Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > Данъци Започни нова тема

Гореща тема! Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници

 Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници korado Профил 22.12.2016 21:43

Здравейте, бихте ли ми обяснили как да тълкувам протокол от ОС на съдружниците в ООД /при дялово участие 50/50/ , когато в съставения протокол за разпределяне на дивиденти за година Х. се упоменава, че се заплаща дължимия данък върху дяловата стойност само на единия съдружник. Въпроса ми всъщност е какво означава това?! И двамата са получили своята част от дивидентите /като единия не е внесъл дължимия си данък/ , или този, за когото не се внася данъка чисто и просто се съгласява съдружника му да получи своята дялова част.

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници witch Профил 22.12.2016 22:17

Какви са тези разпределения избирателно??? Те утре може да гласуват на ОС да ви обесят и вас примерно.
Разпределя се печалбата според участието в капитала, плаща се данък и не е който му отърва. Четете ги тия закони де

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници korado Профил 22.12.2016 22:36

Какво означава "иззбирателно" ?! Според протокола дивидентите се разпределят 50/50 както е в дружествения договор. Но е упоменато, че се плаща данък само от единия съдругжник?! Точно това ме притеснява?

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници korado Профил 22.12.2016 22:39

Моля за разяснение, не съм счетоводител, нито юрист, От нколко години в моето счетоводство се повтаря: "плащай дивиденти, да намалим печалбата", но всяка година с такъв протокол плащам само аз, а съдружника ми казва "нямам"....

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници PetiaDCh Профил Изпрати email 22.12.2016 22:40

данък върху дивидент се удържа и плаща от фирмата - платец - то не е поименно за всеки съдружник. След това справка по чл.73, която се подава се посочва - Иван получил Х, Драган - Х лева.
Но така или иначе, щом получават 50/50 от печалбата, то няма как само на единия да се удържи данък.

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници PetiaDCh Профил Изпрати email 22.12.2016 22:41

Отговор на korado(22.12.2016 22:39):
korado каза:
а съдружника ми казва "нямам"....


значи съдружникът ви е накофтил, с две думи - плаща се пропорционално

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници korado Профил 22.12.2016 23:08

Ще потърся юрист, благодаря!

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници XXXXX Профил 22.12.2016 23:22

Отговор на korado(22.12.2016 23:08):
korado каза:
Ще потърся юрист, благодаря!


И счетоводител си потърсете, защото това: "плащай дивиденти, да намалим печалбата", не е вярно. Или Вие не сте разбрали какво се намалява....

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници ivanini Профил Изпрати email 23.12.2016 10:13

Това за данъка само от единия съдружник е пълна глупост, но по скоро ми е интересно може ли да се гласува дивидент само на един от съдружниците.

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници ннниколов Профил 23.12.2016 10:19

Чл.133 ал.1 от ТЗ.

Отговор на ivanini(23.12.2016 10:13):
ivanini каза:
Това за данъка само от единия съдружник е пълна глупост, но по скоро ми е интересно може ли да се гласува дивидент само на един от съдружниците.

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници tihastapka Профил 23.12.2016 11:19

При разпределен дивидент и внесен данък няма данъчно нарушение, НАП е до тук.

ТЗ е нарушен, но нарушението на пропорцията в общия случай не касае никого освен съдружниците подписали решението за разпределение - накратко, единствено проблем може да има, ако след време единия съдружник реши да поиска дела си, т.е. да се спази нормата на ТЗ.

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници XXXXX Профил 23.12.2016 11:23

И двамата са получили своята част от дивидентите - къде видя, че само единият от съдружниците е получил дивидент? И защо да е нарушен ТЗ, който при определени условия допуска разпределение, несъответстващо на дяловете?

като единия не е внесъл дължимия си данък - защо да няма данъчно нарушение?

Май много отрано си запразнил. Рано като дата и рано като час...

Отговор на tihastapka(23.12.2016 11:19):
tihastapka каза:
При разпределен дивидент и внесен данък няма данъчно нарушение, НАП е до тук.

ТЗ е нарушен, но нарушението на пропорцията в общия случай не касае никого освен съдружниците подписали решението за разпределение - накратко, единствено проблем може да има, ако след време единия съдружник реши да поиска дела си, т.е. да се спази нормата на ТЗ.

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници Blajena71 Профил 23.12.2016 11:24

Отговор на ivanini(23.12.2016 10:13):
ivanini каза:
Това за данъка само от единия съдружник е пълна глупост, но по скоро ми е интересно може ли да се гласува дивидент само на един от съдружниците.


Може ОС да реши да изплати печалбата за дадена година само на единия съдружник. Бях сигурна в това, на за всеки случай питах професора си по търговско право.

Защото питането ми беше, нужно ли е да се измени преди това ДД и важи ли това за не разпределени печалби за предходни години. Това са вътрешни отношения и съдружниците могат да решат всичко.

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници Blajena71 Профил 23.12.2016 11:26

Отговор на XXXXX(23.12.2016 11:23):
XXXXX каза:
И двамата са получили своята част от дивидентите - къде видя, че само единият от съдружниците е получил дивидент? И защо да е нарушен ТЗ, който при определени условия допуска разпределение, несъответстващо на дяловете?

като единия не е внесъл дължимия си данък - защо да няма данъчно нарушение?

Май много отрано си запразнил. Рано като дата и рано като час...


Заодължен да удържи и внесе данъка е не съдружника, а дружеството, та няма как единият да не е внесъл данък.
 

 RE: Разпределяне на дивидидент при ООД с двама съдружници tihastapka Профил 23.12.2016 11:27

Говоря принципно, конкретния казус не ме вълнува - той не ще да е зададен от колега.

Отговор на XXXXX(23.12.2016 11:23):
XXXXX каза:
И двамата са получили своята част от дивидентите - къде видя, че само единият от съдружниците е получил дивидент? И защо да е нарушен ТЗ, който при определени условия допуска разпределение, несъответстващо на дяловете?

като единия не е внесъл дължимия си данък - защо да няма данъчно нарушение?

Май много отрано си запразнил. Рано като дата и рано като час...


реклама

ODIT.info > Дискусия > Данъци

Моят ODIT.info