ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Мнооого гореща тема! чл.325 от КТ

 чл.325 от КТ mvaleksandrova Профил 24.11.2010 14:03

Чл. 325. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:

1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Ако работодателя издаде направо заповед за прекратяване на тр.правоотношение по взаимно съгласие и лицето я подпише, без за това да е отправено предложение ще има ли някакъв проблем за работодателя?

 RE: чл.325 от КТ chudesen Профил Изпрати email 24.11.2010 14:40

Никакъв и за двете страни.

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 14:43

Ами кое отправил предложените за прекратяване на ТД по чл.325, т.1 КТ и кога?

Подписът за приеманена заповедта, означава че е връчена и лицето е узнало заволеизявлението на работодателя.
Не виждам как приеманетона заповедта ще е равнозначно на съгласие за прекратяване по този начин.
Скоро ще резберете какво мисли работника.

 RE: чл.325 от КТ mvaleksandrova Профил 24.11.2010 14:47

От работодателя не е отправено предложение към работника за прекратяване на трудовото правоотношение. Ако работодателя издаде направо заповед за прекратяване и работника я подпише, работника след това може ли да има някакви претенции?

 RE: чл.325 от КТ ЛС Профил 24.11.2010 14:48

Отговор на mvaleksandrova(24.11.2010 14:47):
mvaleksandrova каза:
От работодателя не е отправено предложение към работника за прекратяване на трудовото правоотношение. Ако работодателя издаде направо заповед за прекратяване и работника я подпише, работника след това може ли да има някакви претенции?

Не

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 14:49

А според мен-да.

 RE: чл.325 от КТ Ани1 Профил 24.11.2010 14:49

А работодателя на какво основание ще издаде заповед по чл.325, след като няма молба от работника? Отговор на mvaleksandrova(24.11.2010 14:47):

 RE: чл.325 от КТ ЛС Профил 24.11.2010 14:50

Отговор на neli7304(24.11.2010 14:49):
neli7304 каза:
А според мен-да.


И защо да, щом работника я подписал вече, това означава, че е е съгласен?

п.П. Ани1, работодателят също има право, да предлага освобождаване по взаимно съгласие.

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 14:52

ЛС много добре знаеш за какво се подписва работника на заповед за прекратяване на ТД.
Подписът означава, че е получил заповедта.
Само и единствено това.

 RE: чл.325 от КТ Simbioza Профил 24.11.2010 14:52

Работодателят предлага, ама работникът е глупав да приеме

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 14:52

ЛС, той може да предлага, ама едва след като узнае, че предложението му е прието може да издава заповед за прекратяване на ТД.

 RE: чл.325 от КТ chudesen Профил Изпрати email 24.11.2010 14:55

Аз също правя заявления за напускане по взаимно съгласие, на които ми се подписват служителите, но все си мисля, че заповедта е по-важният документ.

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 14:55

Не съм съгласна.
Не може подписът на работника върху заповедта да се счита за съгласие, освен ако изрично работника не е написал това върху нея.

Заповедта е издадена без основание, щом няма предложение и приемане в писмена форма.

 RE: чл.325 от КТ ЛС Профил 24.11.2010 14:55

Отговор на neli7304(24.11.2010 14:52):
neli7304 каза:
ЛС много добре знаеш за какво се подписва работника на заповед за прекратяване на ТД.
Подписът означава, че е получил заповедта.
Само и единствено това.


Не е само за това, сори. Ти подпиши една такава заповед и после търси Михаля ако щеш и където си искаш го съди.

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 14:56

И как ще заявиш, че напускаш по взаимно съгласие?

Предложение, а не заявление.
Заявление е, когато само с твое волеизявление реализираш правото си.

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 14:57

Има си законов ред за прекратяване на ТПО и който го пренеберегва ще си носи последствията.

 RE: чл.325 от КТ ЛС Профил 24.11.2010 14:58

Нели, ти на едно не можеш ли да пишеш?

 RE: чл.325 от КТ mvaleksandrova Профил 24.11.2010 16:48

Става въпрос за работещ пенсионер, навършил пенсионна възраст . Знам, че това не променя обстоятелствата, но според Вас дали ще тръгне да води дела?

 RE: чл.325 от КТ neli4kata Профил 24.11.2010 18:11

чл.328, ал.1, т.10 - е разбира се тук има обезщетение което явно на работодателя не му харесва ;)

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 18:15

искаш да кажеш 10а
Какво обезщетение?

 RE: чл.325 от КТ neli4kata Профил 24.11.2010 18:20

от 2 до 6 заплати в зависимост от стажа във фирмата

 RE: чл.325 от КТ neli7304 Профил Изпрати email 24.11.2010 18:21

За какво?
Работникът е пенсионер.
 

 RE: чл.325 от КТ mvaleksandrova Профил 25.11.2010 08:35

Да Нели, назначили сме го при нас като пазач, след като вече се е бил пенсиониран. Знам, че най удачния и сигурен начин е да му се връчи предизвестие по чл.328,ал.1, т.10а, но работодателя иска да му връчи заповед за прекратяване на тр.правоотношение по взаимно съгласие.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения