ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Тема. заем от чуждестранно лице

 заем от чуждестранно лице ввв (гост) 08.04.2011 14:06

Колеги, казуса е следния:
1. Сделката е между българско и чуждестранно физическо лице
2. ЧЛ дава голям заем в евро на бълг.ф.лице
3.Бълг.физ.лице купува къща на свое име с тези пари и след това ДАРЯВА къщата на ЧЛ
Въпросът ми е : бълг. физ лице обявява ли нещо - за заема и съответно дарениети - в БНБ или в НАП ?

 RE: заем от чуждестранно лице mmm (гост) 08.04.2011 14:15

Тази схема е много скъпа. Защо ЧФЛ не си купи къщата само.

 RE: заем от чуждестранно лице ввв (гост) 08.04.2011 14:21

Вече е свършен факт ! Ако имате накаква идея,моля споделете ! Благодаря Ви предварително!

 RE: çàåì îò ÷óæäåñòðàííî ëèöå RCnGGVVPuuYPhMyJ (гост) 13.04.2011 10:49

FwFxJq That's the best answer of all time! JMHO Отговор на ввв(08.04.2011 14:21):

 RE: заем от чуждестранно лице fok2002 Профил Изпрати email 13.04.2011 22:16

Дарението става с нотариален акт и вероятно нотариуса е събрад данък върху даренията по ЗМДТ, който се дължи.

При тази схема ще остане българското лице да дължи заем на ЧЛ.
Този заем ще подлежи на деклариране по Валутния закон пред БНБ.
Чл. 10. ...........
(2) Местните физически лица отчитат ежегодно до 31 март пред БНБ чрез статистически форми вземанията си от и задълженията си към чуждестранни лица по финансови кредити, ако сборът от тези вземания или задължения надхвърля левовата равностойност на 50 000 лв. към 31 декември на предходната календарна година.
 

 RE: заем от чуждестранно лице fok2002 Профил Изпрати email 13.04.2011 22:20

Мисля, че трябва да се декларира и в декларацията по чл. 50.
Иначе как лицето ще си докаже произхода на средствата за покупка на имота.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство