ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Гореща тема! съкращение от работа

 съкращение от работа nelito76 Профил 06.05.2009 10:49

здравейте искам да попитам нещо вчера ме съкратиха от работа без никакво предупреждение казаха ми че от утре не сам на работа редно ли е това като в договора ми пише че той се прекратява с предизвестие от 30 дни за двете страни договора ми е от 25 09 2007г имам ли някакви права си трябва ли да ми се изплати платения годишен отпуск

 RE: съкращение от работа ЛС Профил 06.05.2009 11:09

Казаха ли? А заповед нещо?

 RE: съкращение от работа kris1 Профил 06.05.2009 11:12

След като си съкратен без да ти е спазено предизвестието от 30 дни, работодателят ти е длъжен да ти изплати обезщетение за неспазено предизвестие, т.е по чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
а що се отнася до неизползвания отпуск, работодатяля изплаща обезщетение за него, независимо дали си съкратен или освободен по взаимно съгласие

 RE: съкращение от работа nelito76 Профил 06.05.2009 11:20

не заповед не ми е врачена казаха ми на 7 да отида при счетоводителя

 RE: съкращение от работа ЛС Профил 06.05.2009 11:27

На 07.05 като ви връчат заповедта, подпишете се и пишете датата на връчване вие, трябва да е считано от 08.05.2009 датата на освобождаване. В нея трябва да е вписано обезщетение по чл.220, чл.222 ал.1 и чл.224 от КТ. Погледнете добре и члена по който ви освобождават. Ако пише чл.325 т.1 не подписвайте нищо, докато не оправят основанието да е по чл.328 от КТ. Вие вчера работихте ли? Искайте да ви изплатят и извънреден труд.
От мен един съвет, след това отидете при адвокат и заведете дело.

 RE: съкращение от работа nelito76 Профил 06.05.2009 11:28

и друго имам ли право на някакво обещтетение след като нямам 2 години стаж при този работодател

 RE: съкращение от работа ЛС Профил 06.05.2009 11:30

За какво обезщетение питате? Писала съм ви, на какво имате право от работодателя ви.
Имате право да се регистрирате в БТ и да получавате обезщетение за безработица.

 RE: съкращение от работа nelito76 Профил 06.05.2009 11:42

а ако ме накарат да подам молба за напускане доброволно трябва ли да го правя защото и това допускам

 RE: съкращение от работа ЛС Профил 06.05.2009 11:46

Не могат на сила, да ви накарат. Не пускай те молба за доброволно напускане.

 RE: съкращение от работа nelito76 Профил 06.05.2009 11:47

а в случая от кога трябва да ми започне да тече предизвестието и трябва ли да баде в писмен вид

 RE: съкращение от работа nelito76 Профил 06.05.2009 11:50

какво трябва да представлява това което трябва да подпиша страхувам се да не ме прецакат с нещо

 RE: съкращение от работа nelito76 Профил 06.05.2009 11:52

много ви благодаря за съветите

 RE: съкращение от работа ЛС Профил 06.05.2009 11:56

Те явно ще ви освободят без да отработвате предизвестието и за това трябва да ви изплатят обезщетение за него по чл.220 от КТ.

 RE: съкращение от работа Димитрова (гост) 07.05.2009 14:58

Ако работник е съкратен от 01.05. поради намаляване обема на работа без предизвестие, какво обезщетение трябва да му се изплати, има ли осигуровки върху него?

 RE: съкращение от работа Mike Power Профил Изпрати email 07.05.2009 15:02

Уволнението е задължително с предизвестие. Друг е въпросът дали ще ви се изплати обезщетение за неспазването му. Освен него ви дължат обезщетение за неизползван платен отпуск (ако има такъв). И евентуално обезщетение по чл. 222 ако не започнете друга работа по ТД в едномесечен срок.

 RE: съкращение от работа Димитрова (гост) 07.05.2009 15:10

Ако работник е съкранен поради намаляване обема на работа от 01.05. и му се изплати обезщетение за неспазено предизвестие, може ли да се начисли във ведомостта за м.май? Дължат ли се осигуровки, зачита ли се за трудов стаж и може ли да получава обезщетие от БТ?

 RE: съкращение от работа GOLDENMEN Профил 12.09.2010 13:43

Здравейте и от мен. Искам да ви попитам и съответно да се консултирам с вас как да постъпя във следната ситуация:
И на мен ми се случи същото както на nelito76 - дойдоха изненадващо е склада, направиха ревизия и ми казаха че склада се затваря и съответно че ме съкращават. И тъй като имам много дни отпуска веднага след като ми го казаха това си пуснах 20 дена отпуск и им казах, че след като изтече отпуската искам да ми бъдат предоставени - предизвестие за съкращение и съответно заповедта за моето съкращение. Но ето че отпуската ми мина а шефовете нищо не са направили - документи нямам никакви, нито пък шефа се е обадил.
Аз имам още 30 дена отпуска - мога ли да си я пусна молба за цялата отпуска която ми остава и след като изтече тя, тогава да ми оправят документите?

 RE: съкращение от работа b0b0 Профил 12.09.2010 15:49

Щом ти е изтекла отпуската следва да отидеш на работа. Ако нищо не се случи продължаваш да ходиш на работа. Наистина, при условие, че складът е затворен вероятно няма да можеш да отидеш на работното ти място. Може би трябва да отидеш при шефа или в счетоводството да се види, че си отишъл на работа, да потърсиш обяснение и информация, защото нищо не се знае, колко му е да кажат после, че не си се явил на работа.
Ако аз имам да ползвам отпуска и ме уволняват бих предпочел да ми платят обезщетение за неползването й, стига това реално да е възможно (да имат пари и да платят). Но така ще загубиш времето, за което би ползвал отпуската като стаж. И си искай предизвестие или обезщетение за неспазено предизвестие и заповед и попълване и печати в трудовата книжка.

 RE: съкращение от работа neli7304 Профил Изпрати email 12.09.2010 16:06

Много са неизвестните.
Разрешен ли ти е платен отпуск от работодателя, т.е. имаш ли заповед за отпуска?
 

 RE: съкращение от работа GOLDENMEN Профил 12.09.2010 17:08

И аз точно за това мисля да си ползвам и остатъка от отпуската - за да ми върви стажа.
А за предизвестието - разбира се че ще го искам.

тези дни отпуск са ми стари такива от предните 2 години - тя така или иначе ми се полага, а нали и старите отпуски трябва да се изчистят, до колкото знам това го бяха приели.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения