ODIT.info > Дискусия > Данъци Започни нова тема

Тема. ВОП на акцизни масла

 ВОП на акцизни масла Коте (гост) 09.02.2010 15:10

Внасямеот ЕС акцизни масла в разфасофка по 1л. със акцизна ставка 0. В страната членака, от където идват маслата, те не се облагат с акциз.
Съответно преди доставката си пуснахме искане по чл. 76в, ал. 4, т.1 от ЗАДС за разрешение за вноса в митницата.Не сме регистрирани по закона за акцизите.Получихме след 7 дни разрешение за доставката на маслата от митницата и удостоверение, че акциза не подлежи на палщене / нали е 0/. Стоката пристигна.
Въпросите са ми: Трябва ли да подавам акцизна декларация и в какъв срок?/ в митницат ми казаха, че трява в 14 дн.срок от доставаката, но не го откривам в ППЗАДС/.
Също така служителка от митниата ми каза, че трябва да издаваме акц.дан.документ за цялото количество получено масло, но и това не откривам на какво основание, ако трябва?В самия акц.дан.документ има получател. Ако издам за цялото получено количество, полето за получател празно ли остава? Изобщо, ако такъв се издава в нашия случай , кога се издава- при доставката или продажбата на клиент ?

До сега не съм работила по ЗАДС и моля за съдействие!

 RE: ВОП на акцизни масла Калина Профил Изпрати email 11.02.2010 10:43

Ако правилно разбирам вие правите ВОП на акцизни стоки, освободени за потребление на територията на друга държава-членка. В такъв случай трябва да се издаде АДД, трябва да се отчетат опростените ПАД-ове и да се подаде акцизна декларация.

1. Относно АДД - трябва да се издаде на датата на получаване на стоките (в АДД и като издател, и като получател ще си пишеш фирмата, която получава стоките).

Основание : ЗАДС Чл. 84. (2) Акцизен данъчен документ се издава на датата, на която акцизните стоки са освободени за потребление по смисъла на чл. 20, ал. 2, с изключение на случаите по чл. 20, ал. 2, т. 5, 15 - 18 и 20.
във връзка с
чл.20 (2) Освобождаване за потребление е:
13. получаването на акцизни стоки, освободени за потребление в друга държава членка, освен когато стоките постъпят в данъчен склад на територията на страната;

2. В 7-дневен срок от получаване на стоките (вкл. датата на получаване) трябва да се занесат опростените ПАД-овете в митницата, заверени от получателя.

Основание :
ЗАДС Чл. 76в. (4) Лицето по чл. 3, т. 6, което получава стоки по ал. 1 и 2, е длъжно да:
4. представи на компетентното митническо учреждение копие от третия екземпляр на опростения придружителен документ, заверен от получателя, не по-късно от 7 дни от получаването на стоките на територията на страната, включително датата на получаване;

3. Трябва да подадеш акцизна декларация

Основание :
ЗАДС Чл. 87. (6) В случаите по чл. 20, ал. 2, т. 12, 13 и 19 акцизна декларация се подава в 14-дневен срок от получаването на акцизните стоки, съответно от потреблението на енергийните продукти за цели, различни от посочените в удостоверението.
(ти си случай по чл.20, ал.2, т.13)

 RE: ВОП на акцизни масла Калина Профил Изпрати email 11.02.2010 10:49

Извинявай, сега прочетох, че в държавата на изпращане тези стоки не се облагат с акциз.
В такъв случай може би стоката пътува без ПАД-ове, т.е. май ще пропуснеш т.2. Отчитане на ПАД-ове. (За това не съм съвсем сигурна).

 RE: ВОП на акцизни масла Калина Профил Изпрати email 11.02.2010 11:04

Сега пък се размислих, че твоите стоки не са освободени за потребление на територията на друга държава-членка, а те въобще не са акцизни стоки в тази друга държава. И това ме кара да се колебая в това, което ти написах.

В ЗАДС намирам този случай само в чл.76в (7) Разпоредбите на ал. 1, 2 и 3 не се прилагат в случаите, когато се въвеждат акцизни стоки на територията на страната, които в държавата членка на изпращане не се облагат с акциз (,т.е.наистина стоките пътуват без опростен ПАД).

Обаче чл.76в се намира в раздел, озаглавен "Движение на акцизни стоки, освободени за потребление на територията на друга държава членка", което ме води към мисълта, че процедурите при ВОП на такива стоки може би са приравнени към процедурите при ВОП на акцизни стоки, освободени за потребление на територията на друга държава-членка.

Дано не съм те объркала повече.

 RE: ВОП на акцизни масла Коте (гост) 12.02.2010 14:31

Не си .Благодаря!

 RE: ВОП на акцизни масла Коте (гост) 02.03.2010 12:18

Сега пък ща внасяме пак от Англия аналогични смазочни материали с код по КН3403. Продават се в непроменено състояние в опаковки по 2кг. . Така съгл. чл.24, ал.1, т.4 от ЗАДС акциз не дължим. Интересува ме нещо трябва ли да подаваме по случая в митницата-уведомление, анализни свидетелства ?

 RE: ВОП на акцизни масла marafara Профил 02.03.2010 22:15

И ние имаме подобен ВОП а митницата не са съвсем наясно. Коте регистрирай се за да мога да ти пиша на ЛС

 RE: ВОП на акцизни масла Зло счети Профил 03.03.2010 10:33

Ето ме :)
В митницата изобщо не са наясно с новите разпоредби. Вчера им звънях по случая и се наложи аз да ги насочвам къде да четат в закона и да ги убеждавам че смазочните материали с КН3403са акцизни. Е , след като четоха, там, където им казах в ЗАДС, се почудиха какво да ми отговорят , зашото нама ППЗАДС все още. Та накрая измъдриха, че може би нищо няма да подавам, ама изобщо не ми звучаха да са сигурни.
 

 RE: ВОП на акцизни масла Liliya Профил 12.02.2012 20:57

Здравейте,
Извинявам се, че пиша по стара тема, но само това открих.
Ние имаме същия случай - ВОП на масла, които са с акциз 0. Маслата ще ги продаваме в непроменен вид.
Досега не съм работила с акцизни стоки.
Бихте ли ми помогнали с информация какво трябва да направим?
Трябва ли да се регистрираме по ЗАДС? Във фактурите към нашите клиенти трябва ли да посочваме акциз 0?
реклама

ODIT.info > Дискусия > Данъци

Моят ODIT.info