ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Тема. Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст

 Освобождаване от работа при навършване на пенсионна възраст Radiant Профил 13.04.2009 14:10

При навършване на пенсионна възраст има ли право работодателят да те осводи от работа , ако не желаеш това?

 RE: Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст emilia_1974 Профил Изпрати email 13.04.2009 14:11

Малко повечко инфо по въпроса?

 RE: Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст Gail Профил 13.04.2009 14:13

да, чл.328 ал.1,т.10 от КТ.

 RE: Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст Radiant Профил 13.04.2009 14:16

Професията ми спада към 3та категория,тази година навършвам 63 години,но желая да продължа да работя и да не се пенсионирам.Трудовият ми стаж е над 40 години и имам събрани точките за пенсиониране.Искам да попитам същи има ли възможност при недостатъчен брой точки да ме пенсионират по воля на работодателя?

 RE: Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст John Профил 13.04.2009 14:16

Преди всичко работещият трябва да има достатъчно стаж, за да може да се пенсионира. Ако го няма, не може да се уволнява само поради навършени години.
А основанието за прекратяване на трудовия договор поради придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст (328 (1), т. 10 КТ) може да се използва и от двете страни по трудовия договор, без другата да е съгласна за това.

 RE: Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст ЛС Профил 13.04.2009 14:17

При недостатъчен брой точки няма как да те освободят, но ти си ги имаш.

 RE: Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст Radiant Профил 13.04.2009 14:22

Бих желал да попитам също - може ли да ползвам отпуската си при положение,че се пенсионирам в средата на годината?Благодаря ви за помощта!=)

 RE: Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст ЛС Профил 13.04.2009 14:24

Можеш пропорционално на времето, което ще си в предприятието.
 

 RE: Освобождние от работа при навършване на пенсионна възраст Radiant Профил 13.04.2009 14:28

Интересен случай е това ,че по трудова книжка стажът е отразен и правя точките ,но не от всяко предприятие мога да взема УП ,тъй като предприятията,в които съм работил в миналото са закрити.В такъв случай стажът признава ли се,намалят ли се точките?
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения