Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Тема. Договор за обучение по чл. 230

 Договор за обучение по чл. 230 PiliMili Профил 12.12.2016 16:08

Здравейте, колеги!
Предстои да сключим договор за обучение по време на работа с нов служител и в тази връзка имам следните въпроси:
1. подава ли се уведомление в НАП за този договор?
2. като допълнение към основния трудов договор ли се сключва този за обучение, вместо него или как? Упоменава ли се някъде в основния ТД № и дата на договора за обучение?
3. какво се случва след изтичане срока на договора за обучение (например ако е за 3 месеца) - следва да бъде прекратен и да се пусне "стандартен" ТД, преминава в безсрочен (ако приемем, че работникът се е справил успешно с изпита след обучението), ако се пуска нов ТД, има ли резон той да е с изпитателен срок, щом работникът е положил изпит и е доказал, че е усвоил материала?
Четох различни коментари, но никъде не видях еднозначен отговор на моите въпроси, затова ще съм благодарна, ако някой запознат разясни. Благодаря предварително!

 RE: Договор за обучение по чл. 230 tarsis Профил 13.12.2016 07:03

Здравей, аз имам доста сключени договори по чл. 230. Ако искаш, напиши ми мейл, за да ти изпратя примерен такъв. Отговарям на въпросите ти:
1. Уведомление в НАП се подава - с код 14.
2. Сключва се като основен трудов договор.
3. След като изтече срока, се прекратява. След това се сключва "стандартен" - по чл. 67 или чл.68, зависи от работодателя. Няма как да го "изпитваш" на същата позиция.
Изпълняваш "Младежка заетост" ли?


Отговор на PiliMili(12.12.2016 16:08):
PiliMili каза:
Здравейте, колеги!
Предстои да сключим договор за обучение по време на работа с нов служител и в тази връзка имам следните въпроси:
1. подава ли се уведомление в НАП за този договор?
2. като допълнение към основния трудов договор ли се сключва този за обучение, вместо него или как? Упоменава ли се някъде в основния ТД № и дата на договора за обучение?
3. какво се случва след изтичане срока на договора за обучение (например ако е за 3 месеца) - следва да бъде прекратен и да се пусне "стандартен" ...

 RE: Договор за обучение по чл. 230 Blajena71 Профил 13.12.2016 21:11

Отговор на tarsis(13.12.2016 07:03):
tarsis каза:
Здравей, аз имам доста сключени договори по чл. 230. Ако искаш, напиши ми мейл, за да ти изпратя примерен такъв. Отговарям на въпросите ти:
1. Уведомление в НАП се подава - с код 14.
2. Сключва се като основен трудов договор.
3. След като изтече срока, се прекратява. След това се сключва "стандартен" - по чл. 67 или чл.68, зависи от работодателя. Няма как да го "изпитваш" на същата позиция.
Изпълняваш "Младежка заетост" ли?





Ред.
 

 RE: Договор за обучение по чл. 230 PiliMili Профил 14.12.2016 15:12

Здравей, мейлът ми е pipi__lota@abv.bg, благодаря ти за отговора и за примерния договор!
Успешен ден от мен :)

Отговор на tarsis(13.12.2016 07:03):
tarsis каза:
Здравей, аз имам доста сключени договори по чл. 230. Ако искаш, напиши ми мейл, за да ти изпратя примерен такъв. Отговарям на въпросите ти:
1. Уведомление в НАП се подава - с код 14.
2. Сключва се като основен трудов договор.
3. След като изтече срока, се прекратява. След това се сключва "стандартен" - по чл. 67 или чл.68, зависи от работодателя. Няма как да го "изпитваш" на същата позиция.
Изпълняваш "Младежка заетост" ли?



реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения