ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Гореща тема! Втори трудов договор и ИТ

 Втори трудов договор и ИТ недоразбралчо (гост) 09.06.2009 16:00

Ако наемем лице на втори трудов договор за 4 часа и то вече има основен договор за 8 часа и то ни предостави декларация, че е съгласно да работи над 48 часа седмично, какви биха били последствията за нас? Тази декларация при работодателя ли се съхранява или се носи в ИТ? Може ли това да стане причина за проверка от ИТ?

 RE: Втори трудов договор и ИТ недоразбралчо (гост) 09.06.2009 16:39

трябва ли да си адресирам въпроса до ЛС, за да ми отговори някой?

 RE: Втори трудов договор и ИТ Gail Профил 09.06.2009 16:40

Работно време по трудов договор за допълнителен труд
[Препратки от актове] [Препратки от практика] [Препратки от статии] [5 редакции на елемента]
Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) Максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение при подневно изчисляване не може да бъде повече от:

1. 40 часа седмично - за ненавършилите 18-годишна възраст работници и служители;

2. 48 часа седмично - за другите работници и служители.

(2) При изричното им писмено съгласие работниците и служителите по ал. 1, т. 2 могат да работят и повече от 48 часа.

(3) Работникът или служителят по чл. 110 и 111 дава писменото си съгласие за работа повече от 48 часа седмично на работодателя, при когото работи. В случай че работникът или служителят не даде съгласие, той не може да бъде задължен да работи повече от 48 часа седмично, като отказът му не може да доведе до настъпване на неблагоприятни последици за него.

(4) Писменото съгласие на работника или служителя по чл. 111 за работа повече от 48 часа седмично се дава на работодателя - страна по трудовия договор за допълнителен труд.

(5) В случаите по ал. 3 и 4 продължителността на работното време се изчислява за период не по-дълъг от 4 месеца.

(6) Във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с този кодекс.

(7) Работодателите водят документация за всеки работник или служител, който работи повече от 48 часа седмично. Документацията се държи на разположение на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", която от съображения, свързани с безопасността и/или здравето на работниците и служителите, може да забранява или ограничава възможността за превишаване на седмичната продължителност на работното време.

(8) При поискване работодателите предоставят на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" информация за случаите, в които работниците и служителите са дали съгласие да работят повече от 48 часа седмично.

 RE: Втори трудов договор и ИТ недоразбралчо (гост) 09.06.2009 16:44

благодаря за труда да ми копираш кодекса на труда. аз това го знам, питах какво се случва след това, но май и ти не си наясно.

 RE: Втори трудов договор и ИТ emilia_1974 Профил Изпрати email 09.06.2009 16:45

Какво очакваш да се случи? Лицето си работи, плащаш му и ...това е :-)

 RE: Втори трудов договор и ИТ Гани Профил 09.06.2009 16:45

недоразбралчо
като не щеш и да четеш, все ще си си такъв недоразбралчо

 RE: Втори трудов договор и ИТ Gail Профил 09.06.2009 16:48

Не знаех това,че не знам,благодаря ти,ти като четеш КТ, какво ти говори?
След кое какво се случва?
Не трябва да нарушавате междудневната почивка.
Трябва на 4 месеца да Ви подписва декларация.
Всички тези документи си ги съхранявате при проверка от ИТ.
Освен това,ако Ви интересува дали ИТ има информация за това, отговорът ми е да, има достъп до ПР.

 RE: Втори трудов договор и ИТ недоразбралчо (гост) 09.06.2009 16:53

Аз ли не питам като хората, вие ли не четете... И аз съм чел и ме притеснява тази част:
"(7) Работодателите водят документация за всеки работник или служител, който работи повече от 48 часа седмично. Документацията се държи на разположение на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", която от съображения, свързани с безопасността и/или здравето на работниците и служителите, може да забранява или ограничава възможността за превишаване на седмичната продължителност на работното време."
Да незнам какво се случва след това и питам, ако на някой му е ясно.
А какво и колко съм разбрал си е моя работа, Гани... Като гледам нищо не можеш да напишеш по темата, ама да се направиш на велика можеш...

 RE: Втори трудов договор и ИТ Гани Профил 09.06.2009 16:54

нещо не схващам какъв ти е проблема

 RE: Втори трудов договор и ИТ emilia_1974 Профил Изпрати email 09.06.2009 16:55

Много е чел, седнал на слънце :-))))

 RE: Втори трудов договор и ИТ недоразбралчо (гост) 09.06.2009 16:59

Като го чета ми звучи, че може лицето да работи повече от 48 часа, но като се замисля как ще изглеждат данните в ПР, се питам няма ли да ми цъфнат на проверка от ИТ. Дали уж не е оставена вратичка в КТ, а тази вратичка да е за ИТ. Не искам да рискувам с такава проверка. За това се надявах, че ако знае как процедират в такъв случай ще сподели.

 RE: Втори трудов договор и ИТ Gail Профил 09.06.2009 17:03

Ние не знаем да четем.
Забрана за полагане на допълнителен труд
ИТ може да забрани полагането на този труд по чл.111, когато лицата попадат тук:
Чл. 112. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Забранява се полагането на допълнителен труд от работници или служители, които:

1. работят при специфични условия и рисковете за живота и здравето им не могат да бъдат отстранени или намалени, независимо от предприетите мерки - за работа при същите или други специфични условия;

2. са определени в закон или в акт на Министерския съвет.

 RE: Втори трудов договор и ИТ 888 (гост) 10.06.2009 09:58

Спокойно, няма кой да ти цъфне на проверка от ИТ само заради данните в персонален регистър. Най-малкото не са се усавършенствали до толкова, че да имат единна база. А и като са ти изчистени нещата не виждам за какво се шашкаш. Нали имаш декларация от лицето, че е съгласно да рабоит повече. Следи единствено да ти я преподписва на всеки 4 месеца. Преди време задавах въпрос до МТСП дали това паров се ползва еднократно или може да се преподписва тази декларация на 4 месеца, защото с една колежка бяхме влезнали в спор. Е, отговорът беше, че няма проблем да се преподписва.

 RE: Втори трудов договор и ИТ ЛС Профил 10.06.2009 10:01

Не че няма проблем, но е задължително на всеки 4м да подава такава декларация.

 RE: Втори трудов договор и ИТ недоразбралчо (гост) 10.06.2009 21:34

Много благодаря! Можело човек да получи и ясен отговор :-)

 RE: Втори трудов договор и ИТ нов (гост) 05.11.2009 11:28

ако работник рабони на 8 часа при първи трудов договор, колко часа седмично е максимума за втори трудов договор
 

 RE: Втори трудов договор и ИТ gost (гост) 05.11.2009 11:38

Ако служителя е подписал договор по чл.111 КТ за 4 часа и след 4 месеца не пожелае да подпише тази декларация какво се случва? Продължава ли да си получава уговореното възнаграждение?
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения

Моят ODIT.info