ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Мнооого гореща тема! имам ли право на борса?

 имам ли право на борса? гост (гост) 13.04.2009 10:17

Здравейте!Моля да ми помогнете!
Имам трудов стаж при един работодател 3м., след това 5 м при друг работодател и 2м. при трети работодател.Имам 9м. трудов стаж, но с прекъсване. Имам ли право на борса?Освободена съм на осн. чл 328 от КТ.

 RE: имам ли право на борса? Сиси (гост) 13.04.2009 10:20

Най - добре е да попиташ в съответното териториално поделение на Бюрото по труда.

 RE: имам ли право на борса? гост (гост) 13.04.2009 10:22

Моля и някой друг да се включи, сигурна съм , че знаете!

 RE: имам ли право на борса? милена (гост) 13.04.2009 10:23

Ако пълни 9 от тези месеци са в рамките на 15-месечен период преди регистрацията на борсата и ако не сте получавали обезщетение за безработица през последните три години - да

 RE: имам ли право на борса? гост (гост) 13.04.2009 10:28

Не съм получавала до сега обещ. от борсата.., т.е "пълни" какво означава?Милена, моля те кажи с думи прости!!!!!!!

 RE: имам ли право на борса? eljana Профил 13.04.2009 10:35

9 месеца без прекъсване на 8 часов работен ден

 RE: имам ли право на борса? гост (гост) 13.04.2009 10:38

Имам 9м., както казах ,но с прекъсвания при трима работодатели но са в рамките на последните 15м.

 RE: имам ли право на борса? милена (гост) 13.04.2009 10:38

пълни е възможно най-простата дума
Да кажем между 190 и 198 работни дни . Или межде 270 и 279 календарни Може да не са последователни
Напр. 1.1.2008-1.5.2008 - 4 мес
15.6.2008 - 1.9.2008 - 2 мес и 15 дни /по груби сметки/
1.12.2008 - 16. 2.2009 - 2 мес и 15 дни
Общо 9 месеца

 RE: имам ли право на борса? мила (гост) 13.04.2009 10:41

ако ви освободят примерно от 01май 2009 това означава , че в периода от 02 2008до 04 2009 включително следва да имате общо 9 месеца стаж

 RE: имам ли право на борса? гост (гост) 13.04.2009 10:43

Да, Миленче, разбрах те.Такова е горе-долу положението.Значи имам право, нали?
А това, че сам освободена по чл.328 от КТ , колко месеца борса е?

 RE: имам ли право на борса? милена (гост) 13.04.2009 10:46

зависи от общия ти тр.стаж - от 4 до 12 месеца и от 6 до 12 лв. дневно.
Останалото ще ти го кажат при регистрацията

 RE: имам ли право на борса? гост (гост) 13.04.2009 10:49

Благодаря, ти много!

 RE: имам ли право на борса? ГИНКА (гост) 28.04.2009 16:42

Работила съм 3 год. при един работодател и съм освободена по взаймно съсгласие,ако бъда назначена за 1 месец в друга фирма по кой член трябва да бъда назначена и освободена за да имам право на 1г. - борса

 RE: имам ли право на борса? Gail Профил 28.04.2009 16:45

различен от посочените тук:
Размер на паричното обезщетение за безработица
[Препратки от актове] [Препратки от практика] [Препратки от статии] [9 редакции на елемента]
Чл. 54б. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (*) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 9 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Минималният и максималният дневен размер на обезщетението за безработица се определят ежегодно със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 95 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г.) Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител, чл. 128, т. 1, 7 и 8, чл. 128а и чл. 128в, т. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 245, ал. 1, т. 4, 6 и 8 от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.

Срокове за изплащане на паричните обезщетения за безработица
[Препратки от актове] [Препратки от практика] [Препратки от статии] [4 редакции на елемента]
Чл. 54в. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат, в зависимост от продължителността на осигурителния стаж, за период, както следва:

Осигурителен стаж Период за изплащане
(години) на обезщетението
(месеци)

до 3 4
от 3 до 5 6
от 5 до 10 8
от 10 до 15 9
от 15 до 20 10
от 20 до 25 11
над 25 12

 RE: имам ли право на борса? рени (гост) 28.04.2009 16:45

а колко трудов стаж имаш?

 RE: имам ли право на борса? ГИНКА (гост) 29.04.2009 08:25

Имам 33 г,трудов стаж но по какъв член трябва да бъда назначена и уволнена за 1 месец за да бъда на борсата 12 месеца

 RE: имам ли право на борса? Gail Профил 29.04.2009 08:33

назначаване - чл.68 ал.1, т.2
прекратяване на договора - чл.325 т.4

 RE: имам ли право на борса? Ники (гост) 19.08.2009 07:10

Освободена съм от работа по чл 328 ал 1 т 5 от КТ имам ли право на борса с трудов стаж 27 год

 RE: имам ли право на борса? Теди (гост) 19.08.2009 07:33

Да, за 12 месеца при положение че не е ползвано обезщетение в рамките на 3 години.Ако е ползвано такова в три годишен период пак-да, но 4 месеца по 6 лв на раб.ден

 RE: имам ли право на борса? kalinka (гост) 11.03.2010 14:51

zdraveite sakratena sam po chlen 331 , s obsht trudov staj 4 godini i dva meseca, osigurqvana sam na 1600 leva, imam li pravo na borsa , za kolko meseca i v kakav razmer ? Blagodarq

 RE: имам ли право на борса? Влади (гост) 11.03.2010 19:02

6месеца * 252лв

 RE: имам ли право на борса? klara (гост) 22.06.2010 12:44

Zdravejte, iska da popitam tyk po-koi 4len tribva da bada osvobodena, za da polu4avam obe6tetenie 12 m. pri trudov staj ot 3g. 7meseca. Osiguriavana sam na 400 lv. Kakva bi bila sumata, koito 6te [polu4avam na den. Po goreizpisanoto iz4islih 4e 6te e 60% ot 20 lw., t.e maksimuma 12lv. Srokat na obe6tetenieto li zavisi ot godinite trudov staj! Mersi, 6te mi e mnogo polezen otgovorat vi :)

 RE: имам ли право на борса? desi616 Профил Изпрати email 07.01.2011 16:57

Здравейте!Моят въпрос е следния:имам 30 г,тр,стаж,сега работодателят ми предлага неплатен отпуск 4 месеца,а после може и да има работа......!Ако реша да не пускам молба за непл,отпуск какво става?Ако го помоля да ме освободи по чл,328 ал1,т12 имам ли право на пълна борса? Знам ,че неплатен отпуск се пуска по желание на работника! Предварително Ви благодаря!!!

 RE: имам ли право на борса? dankatabg Профил 08.01.2011 19:43

Престанете вече с тази БОРСА! От 2004 г. обезщетенията за безработица се изплащат от ТП на НОИ, а в Бюрата по труда само се регистрирате. За една календарна год.имате право на 30 р.дни непл.отпуск, който се зачита за трудов и осигурителен стаж. По чл.328 /1/ т.12 имате право да получите пълен размер на обезщетението от НОИ. По -добре е да ви освободят и пратят в Бюрото по труда, а ако има работа па к да ви назначат.

 RE: имам ли право на борса? neli7304 Профил Изпрати email 08.01.2011 19:45

Чудя се кога от АЗ ще се събудят и ще започнат да атакуват подобно прекратяване на ТД.

 RE: имам ли право на борса? dankatabg Профил 08.01.2011 19:48

По скоро МТСП трябва да се събуди, защото обезщетения не са към АЗ, а към НОИ.

 RE: имам ли право на борса? neli7304 Профил Изпрати email 08.01.2011 19:54

Да.
Стига са плакали, че им се точат бюджетите, а нищо да не правят.

 RE: имам ли право на борса? милен (гост) 26.01.2011 14:53

здравеите,искам да попитам покои закон 6те ме сметнат на борсата освободен сам от работа с4итано от01.01.2011

 RE: имам ли право на борса? един (гост) 28.01.2011 15:52

Ако доброволно се отпишеш от трудовата борса например започваш работа по преброяване на населението , не получаваш обезщетение от борсата то ще има ли някаква санкция и след колко време пак можеш да се запишеш

 RE: имам ли право на борса? Recht Профил 28.01.2011 15:56

Що не идеш на борсата и да им кажеш, че ще работиш няколко дни ?Мисля, че след това ти се продължава борсата,така поне беше едно време ?!

 RE: имам ли право на борса? Ани1 Профил 28.01.2011 15:58

Предполагам, че ще бъдете на граждански договор. Зависи за колко време ще е и на каква сума. Отговор на един(28.01.2011 15:52):

 RE: имам ли право на борса? един (гост) 28.01.2011 15:59

Ами нали зависи нещо и от дохода не трябва да надвишаваш минималния, а аз мисля че ще го надвиша

 RE: имам ли право на борса? Ани1 Профил 28.01.2011 16:02

ако надвишава МРЗ, след приспадане на НПР, тогава ще трябва да се обадите да ви спрат обезщетението от Бюрото

но това е на месец. Отговор на един(28.01.2011 15:59):

 RE: имам ли право на борса? един (гост) 28.01.2011 16:03

да но аз нямам обезщетение
 

 RE: имам ли право на борса? Ани1 Профил 28.01.2011 16:04

тогава нямаш никакъв проблем Отговор на един(28.01.2011 16:03):
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения