ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Гореща тема! ДДС при продажба на ДМА

 ДДС при продажба на ДМА Галя (гост) 01.02.2006 23:39

ООД продава ДМА,закупен през 2003г. по балансова стойност и начислява ДДС върху балансовата стойност.Какво става с разликата между ползвания при покупката на този ДМА дан.кредит/ДДС/ и начисления при продажбата ДДС?Дружеството дължи ли го?Как следжа да се постъпи?Благодаря предварително:)

 Re: ДДС при продажба на ДМА ..... (гост) 02.02.2006 00:05

ще трябва да довнесете разликата от ползвания ДК при покупката и начисления при продажбата

 Re: ДДС при продажба на ДМА Галя (гост) 02.02.2006 00:31

Кога трябва да го довнесем-в месеца на продажбата и на какво основание?Или когато установят разликата при ревизия, с лихвите:)Алтернативни решения?????????????????

 Re: ДДС при продажба на ДМА ata (гост) 02.02.2006 02:44

Сладкиш..
Оценявате... с присъщи предварителни процедури.... отразявате... плащате.

 Re: ДДС при продажба на ДМА Bubu17 Профил 02.02.2006 09:00

През месеца на продажбата правиш Протокол за корекция (доначисляване) на ДДС при продажба на загуба на основание чл. 29(5) от ЗДДС - хубаво е в табличен вид да бъде за по-голяма прегледност.
Сумата от протокола следва да се начисли като ДДС (ДТ 609 / КТ 4532) и отрази в Дневника на продажби и в С-Д в клетка 32.
УСПЕХ

 Re: ДДС при продажба на ДМА Галя (гост) 02.02.2006 09:44

Благодаря за помощта-много сте мили!!!:)

 Re: ДДС при продажба на ДМА Албена Профил 02.02.2006 09:50

Бубу17 имаше едно писмо на ...МФ мисля че това с доначисляване в протокол е грешно.

 Re: ДДС при продажба на ДМА - До Албена и Галя Bubu17 Профил 02.02.2006 12:52

Албена, благодаря за забележката, която ме накара да се замисля и да разбера, че май неумишлено съм подвела питащата. Не съм виждала въпросното Писмо на МФ и ако ти се намира под ръка, те моля да го постнеш – ще ми е интересно да го прочета.
Отговаряйки на Галя, тръгнах по линията “продажба на загуба на продукция”, а пък в коментирания случай става въпрос за актив с формирана цена на придобиване (не за себестойност).
До сега ми се е налагало да доначислявам ДДС при продажба на загуба на продукция и съм процедирала по начина, който съм описала в първия си постинг. Т.к. към момента на продажбата все още нямам формирана фактическа себестойност на 1-ца продукция, която да я съпоставя с продажната цена с цел установяване дали продаваме на загуба, това го правя в края на всеки месец и ако се налага с Протокол доначислявам ДДС, който остава за сметка на фирмата (ДТ 609 / КТ 4532).

Обаче препрочитайки ЗДДС, мисля че трябва да се процедира по по-различен начин при продажба на актив с определена към момента на продажбата цена на придобиване.
Ако аз имам такъв случай във фактурата освен продажната (уговорена) цена бих записала на отделен ред за информация и данъчната основа по чл. 29(5) – ЗДДС (аналогично на случаите, когато се продава сграда и МПС по чл. 30).
Примерно:
1. ДМА (по продажна цена) 1000 лв.
2. Данъчна основа чл.29(5)-ЗДДС 1500 лв.
3. ДДС (20% от р.2) 300 лв.
ОБЩО: 1300 ЛВ.
И тогава в Д-к продажби ще запиша: дан. основа 1500 лв. и ДДС 300 лв., а в счетоводството съответно 1000 лв. и 300 лв. Ще се получи разминаване, но това е поради законовото изискване на чл. 29(5) и чл. 94(3), т. 3 от ЗДДС и чл.91(4),т.2,б.”а” от ППЗДДС.

Но ако купувачът успее да докаже, че уговорената цена е и пазарната (чл.29(6),т.1 – ЗДДС), тогава ДДС би трябвало да се начисли върху уговорената цена.

 Re: ДДС при продажба на ДМА Тони (гост) 22.02.2006 10:20

Здравейте
аз имам същия проблем - издадена ф-ра за продажба на ДМА с д.о. по-малка от д.о. на придобиване, ф-рата е в клиента и аз не мога коригирам
смятам да приложа към дневника за продажби протокол с доначислен ДДС
правилно ли е
Благодаря Ви предварително!

 RE: ДДС при продажба на ДМА Питанка (гост) 07.03.2008 10:55

Моля споделете докъде стигнахте с актива? много интересен казус.....

 RE: ДДС при продажба на ДМА Питанка (гост) 07.03.2008 10:58

Съжалявам, че късно обърнах внимание на годината на питането, но въпроса ми е много актуален-споделете....в нова светлина как стои проблема

 RE: ДДС при продажба на ДМА стискозъбка Профил 07.03.2008 11:02

Питанка (гост) ,

изкара ми акъла с тая тема!

 RE: ДДС при продажба на ДМА Питанка (гост) 07.03.2008 11:20

що бе-много е гадна ,нали? Просто нямам идея откъде да я зачекна. Ще прекарам деня в четене ако не помогнете......моля.......

 RE: ДДС при продажба на ДМА Питанка (гост) 07.03.2008 11:23

Като гледам колко влизат да я гледат, явно буди интерес, ама що така не върви?

 RE: ДДС при продажба на ДМА споредмен (гост) 11.03.2008 22:01

Здравейте,
мисля, че има малко объркване с това коригиране на ползвания ДК. Такава корекция следва да се направи в случаите когато актива е бракуван и балансовата му стойност е по-висока от 10%. В случай на продажба сделката е облагаема и корекция не е необходима.

 RE: ДДС при продажба на ДМА питко (гост) 12.03.2008 00:49

вече може да се продава и на загуба, без да се доначислява ДДС

 RE: ДДС при продажба на ДМА ПИНА (гост) 11.09.2008 15:45

ако купувачът на ДМА-то е частно лице, т.е. физическо лице, задължително ли е да издам фактура
 

 RE: ДДС при продажба на ДМА ПИНА (гост) 11.09.2008 16:14

ОК, вече разбрах, може и да не издавам фактура в този случай
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство