ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Тема. Как се определя кой служител колко обезщетение ще получи при съкращение ?

 Как се определя кой служител колко обезщетение ще получи при съкращение ? IvayloGoranov Профил Изпрати email 27.06.2012 15:23

Здравейте. Въпроса ми е по какъв начин се определя кой служител по колко брутни заплати ще получи при евентуално съкращение ? Примерно аз работя в дадената фирма една година и 6-7 месеца ?
Има ли някаква таблица?

 RE: Как се определя кой служител колко обезщетение ще получи при съкращение ? pupai Профил Изпрати email 28.06.2012 18:08

На основание чл.222, ал.1 от Кодекса на труда при съкращаване на щата, намаляване обема на работа и т.н.(изброени в чл.328, ал.1, т.1-4) се полага една брутна заплата.Ако има сключен колективен трудов договор, е възможно и да са повече.Обикновено, ако работодателят плати нещо, е една заплата.За която, разбира се, дължи осигуровки за Пенсия и ДЗПО.Здравните са за сметка на лицето.

 RE: Как се определя кой служител колко обезщетение ще получи при съкращение ? pupai Профил Изпрати email 28.06.2012 18:23

Като добавка към предходното - въпросното обезщетение се дължи при условие, че през този месец не сте започнали работа някъде другаде.Това се доказва по различен начин- копие на трудова книжка или декларация от Ваше име, че не сте в трудови правоотношения през този период.

 RE: Как се определя кой служител колко обезщетение ще получи при съкращение ? XXXXX Профил 28.06.2012 18:25

E, има и чл. 331. Там обезщетението е поне 4 заплати :)
Има и обезщетения при прекратяване на ТД с болен или пенсиониращ се...

Та - обезщетенията са регламентирани в Кодекса на труда. По-големи може да са уговорени с колективен трудов договор или да са записани в индивидуалния ТД /който как се договори :)/
Работодателят не може да откаже плащането на дължимо обезщетение, но е в правото си да реши с кого на какво основание ще прекрати тр.договор, както и да договори с някого по-изгодни условия
 

 RE: Как се определя кой служител колко обезщетение ще получи при съкращение ? pupai Профил Изпрати email 28.06.2012 18:43

Ставаше дума за съкращаване.Иначе и чл.331 предлага вариант, да.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения