ODIT.info > Дискусия > Осигуряване Започни нова тема

Мнооого гореща тема! ЧЛ. 114 ОТ КТ

 ЧЛ. 114 ОТ КТ Jaxx (гост) 21.10.2009 15:50

СПОРЕД ВАС ЛИЦЕ, КОЕТО Е НАЗНАЧЕНО НА ТРУДОВ ДОГОВОР ПО ЧЛ. 114 ОТ КТ - ЗА 5 РАБОТНИ ДНИ ИЛИ 40 ЧАСА МЕСЕЧНО, ИМА ЛИ ПРАВО НА БОЛНИЧНИ ИЛИ НЕ? И ТОВА ИМА ЛИ ЗНАЧЕНИЕ ДАЛИ Е ПЪРВИ - ЕДИНСТВЕН ИЛИ ДОПЪЛНИТЕЛЕН ТРУДОВ ДОГОВОР?

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ John Профил 21.10.2009 15:53

Ако е допълнителен договор не може да е по 114. Трябва да е по 111 КТ. Пък в договора може да си посочи, че работи по 40 часа месечно.
Ако е основен - има право само за трудова злополука. За общо заболяване не е осигурено.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ metallica Профил 21.10.2009 15:54

Няма право на обезщетение от НОИ за временна неработоспособност, защото не се осигурява за ОЗМ. И този договор може да бъда само основен, не може да е допълнителен

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Jaxx (гост) 21.10.2009 15:56

по договор са на до 40 часа на месец, имам случаи с единствен такъв, но повечето са като втори трудов договор на това основание при мен. Получавам много двустранни отговори от самите инспектори в НОИ, едните казват че без значение на какъв договор е - има право на болнични, другите казват че няма право, трети (май са повечето) направо си казват че незнаят.... Куриози както винаги...

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ John Профил 21.10.2009 16:20

Ако го осигурявате с вид осигурен 11 в Д1, то осигуряването е само за пенсия и ТЗПБ. Така че сами при трудова злополука има право на обезщетение.
А при втори ТД - вид осигурен 04, осигуряването си е пълния набор от всички рискове.

И им кажи на тези инспектори да прочетат чл. 11 - 13б от КСО. От тази година барем е вече съвсем ясно при какво осигуряване на какво има право човек.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Jaxx (гост) 21.10.2009 16:28

Аз вчера говорих по тел. точно с единия от двамата директори в ТУ на НОЙ в града, той за да се измъкне ми каза да попитам ревизиращата му колежка. Аз до сега си ги пусках в Д1 с вид осигурен 11 , и без процентите за ОЗМ. Сега изведнъж ме вкараха в размисъл и тревоги че тези лица били имали право на болнични. Глупости! Даже някой от НОИ ми каза много авторитетно че ако бил единствен договор - нямало право, а ако има и основен трудов договор преди това - тогава и на двете места трябва да се осигурява за ОЗМ. И това бил ревизиращ инспектор от НОЙ.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ John Профил 21.10.2009 16:34

Ами правилно ти е казал. Само не ми е ясно защо не си вършат работата и не дойдат да ти пуснат предписание за корекция на Д1 и внасяне на невнесените осигуровки.

НЯМА ОСИГУРЯВАНЕ ПО 114 (вид осигурен 11), АКО ЛИЦЕТО ИМА ДРУГ ОСНОВЕН ДОГОВОР.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Jaxx (гост) 21.10.2009 16:46

Това означава ли, че трябва да подам уведомление за промяна на оснавинето на трудовия договор, защото всички са подадени с основание като за член 114 от КТ - към основание като за допълнителен трудов договор?
А най интересното ми е как в Д1 като сложа вид осигурен 04 - ще ми приеме че лицето работи и се осигурява за работа до 40 работни часа месечно?

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Jaxx (гост) 22.10.2009 11:53

Има ли някъде по ясно обяснен този случай със осигуряването на трудов договор до 5 работни дни - при единствен и при случая с вече наличен основен преди това. Защото чл.4 ал.1 и ал.2 от КСО не мисля или поне за мен не са пределно ясни и еднозначни по този въпрос. Някой ако може да ме насочи да го прочета и на кой орган е публикация или наредба, или просто да си подам писмено въпроса с входящ номер в НОИ?

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ satanasowa Профил Изпрати email 22.10.2009 12:05

Ако имате лица, които работят по втори трудов договор, имат друг работодател, при който работят по основен, трудовия договор трябва да бъде сключен при вас по чл. 111, трябва да заличите подадените уведомл. и да подадедете нови, като втори трудов договор, доплащане на осиг., корекция на декл. 1 и декл. 6 за разликатата в довнасянето, за часовете.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ ЛС Профил 22.10.2009 12:08

www.odit.info/?s=2&i=1101&f=49

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ night07 Профил 22.10.2009 12:57

РАЗЯСНЕНИЕ № 5-69 от 8.05.2008 г. относно осигуряване на работниците и служителите, които работят по допълнителен или втори трудов договор

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
чл. 4, ал. 1, т. 6 КСО

Фактическа обстановка: лице е назначено при втори работодател на работа до 5 дни /40 часа/ месечно

Въпрос: какви осигуровки се дължат


Съгласно разпоредбата на чл.4, ал.1, т.6 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, лицата, работещи по втори трудов договор са задължително осигурени за всички осигурени социални рискове.


На основание чл.4, ал.2 от Кодекса, работниците и служителите, наети на работа при един или повече работодатели за повече от пет дни /40 часа/ през календарния месец, се осигуряват задължително за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест.


Следва да се има предвид, че на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове подлежат работниците и служителите, които работят по допълнителен или втори трудов договор само при положение, че по основното си правоотношение подлежат на осигуряване за всички осигурени социални рискове. Това означава, че по основното правоотношение лицата трябва да са наети на работа за повече от 5 работни дни или 40 часа през календарния месец. Работниците и служителите, наети на работа при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни или 40 часа през календарния месец се осигуряват задължително за пенсия и за трудова злополука и професионална болест /чл. 4, ал. 2 от КСО/.


Минималния осигурителен доход за тези лица се изчислява пропорционална на отработеното време по трудовия договор.

Само да допълня, че има една особеност на чл. 111 външно съвместителство, която забравяте

В консултацията си, Димитър Анчев пояснява, че външното съвместителство е една от формите за полагане на допълнителен труд. Съгласно чл. 111 от Кодекса на труда, работникът или служителят може да сключва и трудови договори за работа в извънустановеното за него работно време по основно трудово правоотношение и с други работодатели. Наемане по договор за външно съвместителство се налага при наличие на незаета длъжност или работа и при заместване на отсъстващ работник или служител. Максималната продължителност на работното време по договор за работа по външно съвместителство се определя, като от 24 часа се извадят дневната законна продължителност на работното време за основната работа, времето за обедна почивка и 12-часовата междудневна задължителна почивка. Работникът или служителят има всички права и задължения, които произтичат от допълнителните трудови договори. Авторът подчертава, че върху възнаграждението за работа по външно съвместителство не се начисляват допълнително възнаграждение за прослужени години, обезщетения за временна нетрудоспособност и месечни добавки за деца. Това възнаграждение не се включва в брутното трудово възнаграждение при изчисляване на пенсия за прослужени години и старост.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Jaxx (гост) 22.10.2009 13:53

Благодаря Ви много! вече ми стана ясно че ще трябва до коригирам подадените по рано уведомления на лицата които имат основно трудовоправоотношение преди трудовият им договор при мен. Но си мисля за сега да не бързам да подавам допълнителни Д1 и Д6. При една проверка ако имам предписание ще го направя. Те ще преминат по чл. 111 но пак ще си ги осигурявам за работата им до 40 работни часа месечно, но вече с пълните проценти на осигуровките. Дано нямам проблем с Д1 като посоча вид осигурен 04....

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ mimsity Профил 22.07.2014 13:31

Лице, което е назначено на трудов договор по чл.114 може ли да сключи втори основен трудов договор?

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Blajena71 Профил 22.07.2014 13:32

Отговор на mimsity(22.07.2014 13:31):
mimsity каза:
Лице, което е назначено на трудов договор по чл.114 може ли да сключи втори основен трудов договор?


Не

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ mimsity Профил 22.07.2014 13:56

Втория договор е на 6 часа и е
по друг член защо не може

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Ани1 Профил 22.07.2014 13:58

Защото втори основен са несъвместими :)

Отговор на mimsity(22.07.2014 13:56):
mimsity каза:
Втория договор е на 6 часа и е
по друг член защо не може

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ mimsity Профил 22.07.2014 13:59

Може ли по-подробно обяснение.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ b0b0 Профил 22.07.2014 14:00

"Втори" и "основен" са две различни и самоизключващи се неща, ако говорим за ТД. Основен е първият по време, "основен" = "първи", следващите са допълнителни.
Общо работните часове за ден, при спазване на разни други условия, са максимум 12 по всички ТД, ако лицето има няколко.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ bonou2 Профил 22.07.2014 14:02

бутате стари теми и става мармалад

Отговор на mimsity(22.07.2014 13:59):
mimsity каза:
Може ли по-подробно обяснение.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ mimsity Профил 22.07.2014 14:02

аз по първия договор не правя повече от 50 часа месечно, от втория ми се очерчават 120 часа месечно. има ли проблем в това

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Liglyo Профил 22.07.2014 14:09

Отговор на mimsity(22.07.2014 14:02):
mimsity каза:
аз по първия договор не правя повече от 50 часа месечно, от втория ми се очерчават 120 часа месечно. има ли проблем в това


Според мен няма проблем.
50 + 120 е 170
Ако съберем 1+7+0 се получава 8.
Което е завъртяна безкрайност. Което пък е добра поличба.
Ще живеете дълго и щастливо.

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ OpaSna TikVa Профил 22.07.2014 14:14

Което пък е добра поличба.

за възнаграждение, клонящо към безкрайност?

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ gera_r Профил 22.07.2014 14:26

Отговор на OpaSna TikVa(22.07.2014 14:14):
.. клонящо към безкрайност?


Ама минус ли?

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ gret4eto Профил 19.09.2014 17:06

Здравейте,
назначението е по чл.114 от КТ до 15 юни 2015г. и трудовият договор е основен. Работя като учител 3дни в седмицата /а в договора пише 2 дни седмично по 8 часа/. Колко часа на ден са това? Защото ми казаха, че съм на 3часа пет дни седмично /а според мен са повече/. Ще бъда ли осигурен за безработица и общо заболяване? Благодаря!

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ Pepi6 Профил 20.09.2014 13:55

"НОИ" - Националният осигурителен институт (НОИ)

Отговор на Jaxx(21.10.2009 16:28):
Jaxx каза:
Аз вчера говорих по тел. точно с единия от двамата директори в ТУ на НОЙ в града, той за да се измъкне ми каза да попитам ревизиращата му колежка. Аз до сега си ги пусках в Д1 с вид осигурен 11 , и без процентите за ОЗМ. Сега изведнъж ме вкараха в размисъл и тревоги че тези лица били имали право на болнични. Глупости! Даже някой от НОИ ми каза много авторитетно че ако бил единствен договор - нямало право, а ако има и основен трудов договор преди това - тогава и на двете места трябва да се осигур...
 

 RE: ЧЛ. 114 ОТ КТ XXXXX Профил 20.09.2014 14:07

3*5=15, 2*8=16, 15 e по-малко от 16
Ама това е проста аритметика, за останалото можете да попитате работодателя си. Само той може да Ви даде точен отговор. Да няма някаква разлика между астрономически и учебни часове?
Колкото до осигуряването за безработица - при средно 4 седмици в месеца, ще имате поне 4*15=60 часа, т.е. - повече от 40 /астрономически :)/ часа месечно и трябва да Ви осигуряват за безработица.

А Пепишест да погледне преди колко години е написан цитираният от него/нея текст :)

Отговор на gret4eto(19.09.2014 17:06):
gret4eto каза:
Здравейте,
назначението е по чл.114 от КТ до 15 юни 2015г. и трудовият договор е основен. Работя като учител 3дни в седмицата /а в договора пише 2 дни седмично по 8 часа/. Колко часа на ден са това? Защото ми казаха, че съм на 3часа пет дни седмично /а според мен са повече/. Ще бъда ли осигурен за безработица и общо заболяване? Благодаря!
реклама

ODIT.info > Дискусия > Осигуряване