ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Мнооого гореща тема! плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД

 плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД гост (гост) 14.01.2010 10:19

Здравейте. Имаме издадена фактура от управителя на ЕООД в качеството му на ФЛ за извършен личен труд от него за това дружество. Ако му платим в брой то той трябва ли да ни издаде някакъв документ за това. Касова бележка естествено няма как да издаде и за това се замислих да не пропусна нещо.

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД vaata Профил 14.01.2010 10:21

Оформяте си СИС

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД гост (гост) 14.01.2010 10:21

Така си и мислех. Мерси

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД кети (гост) 14.01.2010 10:31

Касае ме случая и ми е много интересно каква фактура е издал управителя!
отиваш и си купуваш един кочан от книжарница и какво пишеш и даваш О.К. Не може да даде фискален бон ,тогава защо фактура?
Много тъпо ми изглежда.
Не е ли същото като при договор за наем с физ лице? Имаш си договора за наем с всички реквизити и данни , при изплащане на наема фирмата си издава РКО за сумата и толкова.
Да не би физ лице получило наема да издава фактура?
Попълва си само ГДД за получения доход .

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД elisaveta_p Профил Изпрати email 14.01.2010 10:37

Кети, кой ти каза, че лицата, получаващи доходи от наем, минават само с договор и РКО.

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД ira (гост) 14.01.2010 10:39

А още нещо ли трябва?

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД 911 (гост) 14.01.2010 10:39

Каква СИС за личен труд на СОЛ ? Тука пълно теми по въпроса,как не прочетохте поне някои...

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД кети (гост) 14.01.2010 10:46

Ели имам впредвид ,че лицето получател на наема е физическо лице,а наемателя е фирма!

Съвсем хипотетично.... Физ лице е собственик на партерен апартамент и го отдава под наем на
ФИРМА за офис! За физ лице е доход ,за фирмата разход за наем на помещение!
Какви документи следва да се подготвят- не е ли само договор за наем между страните!
За фирмата: Всеки месец да си плаща наема на собственика напр в брой с РКО и СИС в края на периода.
За лицето : ГДД чл 50

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД elisaveta_p Профил Изпрати email 14.01.2010 10:48

(2) Данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство съгласно ал. 1, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството.

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД капри (гост) 14.01.2010 10:48

Темата е за личен труд,какво я разводнявате с наеми - не е същото разбира се,купува си кочан фактури,пуска такава за личен труд и това е.То и наема е така.

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД elisaveta_p Профил Изпрати email 14.01.2010 10:49

Да, и с наема е така. И с личния труд е така. Къде е разводняването?

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД гост (гост) 14.01.2010 10:51

Явно варианта не е СИС, а документ съдържащ реквизитите на чл. 7 от ЗС или иначе казано -какъв е този документ?

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД Дора (гост) 14.01.2010 10:52

А този документ няма значение как ще се нарече, важно е да съдържа реквизитите
днес..............име на ФЛ, ЕГН, адрес... получих ......сумата за..............

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД elisaveta_p Профил Изпрати email 14.01.2010 10:52

Ми няма изискване за името му. А за съдържанието.

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД хххх (гост) 14.01.2010 10:54

и декларация, че е СОЛ

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД elisaveta_p Профил Изпрати email 14.01.2010 10:55

Ква декларация бе! Че то нали се самоосигурява чрез дружеството :))) Има си хас да му искаме декларация :))))

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД Знайко (гост) 14.01.2010 11:05

Къде е отклоонението от данъчно облагане?
Ползвам собствен апартамент за офис - 350 лв наем, разход на фирмата, то ест не плащам 35 лв данък.
Плащам 35 лв по ЗДДФЛ като личен приход
Ако не плащам наем за собствения си апартамент не плащам 35 лв по ЗДДФЛ, но ги плащам по ЗКПО, щото не съм ги похарчил

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД elisaveta_p Профил Изпрати email 14.01.2010 11:07

По ЗДДФЛ не плащащ 35 лв, а 31,50

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД Знайко (гост) 14.01.2010 11:11

да 10% и затава питам - така в хазната влизат 3,50 лв по-малко. Къде е отклонението освен от собствения ми джоб

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД gost (гост) 14.01.2010 11:12

Малко тъпо,но - не получавате ли за наем от ФЛ- преди беше квитанция,а сега касова бележка от кочан прошнорован и заверен от ФЛ,какви фактури от ФЛ ?

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД капри (гост) 14.01.2010 11:13

Елисавета,постинга ми не беше към тебе.....

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД elisaveta_p Профил Изпрати email 14.01.2010 11:15

Капри, ок.
Знайко, Ами щото ти имаш право на тези 10 %, за да поддържаш имота във вид, удобен за ..последващо отдаване под наем. Като се замислиш - малко са, но колкото, толкова. Възможно е тези 318,50 (350 - 31,5) лв чист доход, да не са баш чист, щото за да поддържаш апартамента да не ти стигат 35-те лева (10-те %), а повече. Но пък може и по-малко. Така са преценили.

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД тониК Профил Изпрати email 14.01.2010 11:18

Чакайте бе, за наема, какво Ви притеснява и обърква.На тримесечие се внасяте данъка и толкоз.
Издавате документ съгласно №Д-24-28-490/25.01.2001г. на МФ за да се признае за дан.цели при наемателя и толкоз.Приспадате 10 % та затова с 3.50лв.по-малко.
Ааа, Ели Ви го каза.Плюс туй на тримесечие до 15-то число и че трябва да има договор, първичен документ за разхода /ф-ра, сметка, разписка, квитанция/и РКО /Кочана не се заверява./
 

 RE: плащане на положен личен труд от собственика на ЕООД кети (гост) 14.01.2010 11:32

Ели , по чл9 от ЗОДФЛ 2009
(2) Данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство съгласно ал. 1, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството.
НО
(3) Разпоредбите на ал. 2 не се прилагат за доходи, за които при придобиването им платецът на дохода издава предвидения в този закон формуляр "Сметка за изплатени суми" или доходът е обложен с окончателен данък по реда на глава шеста.

ТАКА,ЧЕ ФЛ получател на дохода ,/ от наем или за положен личен труд/ след като има СИС издадена от ФИРМАТА платец според алинея 3 не е задължено да издава какъвто и да е НАСРЕЩЕН документ за получения доход ! Само ГДД ЧЛ50
Поне според мен е така...
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info