ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Мнооого гореща тема! фактура с минал срок за ползване на ДК

 фактура с минал срок за ползване на ДК гост (гост) 19.02.2010 12:55

Уважаеми, колеги! Имам въпросче:
Носят ми фактури за покупки от миналата година.Нямам право да ползвам ДК. Тези фактури трябва да са осчетоводени за периода за който се отнасят. Трябва ли да ги отразя в дневници по ДДС за м.02/2010 без право на ДК. Или да ги отряза само като разход през миналата година????

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК Маграт Профил 19.02.2010 12:57

И в дневниците - чл.124 от ЗДДС.

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК sveti69 Профил 19.02.2010 12:58

трябва

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК сиси (гост) 19.02.2010 13:02

не каза за кой период са все пак фактурите. и да не забравиш, че ддс-то по тях/ако не е ползвано на основие забавяне в периода на отчитане / е данъчно непризнат разход

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК гостенка (гост) 19.02.2010 13:04

от кой месец са ти фактурите???

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК Маграт Профил 19.02.2010 13:04

Ами точно с това основание изобщо не е данъчно непризнат разход.

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК гост (гост) 19.02.2010 13:12

фактура от м.10/2009 за закупена стока

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК гост (гост) 19.02.2010 13:15

защо ЩЕ Е ДАНЪЧЕН НЕПРИЗНАТ РАЗХОД????

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК тониК Профил Изпрати email 19.02.2010 13:17

Ами щото да се ....чудим и да не се съгласяваме: ))

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК Пламен61 Профил 19.02.2010 13:19

фактура от м.10/2009 за закупена стока

И защо нямате право на ДК ?
Не мисля така :)

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК гост (гост) 19.02.2010 13:22

12 МЕСЕЧЕН ПЕРИОД НЕ Е ЛИ ЗА ФАКТУРИТЕ ОТ 2010 Г?????

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК Пламен61 Профил 19.02.2010 13:24

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ
(ОБН. - ДВ, БР. 95 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2010 Г.)
§ 49. Правото на приспадане на данъчен кредит, възникнало до 1 януари 2010 г., което не е упражнено към датата на влизане в сила на този закон и за упражняването на което не са изтекли трите данъчни периода, следващи данъчния период, през който е възникнало това право, може да се упражни в някои от дванадесетте данъчни периода, следващи данъчния период, през който е възникнало това право.


 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК ГОСТ (гост) 19.02.2010 13:28

"и за упражняването на което не са изтекли трите данъчни периода, следващи данъчния период, през който е възникнало това право"пю
при мен са изтекли 3 периода през януари

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК Рада (гост) 19.02.2010 13:33

ГОСТ (гост) ,я пак прочети § 49

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК Пламен61 Профил 19.02.2010 13:40

Това е от коментара за изм. и доп. в ЗДДС, който се намира в ДокСторе :)



В .§ 49 от ПЗР на ЗДДС е регламентирано, че правото на приспадане на данъчен кредит, възникнало до 01.01.2010 г., което не е упражнено към 01.01.2010 г. и за упражняването на което не са изтекли 3 данъчни периода, следващи данъчния период, през който е възникнало, може да се упражни в някои от 12 данъчни периода, следващи данъчния период, през който е възникнало това право. Това означава, че новият 12-месечен срок по чл.72 ЗДДС може да се приложи за данъчен кредит, възникнал през месец октомври, ноември или декември 2009 г., тъй като за него все още не са изтекли трите данъчни периода след периода на възникване (когато правото възниква през октомври 2009 г. трите месеца изтичат през януари 2010 г., включително). За всяко право на приспадане на данъчен кредит, възникнало до 30.09.2009 г. включително срокът за упражняване вече е изтекъл (той изтича през декември 2009 г.), следователно за него лицето не може да се възползва от новия 12-месечен срок.

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК ана (гост) 19.02.2010 15:28

а защо е данъчно непризнат разход - ами защото правото на ползване не е упражнено не поради липсата на такова право, а поради забавено отразяване в дневниците.

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК 123 (гост) 19.02.2010 15:45

ана, не съм съгласна... ако сделката ми е призната за данъчни цели и данъка ми е признат.

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК j_kiss (гост) 19.02.2010 15:59

А какво ще кажете за Топлофикация София. На 11,02,2010 г. ми донасят ф-ра за дялово разпределение за периода 05,2008 - 04,2009. Дата на фактурата 31,12,2009, дата на данъчното събитие 31,12,2009

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК ана (гост) 19.02.2010 16:22

123, и аз не съм съгласна, но ти казвам какво е тълкуванието на нап-ърите на казуса.

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК ГОСТ (гост) 19.02.2010 20:17

посочете член в който е упоменато че с непризнат дк се увеличава ФР за данъчни цели

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК MILENA_ Профил 20.02.2010 19:52

Към Пламен 61 - къде в Доксторе-то е въпросният коментар, че не го намирам? Би ли ми казал как е точното име на документа?

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК Валя (гост) 13.04.2010 10:17

И аз да задам въпрос: фактура от м.01.2010 г., мога ли да я включа през м.03.2010 г. Не е изтекъл тримесечния период. Питам, защото с тези измемения вече изпитвам известни съмнения. Не става въпрос само за ЗДДС.

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК гост (гост) 13.04.2010 10:20

срока вече не е тримесечен а 1 година-така че включвай
Отговор на Валя(13.04.2010 10:17):
Валя каза:
И аз да задам въпрос: фактура от м.01.2010 г., мога ли да я включа през м.03.2010 г. Не е изтекъл тримесечния период. Питам, защото с тези измемения вече изпитвам известни съмнения. Не става въпрос само за ЗДДС.
 

 RE: фактура с минал срок за ползване на ДК Валя (гост) 13.04.2010 10:22

Много ти благодаря, Гост.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info