ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Мнооого гореща тема! обезщетение при съкращение?

 обезщетение при съкращение? ani (гост) 10.07.2009 11:23

Здравейте, имам един въпрос по отношение обезщетенията, но искам да проуча нещата преди да ходя да се разправям с фирмата :). Заповедта за съкращение ми е от днес и ходих да се регистрирам в бюрото по труда. Само че от там ми казаха, че държавата ми дължи обезщетение едва от втория месец следващ последния работен ден. Според тях по закон фирмата, където съм работила, ми дължи обезщетение една работна заплата за първия месец, в който не съм на работа. От счетоводството на фирмата обаче твърдят, че трябва да ми платят само неползваните дни за отпуска, друго обезщетение не ми дължат заради това, че са изпълнили изискването за едномесечно предизвестие. И сега нямам идея на кого да вярвам, така че се надявам да сте ми разбрали обърканото обяснение, но това е което разбрах и самата аз :)

 RE: обезщетение при съкращение? гост1 (гост) 10.07.2009 11:26

Какво пише в заповедта ти- каквое основанието запрекратяване на ТД.
Най-вероятно от АЗ са прави. Напиши какво пише в заповедта.

 RE: обезщетение при съкращение? metallica Профил 10.07.2009 11:26

по кой член е прекратяването?

 RE: обезщетение при съкращение? ani (гост) 10.07.2009 11:33

пише "на основание съкращаване на щат от ..., извършено с-но чл. 328, ал. 1, т. 2..."

 RE: обезщетение при съкращение? гост1 (гост) 10.07.2009 11:38

Значи тогава , ако останете без работа за периода от 1. след съкращението, работодателят Ви дължи обезщетениена основание чл.222, ал.1 КТ. Ако сте на по-ниско заплатена работа- също. Едва след товае борсата.

 RE: обезщетение при съкращение? metallica Профил 10.07.2009 11:47

Като мине един месец от датата на прекратяване, отивате с трудовата книжка при бившия вече работодател, и си искате обезщетението по чл. 222, ал. 1 в размер на едно брутно трудово възнаграждение. Плаща се при поискане от работника, работодателя няма да ви потърси, за да ви плати обезщетението. Трябва обаче да са налице обстоятелствата, които е описал гост1, т.е. да не сте започнали работа или ако е с по-ниско заплащане имате право на разликата.

 RE: обезщетение при съкращение? тони (гост) 10.07.2009 11:50

А при прекратен тр. договор по чл.328 ,ал. 1, т.5 от КТ , дължи ли се обезщетение по чл. 222

 RE: обезщетение при съкращение? Gail Профил 10.07.2009 11:51

Ани, тъй като заповедта Ви е от днес, за да имате право да претендирате за обезщетението за оставане без работа от 1 месец, то този месец трябва да е минал и чак тогава отивате при стария работодател с тр.книжка и декларация ,че не сте започнали нова работа.
Възможно е да си намерите работа през този месец, така,че стария работодател ще Ви дължи обезщетение за разликата в заплатите, ако има такава.
Регистрацията в АЗ се прави също след този 1 месец и срока за регистрация е до 3 месеца.
Не се пренавивай и след като мине месеца,тогава си търси правата.

 RE: обезщетение при съкращение? ani (гост) 10.07.2009 11:51

Да, ясно, но последен въпрос - ако в заповедта ми пише за обезщетение само за неползваната отпуска и аз съм я подписала тази заповед, сега имам ли претенции за друго обезщетение, понеже в заповедта не пише нищо такова???

 RE: обезщетение при съкращение? Gail Профил 10.07.2009 11:52

Тони, не се дължи.

 RE: обезщетение при съкращение? гост1 (гост) 10.07.2009 11:52

Ани, ти гоискаш на основание на закона. Ако останеш без работа- искай го. Ако започнеш работа-нямаш право.

 RE: обезщетение при съкращение? Gail Профил 10.07.2009 11:53

Това обезщетение е по закон, не по заповед. Така,че винаги можеш да си го потърсиш в срок от 3 години, дори ако се наложи по съдебен път.

 RE: обезщетение при съкращение? ani (гост) 10.07.2009 11:55

Аз работа в следващите два месеца не мога да почна понеже септември ми е държавния изпит за бакалавърска степен и искам първо да си го свърша това :). И това нежелание за работа ме притеснява за борсата понеже навсякъде пише, че нямаш право на отказ от работа, която ти предлагат от там.

 RE: обезщетение при съкращение? Gail Профил 10.07.2009 11:56

Гост1, ако започне работа има право също, ако е с по-ниско тр.възнаграждение на новата работа.

 RE: обезщетение при съкращение? гост1 (гост) 10.07.2009 11:58

Това,вече два пъти го казахме. Не го напихсах, защото е много дълго.))))

 RE: обезщетение при съкращение? Gail Профил 10.07.2009 12:01

Аз пък прочетох, това от Вас:
RE: обезщетение при съкращение? гост1 (гост) 10.07.2009 11:52
Предложи за изтриване
Ани, ти гоискаш на основание на закона. Ако останеш без работа- искай го. Ако започнеш работа-нямаш право.

 RE: обезщетение при съкращение? гост1 (гост) 10.07.2009 12:04

Прочети поста ми в 11,38.
Ако някой иска да интерпретира тенденциозно, винаги може да го направи.)))

 RE: обезщетение при съкращение? ani (гост) 10.07.2009 12:08

Хмм сетих се за още нещо - трудовия договор ми е на някаква минимална сума, останалите са по авторски договор, по който не плащам никакви данъци, но си се води като доход за деклариране. В този случай какво е обезщетението, което фирмата ми дължи - само по трудовия договор или цялата сума, която съм получавала при тях? Останалите доходи извън трудовия договор никога не са давани на ръка ей така, а се водят на авторски договор.

 RE: обезщетение при съкращение? сянка (гост) 10.07.2009 12:16

дори и да започне работа ИМА право на обезщетение по 222 от предишния работодател за дните, в които е била без работа (дори да са 2-3) и отделно вече за размера на заплатата ако е почнала на по-ниска. Този 1 месец често бърка хората и те смятат, че ако са безработни по-малко нямат право на обезщетение, а то не е така. Просто максимума на обезщетението е 1 месец.

Ани, така или иначе ти явно няма да почнеш работа, така че:
- като изтече 1 месец направи това, което са ти казали по-горе
- срокът за регистрация в бюрото е 3 месеца, така че не се записвай преди да завършиш :) даже моят съвет е да се запишеш чак на края на 3тия месец, за да не те викат на интервюта (1 път на месец трябва да ходиш, защото иначе те зачеркват и нямаш право после 1г да се записваш) да се разкарваш. А парите за тези 3 месеца ще ги получиш на куп. Не се губят.

 RE: обезщетение при съкращение? ani (гост) 10.07.2009 12:24

Е, тук вече тотално ме обърка :)))). В друга тема прочетох:

"RE: съкращение по чл.328,ал.1,т.2 от КТ и обещетения ЗУ (гост) 21.07.2008 17:19
Работникът може да се регистрира в Агенцията по заетостта от 01.07. и при Вас попълва декларация, че през м.07. не е работил никъде, няма доходи и е регистриран п А З под № ..... и чак тогава му плащате обезщетението по чл. 222 ал.1 от КТ. "

От това разбрах, че първо трябва да ходя да се регистрирам в бюрото по труда и едва след това след като не си намеря работа един месец да ходя при бившия работодател да си искам обезщетението за това, че не съм почнала през това време работа. А и не искам да си губя осигуровките за три месеца.

 RE: обезщетение при съкращение? гост1 (гост) 10.07.2009 12:26

Ани, няма противоречие.
Веднага можеш да се регистрираш, но няма да получаваш обезщетение.
За получаването на обезщетението - чл222/1 КТ е без значение даил си се рег. в АЗ.

 RE: обезщетение при съкращение? Mike Power Профил Изпрати email 10.07.2009 12:30

Автор: ani (гост) | Дата: 10.07.2009 12:08 Хмм сетих се за още нещо - трудовия договор ми е на някаква минимална сума, останалите са по авторски договор, по който не плащам никакви данъци, но си се води като доход за деклариране.

Гражданския договор няма общо с трудовия договор. Прекратен ти е трудовия договор, и обезщетението е на база фиксираното в него трудово възнаграждение.

 RE: обезщетение при съкращение? ani (гост) 10.07.2009 12:51

Благодаря ти, Mike Power, така и си мислех, но все пак исках да съм сигурна. Предполагам и тези доходи по гражданския договор не ми се водят никъде за смятане на плащането от борсата. Само че в такъв случай това, което ми се плаща за това, че съм на борсата, ще е по-малко от минималната работна заплата, която всеки ми казва, че е минимума. Знам, че се смятат 60% от това, което си получавал. 330 лв ми е трудовия договор, което прави малко по-малко от 200 лв
?

 RE: обезщетение при съкращение? Ваня (гост) 10.07.2009 13:30

Зная, че мин. сума е 6 лв., а макс. 12 лв на ден. Но това календарни дни ли са или работни и ако са работни как се смятат средно по 21 дни/месец ли
 

 RE: обезщетение при съкращение? John Профил 10.07.2009 13:33

Работни. И няма средно - за работните дни в периода на получаване на обезщетението.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения