ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Мнооого гореща тема! Финансиране по чл.134 от ТЗ

 Финансиране по чл.134 от ТЗ Иванова (гост) 18.03.2010 13:04

Здравейте колеги, собствениците в една от фирмите ми представиха протокол на ОС, че извършват вътрешно финансиране по чл.134 от ТЗ. Няма посочена лихва. Подлежат на връщане до 5г. Намерих писмо на Мургина с което за лихвата- ок, но се колебая къде да отнеса сумата в 15 група, в гр.49 или в 117 сметка като допълнителен капитал?

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Zlat75 Профил Изпрати email 18.03.2010 13:05

117

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ айде_бе (гост) 18.03.2010 13:07

капитал?

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ сссс (гост) 18.03.2010 13:09

493

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Иванова (гост) 18.03.2010 13:10

в 151 ли да го сложа? Не е заем взет при пазарни условия. В стария сметкоплан 1998 имаше сметка за финансирания -131.
Защо да не е допълнителен капитал?

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ лили (гост) 18.03.2010 13:11

защото по новия сметкоплан няма с-ка 102, при мен са разчет, нали ще ги връща дружеството

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Иванова (гост) 18.03.2010 13:11

"сссс" сметка на собственика ли имаш предвид?

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Zlat75 Профил Изпрати email 18.03.2010 13:18

Сложи ги в допълнителни резерви при мен е 117 по нагоре бях ти писала

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Иванова (гост) 18.03.2010 13:27

Благодаря за мненията.
Zlat75 и аз така мислех, но исках да видя и други как мислят.
Ще ги сложа и аз в 117- допъл. резерви. В Б-са ще са в групата на Капиталовите сметки.

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ А_дали_да_не (гост) 18.03.2010 13:29

ех този ТЗ

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ тониК Профил Изпрати email 18.03.2010 13:50

п.№24-00-86/19.02.2003г на МФ относно зап.№3мф-26/16.01.2003г. на Мин.на фин.
Разчет - краткосрочен до 1г. или дългосрочен над 1 год. НИКАКЪВ КАПИТАЛ. /абеее, четете.../
Доп.Само един...съскащ и Лили са в крак....с указанията де, не с мен: ))))

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ salla Профил Изпрати email 18.03.2010 13:52

Тоник, благодаря и много целувки

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ тониК Профил Изпрати email 18.03.2010 13:56

На ти сега....жената..видя: (((

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ MarPan Профил Изпрати email 18.03.2010 13:58

Отговор на тониК(18.03.2010 13:56):
тониК каза:
На ти сега....жената..видя: (((

Ще дойдем да те спасим, а ти ще спретнеш един купон:))

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Иванова (гост) 18.03.2010 14:04

ТониК, цитираното от теб не отговаря на случаят, който аз описах по-горе. При мен финансирането подлежи на връщане, а няма да бъде отнасяно към допъл.капитал. От прочетеното не въждам проблем да е в Други резерви.

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Zlat75 Профил Изпрати email 18.03.2010 14:09

Отговор на Иванова(18.03.2010 14:04):
Иванова каза:
ТониК, цитираното от теб не отговаря на случаят, който аз описах по-горе. При мен финансирането подлежи на връщане, а няма да бъде отнасяно към допъл.капитал. От прочетеното не въждам проблем да е в Други резерви.


виж сложи си ги в други резерви и това е

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ лили (гост) 18.03.2010 14:10

вземете си един примерен сметкоплан и вижте как се формират резерви-от неразпределена печалба и т.н. прочетете, не си налагам нението, но според мен и тази 117 я няма в сметкоплана вече

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ тониК Профил Изпрати email 20.03.2010 18:48

Иванова, недей подвежда хората! Виж какво питаш:
"...Подлежат на връщане до 5г. Намерих писмо на Мургина с което за лихвата- ок, но се колебая къде да отнеса сумата в 15 група, в гр.49 или в 117 сметка като допълнителен капитал? "

А ето какво пише в т.6 от туй писмо /дето уж не било за твоя случай/:
"т.6. В случаите когато доп.к-ал е формиран от доп.вноски по реда на чл.134 ТЗ или от други спец.случаи, при които направените вноски подлежат на възст., салдото по счет.сметка следва да се третира като разчет и да бъде представено в счет.баланс като задължение /дългоср.-със срок на погас. над 12 мес. след датата на баланса и/или краткоср. със срок на погас. до 12 мес. след датата на баланса." Вър и чети...../пък аз мислих , че случая е изяснен и не влязох повече....:((/

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ witch Профил 20.03.2010 18:50

бахти - то е финансирания, то е търговски закони, то е капитали

начи за да имаме допълнителен капитал означава, че връщането трябва да е като даването - т.е. да има някаква причинно-следствена връзка

Капитала не се внася и изнася на който когато му скимне.

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ lili (гост) 20.03.2010 18:54

браво, ТониК, да въри да чете, аз 20 дена четох докато се убедя къде да ги сложа

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ gotin314 Профил 20.03.2010 19:09

Категорично - в разчети

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ ана (гост) 21.03.2010 15:13

с молба до тониК : моля да копираш тук /или да прикачиш в системата за документи/ писмото, което цитираш. /на МФ/.
имам клиент, който е определил 10 годишен срок за връщане на вноската по чл.134. обаче методолог на нап-а ме "светна", че няма да приемат такъв дълъг срок за "временна необходимост". било си чиста проба финансиране. и ми препоръча да начислявам лихви, които да не се плащат и да се регулират в годишната декларация.
та има ли определение колко "временна" може да бъде "временната потребност"?

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Кламерка (гост) 21.03.2010 16:42

Управител на ЕООД вняся лични срледства в разпл сметка сума и същият ден ги превежда за закупуване на тов. автомобил. Възможно ли е да се вземе решение от самия него по чл. 134 от ТЗ и ако отговора е "да", по кое перо от пасива на баланса трябва да се посочат. Предварително благодаря

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ тониК Профил Изпрати email 21.03.2010 16:59

Готин, благодаря за подкрепата!Ясно, умееш да четеш: )
Лили, нямам какво повече да коментирам.Отворете писмото и четете т.6 където е казано
категорично ,че най-вероятно с/ка 102 е в капиталовата част , НО ако записването по тази сметка
произтича от допълнителни вноски по чл.134 ТЗ и подлежат на връщане, то тези суми в баланса се
посочват в РАЗЧЕТИ. Е, какво съм виновен аз!? Затова , че съм го прочел ли?!: ))
Тези данъчни дето импровизират за лихви при определен срок за връщане на тези суми за го д.....
Чл.134, ал.3 /май/ си е казано, че МОГАТ да се договорят лихви, но не е задължително.Толкоз от мен. Аааа, не мога да прасна туй писмо, щото го гледкам от CD на счетоводителя /на Резон/, а от
там не могат да се копират и поставят нито тук нито където и да е.Търсете го някъде в МФ, ама не знам точно къде.

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ tumai Профил 22.03.2011 08:09

Добре, ами ако тези вноски по решение на съдружниците са направени единствено и само за покриване на загуби? Аз имам в момента следния случай. Миналата година ОС решава да се направят доп.вн. по чл.134 с цел създаване на резерви за покриване на загуби. Тогава е била осчетоводено 501/493, 493/119. Сега са взели решение да си върнат парите. И като как ще стане?

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ tumai Профил 22.03.2011 19:03

Какво мислите?

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ roni63 Профил 22.03.2011 19:15

ТониК, това да не е едно дълго писмо много стр., дито ни го пръкнаха по повод год.приключване тогава, аз го имам някъде, ако е същото, и освен това, пешеше и куп други работи? А аз бях приключила някои клиенти, и за да спазя някои неща от писмото, поправях.
А отговора на питането тук е - РАЗЧЕТИ.
 

 RE: Финансиране по чл.134 от ТЗ Зара (гост) 22.03.2011 19:19

А ако не се връщат ? Как да се оформи допълнителен к-л ? Решение на ОС ?
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info