ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Гореща тема! Неплатен отпуск по чл.167а от КТ

 Неплатен отпуск по чл.167а от КТ stalewa Профил Изпрати email 25.01.2011 16:39

Детето ми е на 2г. и 9м. Използвала съм отпуска по чл.164 КТ, след което бях съкратена от работа и днес ми изтича обезщетението за безработица от НОИ. Ако бъда назначена отново на трудов договор, имам ли право да ползвам отпуск по чл.167а при положение, че детето не посещава детско заведение и ако е така - след колко време след назначението. Съпругът ми има ли право на такъв отпуск като е самоосигурявящо се лице.

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ MarPan Профил Изпрати email 25.01.2011 16:41

Имате право на 6 месеца неплатен отпуск. Съпругът Ви - не.

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ neli7304 Профил Изпрати email 25.01.2011 16:41

1. Встъпи в длъжност и можеш да подаваш заявление за ползване на отпуска, т.е още на първия ден, че от втория си в отпуск.
2.Съпругът ти не може да ползва този отпуск, щом е СОЛ.

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ ел (гост) 26.01.2011 17:00

A как тълкувате чл.49, ал.4 от Наредбата за работното време, отпуските и почивките?

Чл. 49. (Нов - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.

(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.

(3) Когато отпускът за отглеждане на детето по чл. 167а КТ се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него.

(4) Когато един от родителите (осиновителите) желае да ползва изцяло отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ в размер 12 месеца, към заявлението по ал. 1 се прилага писменото съгласие на другия родител.[]

(5) В случаите по ал. 3 работодателят въз основа на представено копие от акта за раждане на детето издава удостоверение съгласно приложение № 4.

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ bonou2 Профил 26.01.2011 17:03

никак - вижте в КТ, че това е било до края на 2006 или там някъде....наскоро пак се въртя тази тема

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ MarPan Профил Изпрати email 26.01.2011 17:03

§ 39. До 31 декември 2006 г. отпускът по чл. 167а, ал. 1 със съгласието на единия родител може да се ползва изцяло от другия родител.

А това?

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ bonou2 Профил 26.01.2011 17:04

Отговор на MarPan(26.01.2011 17:03):
MarPan каза:
§ 39. До 31 декември 2006 г. отпускът по чл. 167а, ал. 1 със съгласието на единия родител може да се ползва изцяло от другия родител.

А това?


Супер е (си) МарПан- мерси ;)

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ ел (гост) 27.01.2011 09:07

Благодаря- това съм го пропуснала

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ 195585 Профил 19.01.2012 09:14

То е записано в Преходни и заключителни разпоредби на КТ.
А аз да попитам имащите опит в документирането на правата около майчинството: В НОИ подава ли се някакъв документ, с който да уведомим, че 410-те дни свършват или там ги следят по наличната документация?

Отговор на ел(27.01.2011 09:07):
ел каза:
Благодаря- това съм го пропуснала

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ Gail Профил 19.01.2012 09:20

Нели, защо още от втория ден да си в отпуск, пак заради теб ще трябва промяна в КТ:
чл.167а, ал.(7)
Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.

Отговор на neli7304(25.01.2011 16:41):
neli7304 каза:
1. Встъпи в длъжност и можеш да подаваш заявление за ползване на отпуска, т.е още на първия ден, че от втория си в отпуск.
2.Съпругът ти не може да ползва този отпуск, щом е СОЛ.

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ Ани1 Профил 19.01.2012 09:26

подава се прил. 3 и заповед по чл.164 ал.1, ако майката ще ползва майчинството, разбира се

Отговор на 195585(19.01.2012 09:14):
195585 каза:
То е записано в Преходни и заключителни разпоредби на КТ.
А аз да попитам имащите опит в документирането на правата около майчинството: В НОИ подава ли се някакъв документ, с който да уведомим, че 410-те дни свършват или там ги следят по наличната документация?


 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ 195585 Профил 19.01.2012 10:23

Извинете, сгрешила съм! Не след като изминат 410-те дни, а след като детето навърши 2 години и майката пожелае да се яви на работа, тогава дали трябва да уведомя НОИ?

Отговор на Ани1(19.01.2012 09:26):
Ани1 каза:
подава се прил. 3 и заповед по чл.164 ал.1, ако майката ще ползва майчинството, разбира се


 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ MarPan Профил Изпрати email 19.01.2012 10:26

Отговор на 195585(19.01.2012 10:23):
195585 каза:
Извинете, сгрешила съм! Не след като изминат 410-те дни, а след като детето навърши 2 години и майката пожелае да се яви на работа, тогава дали трябва да уведомя НОИ?




Не.
 

 RE: Неплатен отпуск по чл.167а от КТ Ани1 Профил 19.01.2012 10:26

нищо не се подава в НОИ

Отговор на 195585(19.01.2012 10:23):
195585 каза:
Извинете, сгрешила съм! Не след като изминат 410-те дни, а след като детето навърши 2 години и майката пожелае да се яви на работа, тогава дали трябва да уведомя НОИ?


реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения