ODIT.info > Дискусия > Бюджет Започни нова тема

Гореща тема! увеличаване на прага по СФУК

 увеличаване на прага по СФУК Eliza75 Профил 03.07.2012 13:43

Здравейте!
Въпросът ми е следния : Възможно ли е в бюджетна организация да се увеличи прага по СФУК и контролни листа да се пускат само на разходи над 50 лв? Има ли законно основание , на което да се позова ? Хванах се за
Чл. 13. (1) Ръководителите на организациите по чл. 2 въвеждат контролни дейности, включващи писмени политики и процедури, създадени да дават разумна увереност, че рисковете са ограничени в допустимите граници, определени в процеса на управление на риска.

(2) Контролните дейности трябва да са адекватни и разходите за осъществяването им не трябва да превишават очакваните от тях ползи. от ЗФУКПС, както и чл 44 ал 2 от ЗМСМА
Чл. 44. (1) Кметът на общината:
1. ръководи цялата изпълнителна дейност на общината;
2. насочва и координира дейността на специализираните изпълнителни органи;

Предварително благодаря на всички , които ще се включат с мнение по темата !

 RE: увеличаване на прага по СФУК uncle Профил 03.07.2012 20:51

Няма такъв вариант.
Контролира се всеки разход или задължение, независимо от размера му.

 RE: увеличаване на прага по СФУК didka16 Профил Изпрати email 04.07.2012 09:33

Аз работя в бюджетна организация и пускаме контролен лист само на разходи над 50 лв.

 RE: увеличаване на прага по СФУК Eliza75 Профил 04.07.2012 09:43

didka16, а на какво основание определихте този праг?

 RE: увеличаване на прага по СФУК b0b0 Профил 04.07.2012 12:03

При нас пък прагът за пускане на заявки и искания е 300 лв.

 RE: увеличаване на прага по СФУК Eliza75 Профил 04.07.2012 13:20

Значи все пак има вариант за увеличаване на прага , но моля споделете на какво основание го правите?

 RE: увеличаване на прага по СФУК meri1 Профил 04.07.2012 13:28

Общината може да го определи -правилник за документооборота и изисквания към СФУК-при нас прага е 100 лв.

 RE: увеличаване на прага по СФУК Eliza75 Профил 04.07.2012 14:58

Отговор на meri1(04.07.2012 13:28):
meri1 каза:
Общината може да го определи -правилник за документооборота и изисквания към СФУК-при нас прага е 100 лв.


Здравей! Много ти благодаря за отговора в темата . Доколкото разбирам, ти също работиш в община, ще си позволя още един въпрос: Възможно ли е да пропусна пускането на отделен лист "Предложение за поемане на разход , при положение , че лицата , които искат да се извърши разхода пускат заявка , която се одобрява от Кмета и Гл. счетоводител?Благодаря ти предварително за отговора.

 RE: увеличаване на прага по СФУК meri1 Профил 04.07.2012 15:30

[[citat]]
Eliza75 каза:


Здравей! Много ти благодаря за отговора в темата . Доколкото разбирам, ти също работиш в община, ще си позволя още един въпрос: Възможно ли е да пропусна пускането на отделен лист "Предложение за поемане на разход , при положение , че лицата , които искат да се извърши разхода пускат заявка , която се одобрява от Кмета и Гл. счетоводител?Благодаря ти

предварително за отговора.


Можеш.Аз съм второстепенен разпоредител,но правилата са еднакви за всички в Общината Отговор на Eliza75(04.07.2012 14:58):

 RE: увеличаване на прага по СФУК Eliza75 Профил 04.07.2012 16:13

meri1, благодаря ти още веднъж. Ще публикувам и отговора от МФ на моето запитване за прага на същественост , може да е полезен на още някой....

Уважаема госпожо ,
във връзка с Вашия въпрос, който беше получен в д-я "Вътрешен контрол" - МФ по електронна поща Ви уведомяваме следното:

В чл. 7, ал.1, т. 15 от ЗФУКПС е посочено, че ръководителят на организацията отговаря за въвеждането на вътрешни правила за финансово управление и контрол с административен акт или система от актове. На база този текст, в допълнение към посочените във Вашето писмо правила, визирани в чл. 13, които са съвсем уместно подбрани правни основания, можете във Вътрешните правила на общината да посочите, че за разходи над 50 лв. ще се осъществява предварителен контрол, документиран чрез контролен лист. Смисълът на тези разпоредби е, че въвеждането и прилагането на контролни дейности е в зависимост от извършената оценка на риска в организацията. Законът дава правни възможности всеки ръководител да въвежда контролни дейности, които покриват рисковете и помагат да се постигнат целите. Кои, как и колко контролни дейности да се въведат в една организация се преценява от ръководителите, с оглед получаването на разумна увереност, че значимите рискове се намаляват чрез съответните контроли, на база анализ на ползите и разходите, свързани с тяхното въвеждане и прилагане.

В. Петрова - началник отдел в д-я "Вътрешен контрол"

 RE: увеличаване на прага по СФУК uncle Профил 04.07.2012 23:05

Не слушайте тези, които Ви казват, че може да има някакъв праг.
В ЗФУКПС е казано ясно, че предварителния контрол трябва да обхваща цялата дейност на организацията.
Как ще я обхванете цялата дейност, като сложите праг. Кой контролира разходите под прага.
Ами направо си сложете праг 10000 лв. за да не пускате много контролни листове. :)

 RE: увеличаване на прага по СФУК meri1 Профил 05.07.2012 10:54

С "праг" и без "праг" - при одит за всичко си отговаря счетоводителят! Все пак това е превантивна дейност !Още по-вече при проверка от Сметната палата нямаме забележки....

 RE: увеличаване на прага по СФУК plamen73zdrav Профил 23.08.2012 09:38

МОЖЕ ДА ИМА ОПРЕДЕЛЕН ПРАГ ОТ РЪКОВОДИТЕЛЯ.СЛЕД КАТО НЕ Е ИЗРИЧНО ЗАБРАНЕНО В ЗАКОНА ЗНАЧИ Е ПОЗВОЛЕНО.ОСНОВЕН ПРИНЦИП В ПРАВОТО.ТАКА, ЧЕ ПО ПРЕЦЕНКА НА РЪКОВОДИТЕЛЯ МОЖЕ ДА СЕ СЛОЖИ ПРАГ.А ОТНОСНО ГОРНИЯ КОМЕНТАР, ЧЕ МОЖЕ И ДА СЕ СЛОЖИ ПРАГ ЗА ГОЛЕМИ СУМИ-МОЖЕ.В ПОСЛЕДСТВИЕ РЪКОВОДИТЕЛЯ СИ НОСИ ОТГОВОРНОСТ АКО ИМА ДОПУСНАТИ ПРОПУСКИ И ПРЕДВАРИТЕЛНИЯ КОНТРОЛ НЕ Е ДЕЙСТВАЛ.ТАКА, ЧЕ СИ ЗАЛОЖЕТЕ ПРАГ ОТ Х...ЛВ. ПО ВАША ПРЕЦЕНКА И БЪДЕТЕ СПОКОЙНИ.
 

 RE: увеличаване на прага по СФУК uncle Профил 24.08.2012 08:12

Отговор на plamen73zdrav(23.08.2012 09:38):
plamen73zdrav каза:
МОЖЕ ДА ИМА ОПРЕДЕЛЕН ПРАГ ОТ РЪКОВОДИТЕЛЯ.СЛЕД КАТО НЕ Е ИЗРИЧНО ЗАБРАНЕНО В ЗАКОНА ЗНАЧИ Е ПОЗВОЛЕНО.ОСНОВЕН ПРИНЦИП В ПРАВОТО.ТАКА, ЧЕ ПО ПРЕЦЕНКА НА РЪКОВОДИТЕЛЯ МОЖЕ ДА СЕ СЛОЖИ ПРАГ.А ОТНОСНО ГОРНИЯ КОМЕНТАР, ЧЕ МОЖЕ И ДА СЕ СЛОЖИ ПРАГ ЗА ГОЛЕМИ СУМИ-МОЖЕ.В ПОСЛЕДСТВИЕ РЪКОВОДИТЕЛЯ СИ НОСИ ОТГОВОРНОСТ АКО ИМА ДОПУСНАТИ ПРОПУСКИ И ПРЕДВАРИТЕЛНИЯ КОНТРОЛ НЕ Е ДЕЙСТВАЛ.ТАКА, ЧЕ СИ ЗАЛОЖЕТЕ ПРАГ ОТ Х...ЛВ. ПО ВАША ПРЕЦЕНКА И БЪДЕТЕ СПОКОЙНИ.



Нищо вярно няма в това крещене (писане с главни букви), освен че ръководителя носи отговорност. Не се вързвайте много-много на писма от МФ. И те грещат (даже често).
Не трябва да има праг - това е истината.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Бюджет

Моят ODIT.info