ODIT.info > Дискусия > Данъци Започни нова тема

Гореща тема! ДОД наем от етажна собственост

 ДОД наем от етажна собственост Nadqgr Профил 02.08.2012 15:59

Фирма е под наем в помещение,собственост на етажна собственост.Всеки месец плащаме ДОД върху платения наем.Как осчетоводявате тази сума -459/503 или като разход 609/503.Наемът на помещението е 250лв.Плащаме данък 25 лв.,но домсъветът не ни приспада тази сума-т.е тя е за сметка на фирмата.

 RE: ДОД наем от етажна собственост abeama Профил 02.08.2012 16:01

Плащаме данък 25 лв.,но домсъветът не ни приспада тази сума-т.е тя е за сметка на фирмата.

абе домсъвет

ама къв е тоя домсъвет?

 RE: ДОД наем от етажна собственост Nadqgr Профил 02.08.2012 16:06

Какъв ,на етажната собственост.Домсъветът е определил този наем и си го искат целия,не искат да приспадат платения данък.Та,затова си мисля не мога ли да го мина за разход на фирмата.

 RE: ДОД наем от етажна собственост abeama Профил 02.08.2012 16:08

"Какъв ,на етажната собственост."

абе на етажната

ама по закона или?

 RE: ДОД наем от етажна собственост Bachev Профил 02.08.2012 16:33

А въпросният домсъвет юридическо лице ли е, физическо лице ли е? Ако не е, вие плащате наем на всеки един съсобственик, въпреки че представител събира парите на всички. Колкото до самия наем, върху 250 лв. данъкът е 22.50. А от това, което си написал, наемът ви не е 250, а реално платеното - е 275 лв. те може и да искат, но наемът не е за ваша, а за тяхна сметка. То и аз ние не искаме да ни удържат данъци от работната заплата, ама законът е казал друго. Колкото до осчетоводяването, аз го правя така: 602/501 с платения наем и 602/454 с удържания данък.

 RE: ДОД наем от етажна собственост стискозъбка Профил 02.08.2012 16:41

Колкото до самия наем, върху 250 лв. данъкът е 22.50.

и аз се залетях на това, ама не требваше

Приспадат ли се 10% нормативно признати разходи от платения наем, преди да бъде определен и удържан авансовия данък от платеца на дохода?

Да. Придобитият доход се намалява с 10% нормативно признати разходи и върху разликата се определя и удържа 10% данък. Разходи не се приспадат само, ако наемът е за имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица. В тези случаи облагането е с окончателен данък, изчислен на база брутната сума на начисления/изплатения наем. Отговор на Bachev(02.08.2012 16:33):

 RE: ДОД наем от етажна собственост Nadqgr Профил 02.08.2012 16:52

Ами какво да се прави-договорни отношения.Искат си чисти 250лв.А данъка е за сметка на фирмата.Управителят на фирмата се е съгласил и плащаме всеки месец 250лв.наем и превеждаме 25лв.ДОД.Въпросът ми е как да осчетоводя тези 25лв.Дали 1. 602/499-275лв
499/459-25лв.? 2.499/501 -250лв,459/503 25лв.
Или .602/501 -250лв. , 602/503-25лв.

 RE: ДОД наем от етажна собственост jasta13 Профил 02.08.2012 16:56

Щом искат чисто 250, наемът е 277.7777777777, а данъкът е 27.7777777777

 RE: ДОД наем от етажна собственост Bachev Профил 02.08.2012 17:08

Мерси, Стискозъбке, че ми обърна внимание, това съвсем го бях пропуснал... Добре че нямам такъв наем; жалко че пиша недоподготвен :)

За тук - наемът е 277.78, от тях удържате и плащате на бюджета 27.78 и чисто на етажната собственост 250. Това, ако сте договорили чиста сума за плащане 250 лв., а не наемна цена 250 лв.

 RE: ДОД наем от етажна собственост valia23 Профил Изпрати email 17.10.2012 10:10

А какъв е документа който се издава - сметка за изплатени суми или и на чие име?
 

 RE: ДОД наем от етажна собственост pepit Профил 16.11.2012 19:15

При плащане наем за етажна собственост се прилага чл.38, ал12 от ЗДДФЛ:
(12) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) С окончателен данък се облагат доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Данъци