ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Мнооого гореща тема! Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране)

 Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) TG (гост) 17.05.2011 16:06

Колеги имам следния казус:

Освобождаваме служител по чл.328, ал.1, т.10. Служителя е назначен на ТД при нас през 2007 г., а има придобито и упражнено право на пенсия от 2005 г. Тъй като при достигане на възрастта за пенсия не е бил в трудови правоотношения (2005 г.) и съответно не му е изплатено обезщетение по чл. 222, ал.3 сега иска ние да му изплатим обезщетение в размер на 2 брутни заплати.

Какво е вашето мнение?

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 16:07

Значи не го освобождавате на основание т.10, а 10а и няма право на обезщетение по 222/3 КТ

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) ЛС Профил 17.05.2011 16:10

И аз искам, на мен ще платите ли? Щом работите по това кой какво иска и аз искам :(

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 16:11

Отговор на ЛС(17.05.2011 16:10):
ЛС каза:
И аз искам, на мен ще платите ли? Щом работите по това кой какво иска и аз искам :(



Аз искам само сладолед. Пари -неща.:)))

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) ТG (гост) 17.05.2011 16:14

Да ама вече сме го освободили по този чл. и той си е подписал заповедта.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) ЛС Профил 17.05.2011 16:15

Отговор на ТG(17.05.2011 16:14):
ТG каза:
Да ама вече сме го освободили по този чл. и той си е подписал заповедта.


И какво от туй? Пенсионер ли е, пенсионер е. Нека си иска ако ще и......................

Нели, аз искам пари, па сладоледа ще си го купя ;)))))

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 16:15

И как го освободи по чл.328, ал.1, т.10, като той е пенсионер от 6 г.?

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) ЛС Профил 17.05.2011 16:16

Отговор на neli7304(17.05.2011 16:15):
neli7304 каза:
И как го освободи по чл.328, ал.1, т.10, като той е пенсионер от 6 г.?


Е как !?!? Ами харесаха си този член и толкоз ;)

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 16:16

Дано не оспорва уволнението, че става много неприятно.

Аз бих анулирала заповедта и бих връчила нова в такъв случай.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) TG (гост) 17.05.2011 16:17

OK разбрах, няма право.

Благодаря ви!

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 16:19

А това, че уволнението е незаконно не те ли смущава?

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) прост (гост) 17.05.2011 16:23

Значи не го освобождавате на основание т.10, а 10а и няма право на обезщетение по 222/3 КТ
днес явно ми е ден за тотално неразбиране?
това пък защо? нямаше ли нещо за независимо от основанието за прекратяване?

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) TG (гост) 17.05.2011 16:24

Извинявам се прекратчшането е по т. 10А.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 16:26

Отговор на прост(17.05.2011 16:23):
прост каза:
Значи не го освобождавате на основание т.10, а 10а и няма право на обезщетение по 222/3 КТ
днес явно ми е ден за тотално неразбиране?
това пък защо? нямаше ли нещо за независимо от основанието за прекратяване?




Има, ама трябва да е придобил право на пенсия към момента на прекратяването на ТД, а не преди 6 г. напр.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) на_Дришльо_кака_му Профил 17.05.2011 16:28

това - към момента го пише къде точно?

Отговор на neli7304(17.05.2011 16:26):
neli7304 каза:




Има, ама трябва да е придобил право на пенсия към момента на прекратяването на ТД, а не преди 6 г. напр.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) shmatka Профил 17.05.2011 16:29

Отговор на на_Дришльо_кака_му(17.05.2011 16:28):
на_Дришльо_кака_му каза:
това - към момента го пише къде точно?



Ай ся подробности не ти ли стига,че НeлА ти го казва?:))))))

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) прост (гост) 17.05.2011 16:30

Има, ама трябва да е придобил право на пенсия към момента на прекратяването на ТД
и това е разписано къде?
че съвсем иначе го чета аз
освен ако друг кодекс не чета

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) кло Профил 17.05.2011 16:34

Отговор на прост(17.05.2011 16:30):
прост каза:
[освен ако друг кодекс не чета


всички явно друг четем:)

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) shmatka Профил 17.05.2011 16:36

Отговор на кло(17.05.2011 16:34):
кло каза:


всички явно друг четем:)

явно и жълтата преса не четете и телевизия не гледате и не слушате кво ЕЖК :))))))

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 16:37

Всъщност аз греша и работникът има право на обезщетение, защото не е получил такова.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) на_Дришльо_кака_му Профил 17.05.2011 16:39

случва се - всеки да сгреши :)
бива и отговорите много категорични да не са ... понякога :)

Отговор на neli7304(17.05.2011 16:37):
neli7304 каза:
Всъщност аз греша и работникът има право на обезщетение, защото не е получил такова.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) колибри (гост) 17.05.2011 16:51

както и възклицанията "глупости" към други мнения,но това е към ...7304,не към тебе

Отговор на на_Дришльо_кака_му(17.05.2011 16:39):
на_Дришльо_кака_му каза:
случва се - всеки да сгреши :)
бива и отговорите много категорични да не са ... понякога :)


 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 16:52

Отговор на колибри(17.05.2011 16:51):
колибри каза:
както и възклицанията "глупости" към други мнения,но това е към ...7304,не към тебе




Е от фактът, че аз понякога говоря глупости не произтича заключението, че и други не го правят понякога.

А чии глупости са по-големи е относително.:))))

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) shmatka Профил 17.05.2011 17:26

Отговор на neli7304(17.05.2011 16:52):
neli7304 каза:


Е от фактът, че аз понякога говоря глупости не произтича заключението, че и други не го правят понякога.

А чии глупости са по-големи е относително.:))))







Хич не е относително ако ги измерим в килограми да си смазана като фъшкия отдавна:))))))

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 17.05.2011 17:27

Отговор на shmatka(17.05.2011 17:26):
shmatka каза:

Хич не е относително ако ги измерим в килограми да си смазана като фъшкия отдавна:))))))



Аналогично и ти от злобата си.:)))

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) shmatka Профил 17.05.2011 17:29

Отговор на neli7304(17.05.2011 17:27):
neli7304 каза:



Аналогично и ти от злобата си.:)))

Не е аналогично а хипотетично си го мислиш,щото си толкова куха,че не осъзнаваш как те бъзикам и колко смях пада с тебе:)))))

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) колибри (гост) 17.05.2011 17:33

И други говорят понякога глупости,аз също не правя изключение,но ти под път и над път си репликираш всеки първо с "глупости" сякаш това ти е поздрава за добър ден,Нели.Ето това е разликата в глупостите .

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) ЛС Профил 17.05.2011 20:36

Отговор на прост(17.05.2011 16:23):
прост каза:
Значи не го освобождавате на основание т.10, а 10а и няма право на обезщетение по 222/3 КТ
днес явно ми е ден за тотално неразбиране?
това пък защо? нямаше ли нещо за независимо от основанието за прекратяване?


Прочете ли целия въпрос? Ако го направиш ще разбереш :)

Обърни внимание на това:
"Служителя е назначен на ТД при нас през 2007 г., а има придобито и упражнено право на пенсия от 2005 г. "

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) Гост от П-в Профил 17.05.2011 20:41

Що не гледате Бихтер, бе ?
Я вземете пример от тониК ! :)

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) прост (гост) 18.05.2011 11:41

Обърни внимание на това:
и?
какви са условията на чл. 222, ал. 3?

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) ЛС Профил 18.05.2011 11:56

Отговор на прост(18.05.2011 11:41):
прост каза:
Обърни внимание на това:
и?
какви са условията на чл. 222, ал. 3?


Лицето вече е пенсионер, когато постъпва на работа. Пенсионирало се е през 2005г.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) прост (гост) 18.05.2011 11:58

т.е. към момента на прекратяването има придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст?
и не е получило въпросното обезщетение?

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) ЛС Профил 18.05.2011 12:00

Би го получило, когато е имал право на това и ако не беше си упражнил правото на пенсия преди това.
Нима и след 10г , след като е пенсионер, да си търси обезщетението от някой работодател, че виждате ли , аз когато се пенсионирах, не ми е изплатено това обезщетение !?!?!?

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 18.05.2011 12:00

Фактически състав на правото на обезщетение по чл.222, ал.3 Кт

1. Прекратяване на ТПО- без оглед на основанието
2. Да не е упражнявано правото на обезщетение - да не е получавано до момента
3. Придобито право на пенсия за ОДВ от освободеното лице
4 Размерът зависи от времетраенето на трудовия стаж при този работодател - под или над 10 г.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 18.05.2011 12:02

Друга хипотеза , в която се получава- освен тази.

Лицето работи и придобива право на пенсия, но не го упражнява.

Едва при прекратяване на ТПО, работодателят дължи обезщетението.


Може би проблемът беше, че се вторачих в погрешното прекратително основание- т.10.

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 18.05.2011 12:04

Отговор на прост(18.05.2011 11:58):
прост каза:
т.е. към момента на прекратяването има придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст?
и не е получило въпросното обезщетение?



И аз мисля така

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) neli7304 Профил Изпрати email 18.05.2011 12:05

ЛС, друг е въпросът дали е справедливо, особено спрямо работодателя.
 

 RE: Обезщетение по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (при пенсиониране) ЛС Профил 18.05.2011 12:07

Ей, честно да ви кажа, в такива моменти ми липсва Джони :(((((((((
Стига сте се бълда ли в нещо, което го има и си го пише черно на бяло, кога и от кой се изплаща това обезщетение.
Ай престанете, а :(
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения