ODIT.info > Дискусия > Осигуряване Започни нова тема

Гореща тема! База за изчисляване на 3 дни от работодател

 База за изчисляване на 3 дни от работодател ira40 Профил 28.09.2012 15:22

Здравейте, имам такъв проблем: Как се изчисляват 3 дни болничен от работодател, при условие ,че работниците ни имат допълнителни възнаграждения по основен ТД (освен заплата и клас) и ДМС(допълнително материално стимулиране) за целия месец?Трябва ли тези допълнителни възнаграждения да влизат в изчислението ?

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател на_Дришльо_кака_му Профил 28.09.2012 15:23

Трябва ли тези допълнителни възнаграждения да влизат в изчислението ?

ако сега Ви отговоря, че отговорът на този въпрос е известен само на Вас, сигурно ще ме понахраните едно хубаво....

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател Божо Профил Изпрати email 28.09.2012 15:49

Питащата може и да не го направи, но Пуйчо даде обещание....:)

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател на_Дришльо_кака_му Профил 28.09.2012 15:49

а? :)
обещал ти е нещо, Божо? :)

Отговор на Божо(28.09.2012 15:49):
Божо каза:
Питащата може и да не го направи, но Пуйчо даде обещание....:)

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател Божо Профил Изпрати email 28.09.2012 15:52

мдаааа, черно на бяло го има.
К,во ше пра,иш с,я - не знам?!
:)))

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател ira40 Профил 28.09.2012 15:54

Нали се сещате, че повече се интересувам от ДМС-то за месеца. По принцип е база за изчисление на отпуската, но пък ако влиза като база за болничен.... а и едно е да получаваш 10 лв. друго 100 лв ДМС.

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател на_Дришльо_кака_му Профил 28.09.2012 15:57

абе по принцип
така като Ви чета, по принцип може и да е база за болничните
но и това хипотетично

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател ira40 Профил 28.09.2012 16:01

Аха, ясно. :) Мислех, че ще получа по - сериозен отговор - може би е от петъчния следобед ... хипотетично :)

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател на_Дришльо_кака_му Профил 28.09.2012 16:03

Радвам се, че Ви е ясно :)
по-сериозният отговор е редно Вие да го дадете на работодателя и работниците Ви, срамота е някой от нас да Ви изпревари :)

Отговор на ira40(28.09.2012 16:01):
ira40 каза:
Аха, ясно. :) Мислех, че ще получа по - сериозен отговор - може би е от петъчния следобед ... хипотетично :)

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател Ани1 Профил 28.09.2012 16:04

По-сериозен отговор - когато дадеш повече инфо за ДМС-то :)

Отговор на ira40(28.09.2012 16:01):
ira40 каза:
Аха, ясно. :) Мислех, че ще получа по - сериозен отговор - може би е от петъчния следобед ... хипотетично :)

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател Ани1 Профил 28.09.2012 16:04

хих........

Отговор на на_Дришльо_кака_му(28.09.2012 16:03):
на_Дришльо_кака_му каза:
Радвам се, че Ви е ясно :)
по-сериозният отговор е редно Вие да го дадете на работодателя и работниците Ви, срамота е някой от нас да Ви изпревари :)


 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател debiutant Профил 28.09.2012 16:17

Сериозен отговор
Ирка ли си, тоест жена (бурма) или си Ирачо, тоест мъж (орач)? Имаме следното приложно поле:
значи за първите 3 дни към момента вместо чл. 40, ал. 5 КСО, който урежда задължението на осигурителя да изплаща на осигурения обезщетение за първия работен ден от временната неработоспособност, се прилага § 22о, т. 1 от преходните и заключителните разпоредби на КСО. Този параграф е в сила от 01.01.2012 г., за периода до 31.12.2012 г., като осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия, втория и третия работен ден от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.
Трябва да съобразиш, понеже човешкият ум работи инерционно, че не бива да търсиш от НОИ 30-те% процента до 100. Аз преди време се изрепчих на една колежка да ми каже - А кой ще плати останалите 30% щото не исках да ги давам от джоба си. Оказа се, че никой не ги поема и работникът диша по-свеж въздух.

След това какво съобразяваме? Изчисляването на полагащите се трудови възнаграждения е предмет на уредба в глава четвърта на НСОРЗ. В тази глава от наредбата са посочени съставните елементи, които се включват при изчисляване на брутната работна заплата. Съгласно алинея 2 на чл. 16 това са: основната работна заплата, възнагражденията над основната работна заплата, определена според прилаганите системи на заплащане на труда, допълнителните трудови възнаграждения, определени по реда на наредбата, възнагражденията, изплатени на основание чл. 259 от КТ (при вътрешно заместване) и др. Трябва да съобразиш дали тези допълнителни трудови възнаграждения имат постоянен характер и само по този критерий ги включваш в изчисленията.

Върху среднодневното брутно възнаграждение за първите три работни дни от временната неработоспособност работодателят дължи вноски за ДОО. Забележи, че се дължат осигурителни вноски, но НЕ СЕ дължи данък. Това е важно с оглед на правилността при извършване на изчисленията за определяне на месечния авансов данък на лицата, заети във вашата фирма, които са ползували болнични през анализирания период. Не знам дали правилно ще изчислиш осигурителния доход - колко работни дни ще вземеш, колко отработени и т.н. Има известни похвати, аз ги знам всичките. Ако лицето през следващия месец ползува отпуск също трябва да се съобрази среднодневното трудово възнаграждение, което си изчислил, но БЕЗ да вземаш предвид тези три болнични дни на нетрудоспособното лице и го коригираш с един коефициент, дефиниран също в наредбата.
За лицата, за които се прилагат минималните осигурителни доходи по основни икономически дейности и групи професии, сборът от възнаграждението за отработените дни и болничните за календарния месец не могат да бъдат по-малки от определения за всяко лице минимален осигурителен доход и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за календарната година - това си го знаеш, то навсякъде го повтарят като гарги, лейди Гарга, ако има засегнати.

Има също така едно понятие "нетно възнаграждение", но то служи за служебно изчисляване на обезщетенията по данни от осигурителните декларации, прилага се от НОИ и няма защо да го мислиш него. Ако ти трябва определение ще го намериш в Наредбата за изплащане...и прочие.
Айде успех!
 

 RE: База за изчисляване на 3 дни от работодател poiui1 Профил Изпрати email 28.09.2012 17:50

ама разбирасе....ех не можете без мен....дълго ще ме помните!
Отговор на Божо(28.09.2012 15:49):
Божо каза:
Питащата може и да не го направи, но Пуйчо даде обещание....:)
реклама

ODIT.info > Дискусия > Осигуряване

Моят ODIT.info