ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Гореща тема! Деклариране на пари от собственика

 Деклариране на пари от собственика kam4oo Профил Изпрати email 04.02.2013 17:52

Колеги, сигурно има тема във форума, но ... да питам и аз. Как процедирате Вие, когато има внесени пари от собственика в касата на юридическото лице, които надвишават 10 х .лв. Следва ли същите да бъдат посочени в ГДД на физ лице, че е дало на ЮЛ пари ? и още нещо, ако сумата надвишава 15 х лв. следва ли бъде преведена по банков път, или можем да си я разбием на траншове по 15 бона. Бих се радвал на сериозни отговори, че да не пълним форума с глупости. Предварително благодаря на всички отзовали се :)

 RE: Деклариране на пари от собственика abeama Профил 04.02.2013 18:48

Как процедирате Вие, когато има внесени пари от собственика в касата на юридическото лице

абе процедрата

ама при "да си я разбием на траншове по 15 бона." се готвим за проверка на ФЛ :)

 RE: Деклариране на пари от собственика kam4oo Профил Изпрати email 05.02.2013 14:31

а относно декларирането им... някой да сподели мнение , най-вече от практиката

 RE: Деклариране на пари от собственика MarPan Профил Изпрати email 05.02.2013 14:33

А собственика при една проверка може ли да докаже произхода на тези пари?

 RE: Деклариране на пари от собственика Nedeltschev Профил Изпрати email 05.02.2013 20:30

Така е, собственикът на ЕООД, трябва да има и друг бизнес /доход/ да си финансира ЕООД-то в случай на нужда,..........

 RE: Деклариране на пари от собственика didah Профил 05.02.2013 20:34

Отговор на Nedeltschev(05.02.2013 20:30):
Nedeltschev каза:
Така е, собственикът на ЕООД, трябва да има и друг бизнес /доход/ да си финансира ЕООД-то в случай на нужда,..........


Точно така.И още по-добре да са няколко бизнеса.По-сигурно е някак си..............,

 RE: Деклариране на пари от собственика kam4oo Профил Изпрати email 06.02.2013 14:42

От къде и от колко бизнеса ще си ги доказва си е лично негов проблем. Въпроса беше, дали следва да ги декларира или не. Едно ясно "Да - следва" или "Не - не следва" върши идеална работа.... отколкото да се впускаме в излишни разсъждения.

 RE: Деклариране на пари от собственика tihastapka Профил 06.02.2013 14:46

декларират се само заеми между физически лица

 RE: Деклариране на пари от собственика небесна Профил 06.02.2013 14:48

ако са оформени като доп.пар.вноски по чл.134 ТЗ - не се декларират

но ако са оформени като заем - декларират се (ако е изпълнено условието за остатъци и размери)

 RE: Деклариране на пари от собственика ГСтоянова Профил Изпрати email 06.02.2013 14:48

внесени от собственика не се декларират

 RE: Деклариране на пари от собственика небесна Профил 06.02.2013 14:51

НАП-ското указание по въпроса

1. Не подлежат на деклариране по чл. 50, ал. 1, т. 5 от ЗДДФЛ, допълнителните вноски в капитала на дружество, извършени по реда на чл. 134 от Търговския закон (ТЗ). Съгласно чл. 134, ал. 1 от ТЗ, по решение на общото събрание за покриване на загуби и при временна необходимост от парични средства съдружниците могат да бъдат задължени да направят допълнителни парични вноски за определен срок. Допълнителните вноски са съразмерни на дяловете в капитала, ако не е предвидено друго. Следователно, става въпрос за възникване на едно задължение за физическото лице в качеството му на съдружник, а не за свободно волеизявление, каквото е налице за заемодателя при договора за заем.



В резултат на решението на общото събрание за съдружниците възниква задължение за внасяне на вноските, а за дружеството - задължение да ги върне в определения срок. В съдебната практика така възникващото отношение между съдружниците и дружеството се приравнява на заем за потребление, без да е налице свободно изразена воля.



От друга страна, взаимоотношенията между съдружниците и дружеството по повод извършването на допълнителните вноски по чл. 134, ал. 1 от ТЗ се документират и би следвало да са надлежно отразени в счетоводната отчетност на дружеството, което обезсмисля идеята на законодателя за ролята на чл. 50, ал. 1, т. 5 от ЗДДФЛ. Основният мотив за въвеждането на цитираната разпоредба е да се прекрати порочната практика договорите за заем да се използват като средство за доказване на доходите на физическото лице. За да направи вноска по реда на чл. 134 от ТЗ, въпросният съдружник трябва да разполага с необходимите му парични средства. В случай, че за целта съдружникът (местно физическо лице) е взел заем от друго лице (физическо или юридическо), следва да го декларира в годишната данъчна декларация, ако са налице условията на чл. 50, ал. 1, т. 5, буква „в" и/или буква „г" от ЗДДФЛ.

Когато съдружник (местно физическо лице) е предоставил заем на дружеството, в което участва и този заем попада в хипотезите по чл. 50, ал. 1, т. 5, букви „а" и/или „б" от ЗДДФЛ, същият подлежи на деклариране в годишната данъчна декларация. По същият начин следва да се процедира и когато съдружникът (местно физическо лице) е получил заем от дружеството, като в този случай приложими са съответно разпоредбите на чл. 50, ал. 1, т. 5, буква „в" и/или буква „г" от ЗДДФЛ.

 RE: Деклариране на пари от собственика стискозъбка Профил 06.02.2013 14:52

заеми между физически лица

Това в какъв смисъл?

ГСтоянова , вас после ще ви питам. Отговор на tihastapka(06.02.2013 14:46):

 RE: Деклариране на пари от собственика тониК Профил Изпрати email 06.02.2013 14:55

След което изчакваме питащият да конкретизира дали става дума за заем или доп.парична вноска.
И в двата случая ще следва да има нещо като решенийце на органа за управление..

 RE: Деклариране на пари от собственика kam4oo Профил Изпрати email 08.02.2013 14:42

Първо искам да благосаря на НЕБЕСНА, че си е направила труда да копира направо съдържанието на това указание / което за съжаление ми е убегнало от погледа/. Считам, че отговора й е напълно достатъчен за мен. А относно питането. Става въпрос, че в дружеството покупките са повече от продажбите и касата "почервенява". И тъй като едва ли има счетоводител, който да остави касата на "минус" лева и обикновено пуска статия 501/499 , те за тия средства питах. Ако има други отговори, които да будят интерес, моля да ги споделите
 

 RE: Деклариране на пари от собственика Nedeltschev Профил Изпрати email 08.02.2013 19:05

В случая "благосаря" е приемлив принос в граматиката,............от "благословя" и "благодаря", в случая и двете са верни,. .......и с една дума,...........както беше казал един мой професор преди време,..........умен съм бил, сетил съм се,...........
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info