ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Тема. ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ

 ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ РАЛИ (гост) 20.01.2005 09:35

КОЛЕГИ, КАК ПРАКТИКУВАТЕ С ДНЕВНИТЕ ПАРИ ЗА КОМАНДИРОВКА НА СЪДРУЖНИЦИТЕ?
АЗ ГИ ПРИЗНАВАМ ЗА РАЗХОД НА ФИРМАТА И С ТЯХ НЕ УВЕЛИЧАВАМ ДОХОДА ИМ В ДЕКЛАРАЦИЯТА ПО ЗОДФЛ?МНОГО Е ВАЖНО ВАШЕТО МНЕНИЕ СПОДЕЛЕТЕ ГО!

 Re: ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ tanja (гост) 20.01.2005 09:49

ако са свързани с дейността ги признавам за разход 12 лв на ден, с разликата ако има такава увеличавам фин. резултат в края на годината, но не знам тази разлика дали трябва да се декларира по чл. 41 от ЗОДФЛ

 Re: ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ РАЛИ (гост) 20.01.2005 09:54

КОМАНДИРОВКИТЕ СА СВЪРЗАНИ С ДЕЙНОСТТА ЕСТЕСТВЕНО.В МНОГО ТЪЛКУВАНИЯ СЕ ПИШЕ,ЧЕ ДНЕВНИТЕ НА СЪДРУЖНИЦИТЕ СЕ ПОСОЧВАТ В ЧЕРВЕНАТА ДЕКЛАРАЦИЯ И С ТЯХ СЕ УВЕЛИЧАВА ДОХОДА ИМ И СЕ ПЛАЩАТ ОСИГУРОВКИ И ДОД.
АКО И ВИЕ СТЕ ЧЕЛИ НЯКАКВИ ТЪЛКУВАНИЯ ПИШЕТЕ МИ!

 Re: ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ Албена Профил 20.01.2005 10:50

http://www.paragraf22.com/pravo/komentar/022.htm
Има доста интересни неща по отношние на командировките, нормативи, тълкуване и други

 Re: ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ тониЛ Профил 20.01.2005 11:00

1. Ако командировката е свързана с дейността дневните (до 12лв) се признават за разход на фирмата
2. Дневните се считат за облагаем доход за лицето по граждански договор(ако същите не са включени в хонорара му),на съдружника или управителя (ако НЕ е по трудов договор) и се включват в декларацията (виж писмо на МФ-ГДД № 24-28-403/5.11.2003)
3. Дневните не се включват в осигурителния доход за начисляване на осигурителни вноски (виж Наредба за елементите ......чл. 1 ал. 7 т.1

 Re: ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ РАЛИ (гост) 20.01.2005 11:04

КОЛЕГИ БЛАГОДАРЯ ВИ СТРАХОТНИ СТЕ!
СЕГА ЩЕ ИЗЧЕТА НЕЩАТА И ЩЕ ВИ ПИША МОЕТО СТАНОВИЩЕ.

 Re: ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ Калина (гост) 20.01.2005 15:31

А как мислите, може ли да се платят дневни 24 лв на ден при командировка с нощувка/т.е. двойния размер/ ?
Дневните на съдружниците по извънтрудови правоотношения, според мен са облагаем доход за тях и като физ.лица те трябва да си го декларират.
 

 Re: ДНЕВНИ ПАРИ НА СЪДРУЖНИЦИ ДТ (гост) 21.01.2005 18:34

Към ТониЛ и Калина
Право в десятката. Това е правилния начин, но винаги
трябва да е подплатена с "доказуемост" за реалност съгласно
дейността.
Успех
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство