ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Гореща тема! еднократна помощ при смърт

 еднократна помощ при смърт lili58 Профил Изпрати email 02.04.2009 10:34

Може ли да се ползва това от наследниците,ако починалото лице в момента на смъртта си е получавало помощи за безработица от БТ

 RE: еднократна помощ при смърт Иво (гост) 02.04.2009 10:37

Къде има еднократна помощ при смърт?!? За раждане да, ама за смърт - това звучи направо ужасяващо...
И след еднократната помощ какво следва - месечни ли?!?

 RE: еднократна помощ при смърт emilia_1974 Профил Изпрати email 02.04.2009 10:40

(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) При смърт на осигуреното лице съпругът (съпругата), децата и родителите имат право на еднократна помощ в общ размер две минимални работни заплати и на наследствена пенсия.
чл. 11 от КСО - Иво, специално за теб

 RE: еднократна помощ при смърт lili58 Профил Изпрати email 02.04.2009 10:42

Да,направо е ужасяващо,но е факт - чл.11 ,12,13 от КСО

 RE: еднократна помощ при смърт Иво (гост) 02.04.2009 10:45

Направо тръпки ме побиват... Благодаря, Емилия
И каква е процедурата за получаване?

 RE: еднократна помощ при смърт lili58 Профил Изпрати email 02.04.2009 10:48

някой ще ми отговори ли ,ако знае - че май всеки си тълкува законите както си иска

 RE: еднократна помощ при смърт ohhi Профил Изпрати email 02.04.2009 10:51

Най-вероятно тази помощ се отпуска от социални грижи. Това есамо като насока. Аз бих питала в социални грижи каква е процедурата.

 RE: еднократна помощ при смърт emilia_1974 Профил Изпрати email 02.04.2009 10:53

Мда, и аз бих се насочила към БТ или социалните...не знам точно къде, или пък питайте в НОИ /май най-добре, защото все пак те го изплащат/.

 RE: еднократна помощ при смърт lili58 Профил Изпрати email 02.04.2009 10:58

Не е от Соц.грижи ,а от НОИ и процедурата не е сложна ,изисква се едно заявление ,което се попълва там и У-ние за наследници

 RE: еднократна помощ при смърт Иво (гост) 02.04.2009 11:00

Ами питайте НОИ тогава дали може да се ползва във вашия случай.

 RE: еднократна помощ при смърт emilia_1974 Профил Изпрати email 02.04.2009 11:02

Лили, ако така се казваш /само предполагам/, досега да беше вдигнала телефона на НОИ и да ги беше попитала :-) Никой не казва, че процедурата е сложна, пък и ти не това питаше, струва ми се

 RE: еднократна помощ при смърт lili58 Профил Изпрати email 02.04.2009 11:11

Да ,Лили съм и ако бях получила от НОИ еднозначни отговори ,нямаше да питам вас.Няколко човека от НОИ ми дадоха различни отговори .Просто исках ,ако някой го знае,да ми отговори.Това е.Не искам много.

 RE: еднократна помощ при смърт emilia_1974 Профил Изпрати email 02.04.2009 11:15

Лили, пак съм аз :-))) Някъде по-нагоре бях писала, че НОИ го изплаща, какъв отговор очакваш ние да ти дадем? Такъв, който теб те устройва ли? Имат си отдел за парични обезщетения - питай там, или задай въпроса си по ел. поща.

 RE: еднократна помощ при смърт lili58 Профил Изпрати email 02.04.2009 11:21

Много ти благодаря Емилия - и мисля че не е необходимо да отговаряш с такъв тон.Когато аз не мога да отговоря,не искам или не харесвам въпроса,просто не се включвам.А моя въпрос си беше конкретен и просто исках ако някой го беше ползвал това ,да ми отговори с една думичка.

 RE: еднократна помощ при смърт emilia_1974 Профил Изпрати email 02.04.2009 11:25

Какво викаш му е на тона ми?
/залагам на думичката заядлив/ :-)))
Идеята ми беше да ти помогна - НОИ. Ти обаче като си рекла одита, та одита - отиваш после с документите в НОИ и им казваш "От Одит.инфо ми казаха може, давайте" Тъй ли?

 RE: еднократна помощ при смърт lili58 Профил Изпрати email 02.04.2009 11:27

ОК .Помогна ми.

 RE: еднократна помощ при смърт Mira (гост) 02.04.2009 11:52

Попълва се молба по обр. / от Сайта на НОИ /,молби попълват всички наследници поотделно/ може и да се упълномощи един от имета на всички,но се прилагат и всички подписани молби от другите/,декларира се банкова сметка,по принцип искат на всеки от наследниците. На място се попълва декларация,дали починалото лице има живи родители.
Еднократната помощ се получава пропорционално на броя на наследниците,т.е. ако подаде само един - се изплаща само неговата част и другата не се изплаща.Затова молбите от всички наследници е добре за се подадат заедно.Поне в Русе,са много любезни и не създават проблеми.
Преди няколко дена,майка ми подаде такава молба ,заедно с моята ,а баща ми беше пенсионер,
но работеше на трудов договор и почина преди 2 год./Мисля,че срокът е 3 години,но не съм много
сигурна/. Много малко се знае за това право - важи за всички наследници,независимо на колко
години са.
 

 RE: еднократна помощ при смърт John Профил 02.04.2009 12:00

Хайде и аз да се включа в многозначността на отговорите. Тази помощ се изплаща при смърт на осигурено лице. А получаването на обезщетение за безработица означава, че починалият не е бил осигурен. Това, че срокът на получаване на обезщетението след време би се признал за осигурителен стаж при пенсиониране, не означава осигуряване с вноски във фонд "Пенсии".
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info