ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Гореща тема! 2 варианта за червена каса, но....

 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 10.03.2010 20:07

Четох много мнения за покриване на червената каса и стигнах до заключението ,че може да се покрие, като:
1.Вноски от съдружници (ЕООД( , примерно осчетоводяване Д-т каса/ К-т разчет съдружници, но тук имаме три минуса:
-деклариране на заема в ГДД по чл.50 от съдружниците
-начисляване на лихви ,които са в увеличение на финансовия резултат
-деклариране на лихвите, като приходи ,при изплащането им и облагане с данък при физ.лица
плюсове-невиждам
2.Допълнителни парични вноски по чл.134 ТЗ, примерно осчетоводяване: Д-т Каса/ К-т ОКнеизискващ регистрация. И тук вече минуси:
-начисляват ли се лихви?, защото
според ТЗ:3) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството. За тях може да се уговори дружеството да плаща лихви.[/B
според ЗКПО:(2) За отклонение от данъчно облагане се смята и:2. договорите за заем за послужване или друго безвъзмездно предоставяне за ползване на материални или нематериални блага;
3. получаването или предоставянето на кредити с лихвен процент, отличаващ се от пазарната лихва към момента на сключване на сделката, включително в случаите на безлихвени заеми или друга временна безвъзмездна финансова помощ, както и опрощаването на кредити или изплащането за своя сметка на кредити, несвързани с дейността;
и сега немога да разбера трябва ли да се начисли лихва или може и без!!!
-съдружниците пак декларират по чл.50 ЗДДФЛ,
плюсове:
-поне в баласа не стой голямо салдо на собственика.



 RE: 2 варианта за червена каса, но.... 123 (гост) 10.03.2010 20:09

М ДА ТЕ И НАПЪРИ ЗНАЯТ ТОВА И ПРИ ТЕЗИ ИНДИКАЦИИ РОВЯТ ЗА ЧЕРВЕНА КАСА

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... zara (гост) 10.03.2010 20:10

Хубаво виж чл.134от ТЗ. В какви случаи се правят вноски.

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 10.03.2010 21:12

Във връзка с чл.134 начисляват ли се лихви?
необходимост на дружеството от покриване на загуби ИЛИ временна необходимост от парични средства.

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Ани (гост) 10.03.2010 21:29

По чл.134 може да не се начисляват, но интересно ще стане, ако данъчните при проверка не признаят вноските като по чл.134, а като заем, ако случайно не са изпълнени необходимите условия. Пък тези условия май не са така лесно изпълними.

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 10.03.2010 22:37

Мисля си,че ТЗ ДАВА право да не се начисляват, но при проверка ще те проверяват дали е спазен ЗКПО

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 10.03.2010 22:40

т.е трябва да се начислят. Хубаво-аз ще направя доп.парични вноски поради недостига на такива и това няма да ми се отрази в сметката на собственика, което е по-добре. От мой приятел ревизьор знам,че първо се хващат точно за тази сметка, а като е отразено като ОК неизискващ регистрация, може и да се пропусне, зависи от ревизьора, колко е добър в счетоводството.
Но ми се искаше да намеря и вратичка за лихвите, за да не увеличават печалбата, защото при мен в случая трябва да я увелича с 3800 лв.

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... emstil Профил 10.03.2010 22:42

вноските направени по чл. 134 от ТЗ не се обявяват от съдружниците като заем , имаше наскоро указание по този поод, но проблема при тях е после с доказване на произхода на средствата от всеки един от съдружниците.А вноски се правят при главното условие - дружеството да е на загуба

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 10.03.2010 23:04

Не съм съгласна че се правят при Главно условие дружеството да е на ЗАГУБА. В ТЗ ясно си пише ИЛИ , а не И т.е може да е изпълнено едно от двете условия.
Колкото до съдружника ще трябва да декларира направените вноски , когато неможе сам да докаже произхода на парите си съгласно указанието на НАП
"За да направи вноска ...въпросният съдружник трябва да разполага с необходимите му парични средства.В случай, че съдружника е взел заем от друго лице....следва да го декларира..."
На мен въпроса ми е по-скоро свързан с това трябва ли да се начислят лихви или не.
Решила съм го, че ще го осчетоводя като допълнителни парични вноски, за да избегна по сметката на собственика да има големи салда.

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... elena_f1980 Профил Изпрати email 10.03.2010 23:07

Да не забравиш да си пуснеш протокол за вземане на решение за внасяне на тези вноски. И има много решения на ВАС, който отменят указанието на г-жа Мургина - "дружеството да е задължително на загуба"

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 10.03.2010 23:09

Да, изчетох указанията, но мисълта ми беше за лихвите, защото хич не ми се увеличава финансов резултат с 3500 лв.

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... небесна Профил 10.03.2010 23:12

в ТЗ ясно си пише И в чл.134 :/
h ttp://lex.bg/laws/ldoc/-14917630



друг е въпросът, че много тълкувания извън НАП-ърските не смятат, че това налага кумулативно изпълнение на двете условия, защото между тях няма никаква връзка, и за първокурсник по счетоводство е ясно, че загуба може да има и при много излишни средства, както и обратното

ноооооооо това е поредният пример за непрецизен текст в закон, по който умуваме от години

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... elena_f1980 Профил Изпрати email 10.03.2010 23:13

По чл. 134 не дължиш лихви. А ако ФЛ не може само да си докаже произход на парите - декларирай заеми по чл. 50 от други лица, но самата вноска не подлежи на деклариране. И между другото, тази вноска задължително е обвързана със срок на връщане - 3 г. например - ти си прецени.

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... emstil Профил 10.03.2010 23:13

това са вноски, които са вид помощ на дружеството, врcщането на които трябва да стане в кратък срок, който е добре да упоменеt в протокола, а лихви не е необходимо според мен, допълнителните средства нямат възмезден характер

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... KATALAR Профил Изпрати email 11.03.2010 08:57

Фърфи, КАКВО СПОРЕД ВАС ОЗНАЧАВА "УВЕЛИЧАВАМ ФР", помислете как ще ги осчетоводите като ги начислите, усвоите в съответната година и ако не ги платите на ФЛ или платите. в единият случай ще са разход с преобразуване на фр в другия ще са разход и зависи дали ще преобразувате. Помислете...

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 11.03.2010 12:38

Няма пари в касата за да се платят тези лихви и никога няма да има. Значи преобразувам фин.резултат.
Но сега въпроса е -трябва ли да се начислят според ЗКПО или не трябва според ТЗ

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... коко (гост) 11.03.2010 12:44

няма лихви и помисли за този ОК неизискващ регистрация, според ме н доп. вноски са разчет

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 11.03.2010 14:05

Ами да ти кажа, за това нещо говорих с одитор. И от там ми казаха да го направя така, поне да няма голямо салдо собственика. А защо мислиш, че лихви няма, като в ЗКПО ясно е казано:
(2) За отклонение от данъчно облагане се смята и:

3. получаването или предоставянето на кредити с лихвен процент, отличаващ се от пазарната лихва към момента на сключване на сделката, включително в случаите на безлихвени заеми или друга временна безвъзмездна финансова помощ, както и опрощаването на кредити или изплащането за своя сметка на кредити, несвързани с дейността;

:((((((((

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... Фърфи (гост) 11.03.2010 14:12

Наново вече 100-тен път сигурно прочетох указанието. Всъщност вече незнам дали се начисляват лихвите, защото Допълнителните парични вноски не се третират като заем, а като ЗАДЪЛЖЕНИЕ на съдружника. И както пише в указаниет "т.3.1 .....Следователно, става въпрос за възникване на едно ЗАДЪЛЖЕНИЕ за физическото лице в качеството му на съдружник, а не на свободно волеизявление, както е налице за заемодателя при договоритее за заем."
 

 RE: 2 варианта за червена каса, но.... гост (гост) 28.03.2010 13:12

Начисляват се само, ако ОС реши. Не е задължително.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство