ODIT.info > Дискусия > Бюджет Започни нова тема

Мнооого гореща тема! осчетоводяване на граждански договор

 осчетоводяване на граждански договор Svetli Профил 19.07.2010 15:51

Здравейте, как е по правилно да осчетоводя граждански договор на счетоводител в училище? Може ли да се използва сметка 6044 или трябва да се осчетоводи като външна услуга по 602?

 RE: осчетоводяване на граждански договор aniTod Профил Изпрати email 19.07.2010 17:37

Като външна услуга ще ти се води ако лицето е самоосигуряващо се, във всички останали случаи се осчетоводява по 6044 и §0202

 RE: осчетоводяване на граждански договор ohhi Профил Изпрати email 19.07.2010 17:38

Съвсем точно казано.

 RE: осчетоводяване на граждански договор Aquariuz Профил 19.07.2010 17:41

Гражданският договор минава през с/ка 6044 Разходи за заплати по извънтрудови правоотн., вкл. граждански договори. Но не забравяй и сметките за разходи за осигурителни плащания, както и разчетните сметки.
През с/ка 6029 ще мине, когато лицето извършило услугата, ти издаде фактура, но тогава въобще няма да е граждански договор.

 RE: осчетоводяване на граждански договор elisaveta_p Профил Изпрати email 19.07.2010 17:42

Отговор на Aquariuz(19.07.2010 17:41):
Aquariuz каза:
Гражданският договор минава през с/ка 6044 Разходи за заплати по извънтрудови правоотн., вкл. граждански договори. Но не забравяй и сметките за разходи за осигурителни плащания, както и разчетните сметки.
През с/ка 6029 ще мине, когато лицето извършило услугата, ти издаде фактура, но тогава въобще няма да е граждански договор.


Моите уважения към особеностите на бюджета, ама що пък, ако лицето извършило услугата, издаде фактура, да нямаме граждански договор?

 RE: осчетоводяване на граждански договор Svetli Профил 19.07.2010 20:09

Много благодаря за помощта!

 RE: осчетоводяване на граждански договор b0b0 Профил 20.07.2010 18:44

Този счетоводител нали не е главен счетоводител?

 RE: осчетоводяване на граждански договор Aquariuz Профил 20.07.2010 20:52

Благодаря за уваженията!
А вие какво разбирате под граждански договор? Като се замисля в случая наистина възниква поле за полемика.

Отговор на elisaveta_p(19.07.2010 17:42):
elisaveta_p каза:


Моите уважения към особеностите на бюджета, ама що пък, ако лицето извършило услугата, издаде фактура, да нямаме граждански договор?

 RE: осчетоводяване на граждански договор PepiDani Профил Изпрати email 20.07.2010 21:06

Външната услуга дори и за счетоводство може да е с ГД... И аз съм от бюджета, ама проблем не виждам.:)

 RE: осчетоводяване на граждански договор PepiDani Профил Изпрати email 20.07.2010 21:08

А всъшност щом е за училище нямаше ли условие да не е по ГД, а по трудови правоотношения?

 RE: осчетоводяване на граждански договор Aquariuz Профил 20.07.2010 21:12

Проблемът е, че в полемиката възникна следният хипотетичен казус: Ако си назначил лице на граждански договор за извършване на работа с личен труд и това същото лице се обърка нещо и ти издаде и фактура за извършената работа, ти как ще осчетоводиш разхода - през 6044 или през 6029? И при наличие на фактура, не отпада ли ангажимента по гражданския договор за извършване на работа с личен труд?

Отговор на PepiDani(20.07.2010 21:06):
PepiDani каза:
Външната услуга дори и за счетоводство може да е с ГД... И аз съм от бюджета, ама проблем не виждам.:)

 RE: осчетоводяване на граждански договор plankov Профил Изпрати email 20.07.2010 21:12

според мен колегата/колежката малко обърква терминологията с Гр договори ... както й да е
ясно е кво иска да каже
или не съвсем


Отговор на elisaveta_p(19.07.2010 17:42):
elisaveta_p каза:


Моите уважения към особеностите на бюджета, ама що пък, ако лицето извършило услугата, издаде фактура, да нямаме граждански договор?

 RE: осчетоводяване на граждански договор Aquariuz Профил 20.07.2010 21:12

Имат право и на извънтрудови, стига да имат пари по 02-02

Отговор на PepiDani(20.07.2010 21:08):
PepiDani каза:
А всъшност щом е за училище нямаше ли условие да не е по ГД, а по трудови правоотношения?

 RE: осчетоводяване на граждански договор Aquariuz Профил 20.07.2010 21:13

Аз лично се обръках.

Отговор на plankov(20.07.2010 21:12):
plankov каза:
според мен колегата/колежката малко обърква терминологията с Гр договори ... както й да е
ясно е кво иска да каже
или не съвсем



 RE: осчетоводяване на граждански договор kiki_va Профил Изпрати email 20.07.2010 21:48

изобщо не си се объркал граждански договор си е възнаграждение без определено място и работно време -сметка 6044, а другото е договор за възлагане за извършване на определена работа- външна услуга една от сметките най- общо е 6029

 RE: осчетоводяване на граждански договор plankov Профил Изпрати email 20.07.2010 21:50

А 6028?

Отговор на kiki_va(20.07.2010 21:48):
kiki_va каза:
изобщо не си се объркал граждански договор си е възнаграждение без определено място и работно време -сметка 6044, а другото е договор за възлагане за извършване на определена работа- външна услуга една от сметките най- общо е 6029

 RE: осчетоводяване на граждански договор radomama Профил 20.07.2010 21:56

Напълно подкрепям Планков.Никаква 604-та сметка

 RE: осчетоводяване на граждански договор kiki_va Профил Изпрати email 20.07.2010 21:57

от консултантска фирма ли ? - не не е граждански договор , а ние в момента не сме фирми , не сме регистрирани ф.л. по ЗДДС и трябва да сме на граждански договор в ODIT.info :)

 RE: осчетоводяване на граждански договор plankov Профил Изпрати email 20.07.2010 22:01

бе доколкото разбирам от счетоводство
в случаите, когато ФЛ, което не е самонаето ми извърши услуга - отивам на 604
пък в бюджетните стандарти - немам идея как е

Отговор на radomama(20.07.2010 21:56):
radomama каза:
Напълно подкрепям Планков.Никаква 604-та сметка

 RE: осчетоводяване на граждански договор radomama Профил 20.07.2010 22:03

Е ,тогава ме извини,че те намесих!

 RE: осчетоводяване на граждански договор Alin4eto Профил Изпрати email 21.07.2010 08:16

На касова основа, изплатените суми по гр. д-р, се отчитат по §§02-02, а кореспондиращата сметка е 6044, така че не пишете глупости и необърквайте хората

 RE: осчетоводяване на граждански договор kiki_va Профил Изпрати email 21.07.2010 09:46

никой не иска да обърква , всеки счетоводител има свобода в рамките на законното да прилага начина си на осчетоводяване според утвърдения индивидуален сметколан,закони , наредби , разпоредби, писма и указания

 RE: осчетоводяване на граждански договор Alin4eto Профил Изпрати email 21.07.2010 12:36

За равнение на параграфи със сметки да сте чували???
И нали сте на ясно, че се подава справка за изплатени суми на физически лица. Невъзможно е да имате сключени гр д-ри, а да нямате извършени такива разходи (освен ако воденото от вас счетоводство е счупено огледало). Ако съм одитор от раз ви оплювам, макар и под формата на препоръка Отговор на kiki_va(21.07.2010 09:46):
 

 RE: осчетоводяване на граждански договор PepiDani Профил Изпрати email 21.07.2010 22:13

Алинче, ако договора се осчетоводи по 6044 - ще е в § 02, ако е по 6029 ще е по 10-20 и кое пречи на справката по чл.73 да е като външна услуга. Ще ти кажа, че няма пречка и при двете осчетоводявания ако е ГД въпроса е според сметката да подбереш параграфа - говорете когато сте убедени във отговора си и без да подвеждате колеги
Успехи на всички! :)
реклама

ODIT.info > Дискусия > Бюджет

Моят ODIT.info