ODIT.info > Дискусия > Осигуряване Започни нова тема

Мнооого гореща тема! обявяване на повишение на заплатата

 обявяване на повишение на заплатата Рина (гост) 17.01.2006 13:32

Обявява ли се в НАП повишението на работната заплата и какви са промените към НОИ които се обявяват?

 Re: обявяване на повишение на заплатата СС Профил 17.01.2006 13:33

Подава се уведомление само при промяна на длъжността и/или срока на договора. Друго не се обявява.

 Re: обявяване на повишение на заплатата nick_cave Профил Изпрати email 17.01.2006 13:33

Обявяват се промените на цвета на лещите на лицето, НО САМО ако от по-тъмен цвят преминават към по-светъл!

 Re: обявяване на повишение на заплатата Нели (гост) 17.01.2006 13:35

Послушай СС. Абсолютно правилно.

 Re: обявяване на повишение на заплатата Рина (гост) 17.01.2006 14:15

Радвам се, че някой има чувство за хумор, но се дразня, когато на сериозни въпроси (поне за мен са много сериозни) ми се отговаря с присмех.
Благодаря на всички за отговора.Моя колежка ме уплаши, понеже "чула, че вече всяка промяна се декларира в НАП".

 Re: обявяване на повишение на заплатата Рина (гост) 17.01.2006 14:16

Срока на договора?
Нали ако ч служител е с договор със срок на изпитване и срока изтече - това не се обявява в НАП?А автоматично си става безсрочен?

 Re: обявяване на повишение на заплатата Силвия (гост) 17.01.2006 14:46

по пътя на логиката е така, но никъде не е оказано като текст. Веднъж питах в НОИ /миналата година :)/ и ми казаха, че е по-добре да се застраховаме и да си подаваме уведомления при преминаване към безсрочен.

 Re: обявяване на повишение на заплатата Nina66 Профил Изпрати email 17.01.2006 14:53

и аз съм питала и казаха, 4е ако договора е сключен по чл.70 и чл.67 не се обявява, но ако договора е сключен само по чл.70 се обявява, т.е.зависи какво е написано в договора

 Re: обявяване на повишение на заплатата nick_cave Профил Изпрати email 17.01.2006 14:59

Nina 66

Нинка, за енти път - чл. 70 от КТ не е самостоятелно основание за сключване на трудов договор. Основанието е чл. 67 или чл.68. Чл. 70 регламентита единствено срок за изпитване:) Иначе договорът си е срочен или безсрочен. И айде стига - ебати по колко пъти трее се говори едно и също, толкова ли не помните ве:)))

 Re: обявяване на повишение на заплатата Nina66 Профил Изпрати email 17.01.2006 15:05

ник аз за пръв път си говоря за това по принцип може би си прав, но на мен ми се струва, 4е 4л.70 си е основание за скл. на договор предшестващ договор по чл.67, естествено не съм 100% сигурна(може би ти имаш основание да твърдиш обратното), и казвам какво ми казаха на мен (не 4е това означава нещо)

 Re: обявяване на повишение на заплатата тониЛ Профил 17.01.2006 15:16

На основание чл. 70, ал. 1, във връзка с чл. 67 ал. 1 т. 1 или 68 ал. 1 т. 1-5 от КТ

 Re: обявяване на повишение на заплатата Нели (гост) 17.01.2006 15:19

С риск да разгневим Ник... аз също мисля, че чл.70 е самостоятелно основание за сключване на тр.договор.
Обърни внимание на ал.5 /........... трудов договор със срок на изпитване може да се сключва - значи чл.70 е основание.
В самия трудов договор се цитира само този член 70 и това е достатъчно.
Интереснощом Ник счита че не е основание с кой друг член от КТ би го комбинирал при назначаване?

 Re: обявяване на повишение на заплатата nick_cave Профил Изпрати email 17.01.2006 15:23

Нели

Няма да споря. Прави каквото искаш:)

тониЛ
Мисля, че ти беше постнала едно становище май беше на Главна Дирекция "Правна" на НОИ по въпроса.. та ако не те мързи...:))

 Re: обявяване на повишение на заплатата satanasowa Профил Изпрати email 17.01.2006 15:25

Ник е прав, друго няма да кажа

 Re: обявяване на повишение на заплатата ели Профил 17.01.2006 15:26

Хайде и от мен едно рамо на nick_cave :)

 Re: обявяване на повишение на заплатата Петя (гост) 17.01.2006 15:26

Е, не виждам начин да се комбинира чл.67 ал.1 т.1 с чл.70??
Не може хем за неопределено време хем със срок за изпитване.

 Re: обявяване на повишение на заплатата ели Профил 17.01.2006 15:28

може Петя, може :)) помисли малко какво се регламентира с единия и какво с другия чл. и ще виши, че може :))

 Re: обявяване на повишение на заплатата тониЛ Профил 17.01.2006 15:29

nick_cave !
И аз не ще споря! Да прави Нели наистина каквото си ще! Просто днес е редно да се държа възпитано!
Имам едно още по-прясно на МТСП. Но не ми се търси. Ще го оставим за утре.

 Re: обявяване на повишение на заплатата nick_cave Профил Изпрати email 17.01.2006 15:30

Петя

Е кое бе душице те притеснява:) Договорът се сключва за неопределено време, но примерно работодателят решава, че трябва да провери качествата на работника и обвързва договора със срок за изпитване да речем 6 месеца в негова полза /на работодателя/. Така, в тези шест месеца работодателят може без предизвестие да уволни работника на основание чл.71 от КТ, щот не го кефи примерно. Изтече ли този срок, договорът вече не може да бъде прекратен така лесно - има си съвсем други правни основания за това. Сега малко по-ясно успя ли да стане:)

 Re: обявяване на повишение на заплатата BOBAR (гост) 17.01.2006 15:33

Споделям изразеното мнение на Ник. Срок за изпитване е понятие различно от срок на договора. Несъгласните да прегледат КТ и да разграничат понятията.

 Re: обявяване на повишение на заплатата peneva Профил Изпрати email 17.01.2006 15:35

Слушайте какво казват знаещите. Nick наистина е прав. А Тони (ако така ти е името, а не само nickname)-ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН.

 Re: обявяване на повишение на заплатата Nina66 Профил Изпрати email 17.01.2006 15:36

да прав си ник, няма основание за сключв.на договор само по чл.70, грешката е моя

 Re: обявяване на повишение на заплатата Рина (гост) 18.01.2006 11:04

е, ако е бил по чл.70 (без зна4ение във връзка с кой член) ОБЯВЯВА ЛИ СЕ, ЧЕ ПРЕМИНАВА В БЕЗСРОЧЕН ПРЕД НАП?

 Re: обявяване на повишение на заплатата satanasowa Профил Изпрати email 18.01.2006 11:17

Не пишете глупости,
Трудов договор със срок за изпитване
- На осн. чл. 70, ал.1 и във връзка с чл. 67 ал. 1 т.1 от КТ
В този случай, ако не се прекрати от двете страни става безсрочен
- На основание чл. 70 ал. 1 и във връзка с чл. 68 ал 1, т/1.......5/ от КТ
в този случай трудовия договор със срок за изпитване е срочен
и след изтичането на уговорения срок, двете страни вземат решение
дали ще се продължи трудово правните взаимоотношения между тях

 Re: обявяване на повишение на заплатата Рина (гост) 18.01.2006 11:28

при мълчаливо съгласие и от двете страни договорът не става ли автоматично безсрочен? И трябва ли да обявя в НОИ?В нашата фирма на 90% от персонала 6-месечният изпитателен срок изтече на 20.12.2005г.Не сме обявили нищо в НОИ.Какво да правя?

 Re: обявяване на повишение на заплатата nik (гост) 18.01.2006 12:00

Чл. 69. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна.
Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.
(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.

Не е нужно да обявяваш нищо в НОИ/НАП - чл. 70 се използва само за проверка на работника, а основанието на договора е... което сте посочили. Просто прочети какво са писали по- нагоре и дори с лек присмех nick_cave ви насочи в правилната посока, др въпрос е как се приема това.

 Re: обявяване на повишение на заплатата orkud Профил Изпрати email 18.01.2006 12:21

В добавка за пореден път копие от отговор на МТСП
Според чл. 70 от Кодекса на труда, когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него. В договора се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни. През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор. Съгласно чл. 71 от Кодекса на труда, до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие, като трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен до изтичане на срока за изпитване. Разпоредбата на чл.70 от КТ не е самостоятелно основание за възникване на трудовото правоотношение. Основното значение на срока на изпитване е страната, в чиято полза е уговорен, да се увери, че работата е подходяща зя съответното лице, че се изпълнява съгласно условията, определени от работодателя и др. Видът на окончателно сключения трудов договор – срочен, безсрочен и т.н. зависи от възможностите на работодателя, който предлага сключването на трудов договор със срок на изпитване. Трябва да имате предвид, че трудовия договор се сключва в писмена форма, но дори да няма такава трудовото правоотношение възниква, когато работодателят е приел на работа работника или служителя и той е започнал да я осъществява.
 

 Re: обявяване на повишение на заплатата тониЛ Профил 19.01.2006 13:54

С малко закъснение, макар че уточнихме как е правилно!

94-ТТ-135 от 18.07.2005 на МТСП

Трудовият договор по чл. 70 ал. 1 от КТ НЕ Е САМОСТОЯТЕЛНО основание за ВЪЗНИКВАНЕ на трудово правоотношение (за СКЛЮЧВАНЕ на трудов договор)
..............................................
Ако работодателят не посочи изрично срока, за който е сключен договорът, позовавайки се на чл. 67, или чл. 68, ал. 1, т. 1-5 от КТ, се счита, че трудовото правоотношение е за сключено за неопределено време.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Осигуряване