ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Мнооого гореща тема! Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1

 Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 enita15 (гост) 11.01.2009 19:50

Ще ме назначат като начален учител на основание по чл68 ал.1 т.1, т.е.срочен тр.договор. Учителското място, което заемам е свободно, защото колегата напуска окончателно. Когато си подавах молбата за назначаване, директора ми каза да запища в основанието - назначена на длъжност Начален учител до 31.05.2009г. Имам няколко въпроса:
1. Това означава ли, че считано от 01.06.2009г. ще бъда освободена
2. Означава ли това, че считано от 01.06.2009г. срочният тр.договор може да премине в безсрочен
3. Може ли за лятната ваканция на децата да бъда освободена от работа и да бъда назначена отново на 01.09.2009г.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 гост1 (гост) 11.01.2009 19:54

1.Възможно е.
2. Да, ноедва ли ще го направят.
3. Възможно е.
Такава е обичайната практика, за съжаление. Това е нарушение на КТ, затова са Ви накарали, вие да искате срочен договор.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 enita15 (гост) 11.01.2009 20:02

Мислех си, че директорите като работодатели във училища все пак ще бъдат по-коректни но уви.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Гостенка (гост) 11.01.2009 20:04

Не виждам нищо некоректно, стандартна практика е първо да се назначават хората на изпитателен срок. Какво ви притеснява?

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 гост1 (гост) 11.01.2009 20:06

Не става дума за изпитателен срок, а че непрекъснато назначават едни и същи лица на срочен договор. Лятото лицата може да отидат на борсата.
тази практика е от няколко години.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Гостенка (гост) 11.01.2009 20:08

Срочният тр.дог. може да е до 6 мес за една длъжност

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 гост1 (гост) 11.01.2009 20:10

това пък от къде гоизмисли. Срочният договор може дабъде до 3г.
Клауза за изпитване е до 6 м.
Не бъркай двете неща.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 enita15 (гост) 11.01.2009 20:11

Изпитанелният срок съм го минала доста от отдавна, защото в това училище замествам от 1 година с прекъсвания разбира се, защото са ме викали когато някой учител отсъства. Но се освобождава учителско място - колегата окончателно напуска - и директора ми казва ако искам да си подам молба за назначавне , но до 31.-5.2009г по чл69 ал 1 т1
Затова питам дали е коректно, защото имам чувството, че е възможно за лятото да ме освободят, а септември месец отново да ме назначат

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Гостенка (гост) 11.01.2009 20:12

Да, имах предвид изпитателния срок

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 enita15 (гост) 11.01.2009 20:13

по чл 68 ал 1 т1 - преди малко без да искам съм написала чл 69

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 гост1 (гост) 11.01.2009 20:14

Енита, подписвай. Дори да си на безсрочен, ако няма ученици, пак ще те освободят.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Гостенка (гост) 11.01.2009 20:15

Ами явно не искат да ви наемат на постоянен трудов договор и до 3год могат да ви викат на срочен. Или се съгласявате, или не...

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 23 Профил Изпрати email 11.01.2009 20:18

виж това
"(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия.
(4) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) По изключение срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор по ал. 1, т. 1 със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.
(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Трудов договор по ал. 1, т. 1, сключен в нарушение на ал. 3 и 4, се смята за сключен за неопределено време."

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 enita15 (гост) 11.01.2009 20:19

Най-вероятно ще подпиша, но ако ме освободят от 01.06.2009г. /което е много вероятно/ и сетпември месец пак ме викнат /което е 100% сигурно/ няма до отида,защото смятам , че не е коректно- става въпрос за едно от най-добрите основни училища в Пловдив

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 гост1 (гост) 11.01.2009 20:22

И като не отидеш, няма да им попречи да си намерят друг учител.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 enita15 (гост) 11.01.2009 20:27

Да така е, но имам наблюдение върху т.нар."елитни училища"/говоря за Пловдив/ и съм се сблъсквала с доста некоректни неща - например как се назначават учители / с връзки и незнаещи елементарни неща , с диплома 4 и т.н./ и таква като нас, които са учили доста за изпитите и не са приписвали , но нямат връзки

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Гостенка (гост) 11.01.2009 20:29

Такъв е живота, не само при учителите е така, за съжаление

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Весе (гост) 03.04.2009 17:57

Божее, ксолко правописни грешки излизат под ръката на УЧИТЕЛИ

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Cvetelina (гост) 31.01.2011 20:11

az sashto sam naznachena po chl68 al.1 t.1. i v dogovora mi pishe che imam 3 meseca predizvestie.Vaprosa mi e kakvo mogat da mi napravqt ako ne go spazq?

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 voknid Профил Изпрати email 31.01.2011 20:33

Ще дължиш 3 брутни заплати на фирмата.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Adamant Профил Изпрати email 01.02.2011 12:14

Отговор на Cvetelina(31.01.2011 20:11):
Cvetelina каза:
az sashto sam naznachena po chl68 al.1 t.1. i v dogovora mi pishe che imam 3 meseca predizvestie.Vaprosa mi e kakvo mogat da mi napravqt ako ne go spazq?

Че кво е тва предизвестие от 3 месеца бе...тия луди ли са?

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Adamant Профил Изпрати email 01.02.2011 12:16

Отговор на enita15(11.01.2009 20:19):
enita15 каза:
Най-вероятно ще подпиша, но ако ме освободят от 01.06.2009г. /което е много вероятно/ и сетпември месец пак ме викнат /което е 100% сигурно/ няма до отида,защото смятам , че не е коректно- става въпрос за едно от най-добрите основни училища в Пловдив

А мога ли да попитам за Вашето мнение относно ОУ Душо Хаджидеков. Имам деца, на които йм предстои да бъдат записани в основно училище.
А имате ли наблюдение върху това зад Гео Милев, киното (забравих му името) беше бившият Георги Димитров и е до 12-ти клас...
Благодаря предварително!

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 voknid Профил Изпрати email 01.02.2011 12:22

Adamant, ама как го изтряска този отговор! Точно по темата. И поне да се допълниш че става въпрос за гр. Пловдив, че иначе въпроса "увисва" във въздуха. Виж кога е пусната темата и си виж и календара. Учителката едва ли ще ти прочете въпроса.

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Press Профил 01.10.2014 17:27

Здравейте, сключих договор на 30.09.2013 на основание чл.68, ал.1 т.1. Вид на трудовия договор: Срочен със срок до 31.03.2013 г. вкл., и срок на изпитване шест месеца. На 27.03.2014 На основание чл.119 и чл.68, ал.1 от Кодекса на труда подписах допълнително споразумение, което удължава срокът на договора с още шест месеца до 01.10.2014 г. Вместо да мина на постоянен трудов договор ми предлагат да подпиша още едно споразумение, което да удължи срокът на договора със още шест месеца. Каква би била причината да не ми дават постоянен трудов договор? И дали са в правото си да ми предлагат повече от едно споразумение.
 

 RE: Тр.договор - чл.68,ал.1,т.1 Нуша Профил Изпрати email 01.10.2014 17:44

Вижте чл.68, (4) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 3, бр. 48 от 2006 г.) По изключение срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор по ал. 1, т. 1 със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година
а също и чл. 70
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения