ODIT.info > Дискусия > За начинаещи Започни нова тема

Гореща тема! земеделска земя - данък внася ли се?

 земеделска земя - данък внася ли се? гост (гост) 12.04.2010 15:22

Имаме физическо лице което отдава земеделска земя под наем на юридическо лице.
Според ЗДДФЛ доходите от рента, аренда и друго възмездно предоставяне на земеделска земя / тук според мен влиза и наема/ са необлагаеми. Става въпрос за суми между 1200 и 2000 лв на година. Трябва ли да се интересува физич. лице наемодател за какво се използва земята от ЮЛ или не. Според мен тези лица не трябва да внасят данък, а според вас?

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? абе (гост) 12.04.2010 15:35

в договора НАЕМ ли пише?

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? гост (гост) 12.04.2010 15:38

Да, пише договор за наем. А в самия договор се упоменава че става въпрос за земеделска земя.

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? абе (гост) 12.04.2010 15:41

според НАС е по-добре да пише рента или аренда :))))

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? гост (гост) 12.04.2010 15:44

А какво дпоред ВАС е друго възмездно предоставяне на зем. земя?

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? абе (гост) 12.04.2010 15:50

споко де :)))

24. доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя;

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? гост (гост) 12.04.2010 15:54

Абе аз съм спокойна ама баба ми, която отдава земите под наем - НЕ Е. И аз съм счетоводител, но в практиката си не съм се занимавала точно с това. Сигурна съм в това, че не трябва да плаща данък, ама при многократно запитване от нейна страна и при размера на глобата за неподадена декларация по чл.50 от ЗДДФЛ от 500 лв започвам да запецвам в разсъжденията.

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? абе (гост) 12.04.2010 15:56

20-21-109


ОТНОСНО: Деклариране на доход от регистриран земеделски производител
при възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя



В отговор на направеното от Вас запитване до органите при ТД на НАП гр……, препратено ни по компетентност с писмо вх.№ ….. от 22.04.2009г. при Дирекция „ОУИ” ….., Ви уведомяваме за следното:
В писмото си пишете, че сте регистриран земеделски производител и получавате доходи от преотдаване под наем на земеделска земя. Интересувате се облагаеми ли са доходите от тази дейност и следва ли да се декларират с годишна данъчна декларация.
Нашето становище:
Съгласно чл.2,т.1 от Търговския закон не са търговци физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност.
На основание чл.13,ал.1,т.24 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ доходите, получени от рента, аренда или друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя не са облагаеми с данък.
В изпълнение на чл.50,т.2 от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само необлагаеми доходи, с изключение на посочените в чл.13,ал.3 на закона, т.е. от производство на непреработена растителна и животинска продукция.
В предвид на горното получения доход от възмездно предоставяне на земеделска земя е необлагаем и не следва да се декларира с годишна данъчна декларация.

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? гост (гост) 12.04.2010 16:10

БЛАГОДАРЯ!

 RE: земеделска земя - данък внася ли се? Пан (гост) 20.04.2011 10:11

Има ли някакви промени за 2011 по този въпрос. Казуса конкретно е следния: Физ. лице отдава под наем земеделска земя за строеж на ветрогенератори. Следва ли наемателя да удържа авансово данък от наема? Нали доходи от ренти, аренди и други възмездни плащания за зем. земи са необлагаеми? И ако наемателят е удържал вече неправомерно сумите какво трябва да се направи?

 Нужда от помощ ..... friends Профил 19.03.2012 01:44

Казус: Наш близък приятел има нужда от паричен заем в размер от 50 хил.лв. Ние искаме да му помогнем като разполагаме с необходимата сума пари,но те не са с доказан произход. Какъв е възможният механизъм, така че да успеем да помогнем, без да противоречим на действащото законодателство и едновременно с това да гарантираме сигурност на парите.
 

 Юридическо лице - облага ли се получения доход???? plamenr Профил 10.07.2012 15:01

Здравейте,

Накратко...сформирахме дружество, чиято предмет на дейност ще бъде изкупуване на земеделска земя и отдаването и под наем, за което ще получаваме годишна рента. Облага ли се с данък този доход и ако се облага приспадат ли се от него направените от фирмата разходи.

Благодаря предварително
реклама

ODIT.info > Дискусия > За начинаещи