ODIT.info > Дискусия > Данъци Започни нова тема

Мнооого гореща тема! командировки в чужбина

 командировки в чужбина гост (гост) 19.06.2009 11:55

Здравейте!
Имам нужда от малко помощ.
Шефът ми се е договорил за изпълнение на монтажни дейности в Румъния.
До сега не ми се е налагало да командировам работници в чужбина и в тази връзка искам да попитам какви данъци и осигуровки се начисляват/дължат върху командировъчните в чужбина.
Може би е по-правилно да формулирам въпроса - дължат ли се осигуровки върху командировъчните в чужбина и 10% плосък данък?
Надявам се, че ще има кой да ми отговори.
Благодаря предварително на всички.

 RE: командировки в чужбина гост (гост) 19.06.2009 12:21

никой ли няма да отговори

 RE: командировки в чужбина лошата Профил 19.06.2009 12:27

Наредба за командировките в страната и чужбина

 RE: командировки в чужбина дикси (гост) 19.06.2009 12:42

прочети чл.24, ал.2, т.5 буква б от ЗДДФЛ

 RE: командировки в чужбина гост (гост) 19.06.2009 12:56

От всичко, което изчетох до тук ми става ясно, че са необлагаеми единствено дневните командировъчни до двукратен размер, съгласно приложение на Наредбата за командировки и специализации в чужбина.
А дължат ли се осигурителни вноски.
Моля, поне посочете къде да чета.

 RE: командировки в чужбина дикси (гост) 19.06.2009 13:06

Прочети - Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски чл.1, ал.7

 RE: командировки в чужбина шнуки (гост) 19.06.2009 13:37

Дневните до двойния размер посочен в таблицата (по спомен за повечто страни в Европа 35 евро- значи 70 евро) са необлагаеми с осигуровки и данък за командирования. Всичко над този размер е доход за командирования и се облага с данък и осигуровки.
За квартирните има също ограничения, но не до двойния размер, а до единичния, посочен в таблицата).

 RE: командировки в чужбина гост (гост) 19.06.2009 15:08

шнуки, от това което прочетох като нормативни документи за дневните си прав/а
но, с квартирните малко се обърках, защото в Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски пише, че не се начисляват осигурителни вноски, но в ЗДДФЛ пише, че се дължи данък.
Моля, кажете правилно ли съм разбрала.

 RE: командировки в чужбина шнуки (гост) 19.06.2009 15:35

В кой член от ЗДДФЛ имаш предвид, че пише, защото аз чета, че:
от ЗДДФЛ:
Чл. 24
(2) В облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват:
5. стойността на:

а) пътните и квартирните пари, доказани документално по реда на действащото законодателство;

б) дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, посочен в нормативен акт;

 RE: командировки в чужбина Polina40 Профил Изпрати email 19.06.2009 15:38

Шнуки има право - ако дневните и квартирните / доказани с документ за нощувка / не надвишават 2-кратния размер на сумата, определена с Наредбата , не дължиш данъци и осигуровки.

 RE: командировки в чужбина шнуки (гост) 19.06.2009 15:44

Мързи ме да отворя наредбите, но за командировките в страната няма ограничение за размера на квартирните, докато за командировките в чужбина- мисля че имаше (и то беше не двукратния- а еднократния размер). Провери го това.

 RE: командировки в чужбина Polina40 Профил Изпрати email 19.06.2009 15:49

Чл. 17. (1) Ръководителите на предприятия могат да определят размери на дневните пари, различни от определените в приложение № 2, които не могат да превишават двойния им размер.

(2) Ръководителите на ведомства и предприятия могат да изплащат квартирни пари по фактически размери, но не по-високи от двойния размер на определените в приложение № 2, при участие в големи международни прояви и при условие, че е представена покана от организаторите, съдържаща информация за цените, предлагани от хотелите за участниците.

 RE: командировки в чужбина Polina40 Профил Изпрати email 19.06.2009 15:51


76. Румъния евро дневни - 35 квартирни пари до - 130

 RE: командировки в чужбина шнуки (гост) 19.06.2009 16:17

Да не би този текст в ал. (2) за квартирните пари в чужбина да разрешава двукратния размер само в случаите на "участие в големи международни прояви и при условие, че е представена покана от организаторите, съдържаща информация за цените, предлагани от хотелите за участниците", а във всички останали случаи да е до еднократния размер? (може и да се бъркам)

 RE: командировки в чужбина Polina40 Профил Изпрати email 19.06.2009 16:20

До двукратния се признава без облагане. Имам работници в чужбина и съм го коментирала с одитор и с данъчни този проблем. Единствения проблем е ако дните на престоя надхвърлят 180 за година .

 RE: командировки в чужбина Маграт Профил 19.06.2009 16:22

Ами и над размера на квартирните пари от табличката към НСКСЧ да изплатите си е данъчно признат разход за фирмата, който не се облага по ЗДДФЛ за лицето.

 RE: командировки в чужбина шнуки (гост) 19.06.2009 16:33

Ех, как съм лъгала едни клиенти.....:))

 RE: командировки в чужбина многолоша (гост) 20.06.2009 22:45

Защо не му сервирате всичко наготово на гост,а го затруднявате да чете.Маже да не му се ще на човека

 RE: командировки в чужбина гост (гост) 20.06.2009 22:48

все ще се намери някой да се заяжда
аз съм изчела каквото трябваше и вече имам отговор на поставения въпрос
само не ми е ясно като това е форум за взаимопомощ, все някой МНОГО МЪДЪР, УМЕН И ВСЕЗНАЕЩ "ще налее акъл" като последната

 RE: командировки в чужбина джони (гост) 20.06.2009 23:14

Съгласен съм с гост (гост), това е форум и всеки има право да пита, както и всеки има право да отговаря, ако иска.
В този форум съм попадал на много заядливи и даже убидни коментари, но няма смисъл от опити за превъзпитание на хората, така че, гост (гост), изобщо не обръщай внимание на подобни забележки....

 RE: командировки в чужбина пешеходеца (гост) 21.06.2009 00:31

Убиждаш ме
 

 RE: командировки в чужбина nike (гост) 13.10.2009 09:47

Здравейте, благдаря на всички, направили коментар на 19.06.2009 по въпроса за командировките в чужбина. Аз в момента събирам информация по въпроса за облагането на тези суми, изплатени на служителите и намерих много ценни напътствия в този форум. Захващам се за четене;-)
реклама

ODIT.info > Дискусия > Данъци

Моят ODIT.info