ODIT.info > Дискусия > Разни Започни нова тема

Гореща тема! Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г.

 Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. galaxa Профил 24.02.2012 17:07

Здравейте, искам да попитам - през 2009 г. беше одобрено подпомагането на майки студентки редовно обучение с дете до 1г. Помощта беше в размер на 12 минимални работни заплати, които се изплащаха еднократно на майката - 2880 лв. тогава. По това време бях студентка, родих сина си тогава и се възползвах от помощта. Питането ми е - има ли значение дали детето е първо или не? И ако веднъж вече си се възползвал, може ли да разчиташ втори път да получиш такава помощ, ако отговаряш на изискванията? Зависи ли също дали работя и съм осигурена?Има ли някъде актуална информация, която мога да прочета? Благодаря предварително!

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. MarPan Профил Изпрати email 24.02.2012 17:14

Как да се възползваш още веднъж?

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. Ани1 Профил 24.02.2012 17:17

Щом работите и сте осигурена, ще ползвате болнични за бременност и раждане и майчиство след това.
Нямате право на тази еднократна помощ.
Ако нямате необходимия осигурителен стаж за обезщетението за бременност и раждане имате право на:
Eднократна парична помощ при бременност - 150 лв.

Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък от 350 лв., имат право на еднократна помощ при бременност, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
Помоща се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на майката, а помоща се изплаща през следващия месец.
и
Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година -100 лв. месечно

Предоставя се в пари и/или под формата на социални инвестиции на майката (осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на 350 лв., при условие, че:
- майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване;
- детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка;
- детето живее постоянно в страната.
Помоща може да се получава и на самотен баща-осиновител или приемно семейство ако отговарят на посочените по-горе условия.
Месечните помощи за отглеждане на дете с трайни увреждания се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции до навършване на 2-годишна възраст на детето, независимо от дохода на семейството.За всички условия за отпускане на тази помощ виж чл. 25 от ППЗСПД
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес.

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. Ани1 Профил 24.02.2012 17:18

за второ дете, вероятно

Отговор на MarPan(24.02.2012 17:14):
MarPan каза:
Как да се възползваш още веднъж?

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. MarPan Профил Изпрати email 24.02.2012 17:20

Отговор на Ани1(24.02.2012 17:18):
Ани1 каза:
за второ дете, вероятно




Самото питане е с едни недомлъвки, с едни неказани подробности.

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. Ани1 Профил 24.02.2012 17:22

но факта, че е на трудов договор, каква помощ търси?


Отговор на MarPan(24.02.2012 17:20):
MarPan каза:


Самото питане е с едни недомлъвки, с едни неказани подробности.

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. daykiri Профил 24.02.2012 17:23

Вижте в Закона за семейни помощи за деца
Чл.8в Отговор на galaxa(24.02.2012 17:07):

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. galaxa Профил 27.02.2012 16:45

Да уточня тогава : Работя и съм осигурена на по-висока от минималната работна заплата.
В същото време съм студентка редовно обучение.
Планирам втора бременност. Затова исках да знам дали когато родя второто си дете ще имам право на този вид помощ , който получих при раждането на първото. Тогава също работех, бях студентка редовно, излязох в майчинство и когато родих подадох документи и получих такава помощ.
Просто питах дали ще мога да ползвам такава помощ и при отглеждане на второ дете, защото все още ще съм редовна студентка.
В закона не пише има ли значение кое по ред е детето за чието отглеждане ти е нужна помощта. А и също така не пише дали имам право втори път на такава помощ ако отговарям на условията, след като един път вече съм получила за първото си дете.
„Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. „

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. mgtrn Профил 08.06.2012 20:40

като получаващ обезщетение за бременност и раждане от НОИ, не може ли и да подадеш молба декларация и за еднократна помощ за отглеждане на дете до една година за майка студентка и да получаваш и такава помощ???

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. prpetrova Профил 22.09.2012 18:03

Здравейте,
имам следното питане по повод тази помощ: сега записах, обаче ме притеснява ако прекъсна какво се случва след това с помощта - дължима ли е и в какви срокове.....

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. prpetrova Профил 22.09.2012 18:03

Здравейте,
имам следното питане по повод тази помощ: сега записах, обаче ме притеснява ако прекъсна какво се случва след това с помощта - дължима ли е и в какви срокове.....
 

 RE: Помощ за майки студентки ред. обучение с дете до 1 г. mimi25sf Профил 16.01.2013 12:07

Здравейте,имам запитване относно темата за студенките-майки.Ако се водя на ТД и съм неплатена отпуска и уча редовно обучение магистратура имам ли право на тези 12 минимални заплати?Благодаря ви предварително.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Разни

Моят ODIT.info