? kimba Профил 11.01.2009 18:50

И значи какво, ако му изплащам на съдружника-управител пари за командировка /няма ДУК, няма друг договор/ ще трябва да ми дава разписка ли? Значи аз ще си направя РКО за парите му, а той ще ми върне разписка, така ли? Това добре, ама ако му надвишават двукратния размер, и ги декларира в НАП с ГД, тогава какво ще представи като документ там? Някъде ми се мерна написано в одитчето, че нищо не искали, ама дали наистина ще е така?

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? elisaveta_p Профил Изпрати email 11.01.2009 18:52

:)))))))))) ЗДДФЛ. Чл. 13 ал. 1 т. 23

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? kimba Профил 11.01.2009 18:57

Ели, знам го наизуст вече тъпия член :))) Ще ми дава ли разписка бе?

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? elisaveta_p Профил Изпрати email 11.01.2009 19:09

За чий ще ти е таз разписка? Нали с нея се документира само облагаем оборот?

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? kimba Профил 11.01.2009 19:12

Аха! Значи ако съм му изплатила дневни ДО двукратния размер не ми дава разписка, а ако е повече - ми дава, така ли?

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? elisaveta_p Профил Изпрати email 11.01.2009 19:14

Много си дащна, бе:))))))))))
Така излиза, де:)))

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? kimba Профил 11.01.2009 19:15

Майко мила :)))
 

 RE: документ по чл 7 ал 1 от ЗСч от самоосигуряващи ??? 659 (гост) 12.01.2009 15:24

да издават фактура за получените суми
реклама

ODIT.info > Дискусия > Данъци