Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Тема. Калкулиране на платен отпуск при обезщетевние чл. 222, ал.1

 Калкулиране на платен отпуск при обезщетевние чл. 222, ал.1 Zanon Профил 13.06.2017 18:04

Здравейте,
Имам малко комплициран въпрос свързан със Изчисляване на обезщетение по чл. 222, ал.1
В хронологичен ред:
- На 14 февруари ми е връчено 2 месечно предизвестие за съкращаване по чл. 328, ал.1, т.2
- От 15 март до 13 април съм в платена отпуска, по настояване на работодателя.
- На 14 април съм съкратен.
36 дена по-късно ми е изплатено обезщетение по чл. 222, ал.1 което е доста под брутната ми заплата и де факто е по ниско дори от нетната с обяснението че за месец март имам само 10 работни дена, а обезщетението се изчислява на база на БТВ за предходният месец. Въпросът ми е при условие че редовният платен отпуск се смята за трудов стаж и се заплаща като нормална заплата, правилно ли е да не се смята към БТВ за месеца?
Благодаря предварително.

 RE: Калкулиране на платен отпуск при обезщетевние чл. 222, ал.1 Ace13 Профил 14.06.2017 12:05

Или програмата им не е ок, или счетоводителят им не е ок, или всичко си им е наред, но се правят, че не знаят. Ако си бил/а/ на, примерно, 1000 лв БТВ, това трябва да ти е базата за изчисление на обезщетението. Платеният годишен отпуск (който явно са те убедили да си доизползваш, за да не ти го плащат и него) се зачита за трудов стаж и влиза като сума в начисленията и удръжките за месеца. Поискай си фиша, виж как са ти сметнали обезщетението.

Върти ми се, че може би не са ти сметнали обезщетението като дни, а като сума. Някои програми имат такава опция и това много обърква главите на хората, волно или неволно. Тоест какво искам да кажа - примерно пак тези 1000 лв, които удачно са разделили на броя работни и са умножили по изработените освен платения отпуск. Заложили са тази сума като брутна и от нея вече са удържали осигуровки и данък. Та, да, поискай си фиша и търси несъответствия, докато му е времето.

 RE: Калкулиране на платен отпуск при обезщетевние чл. 222, ал.1 Zanon Профил 15.06.2017 22:28

Здравейте пак,
благодаря за отговора :)

всъщност след картако уточнение, се оказа че причината за разликата е че според тях към обезщетението не се начислява ТСПО (Трудов стаж и Професионален Опит).
тогава перефразираният ми въпрос е :
ТСПО изчислява ли се към обезщетението по чл. 222, ал.1 като част от брутната заплата която работодателя дължи или не ?

Благодаря предварително.

 RE: Калкулиране на платен отпуск при обезщетевние чл. 222, ал.1 b0b0 Профил 15.06.2017 22:49

Брутното възнаграждение включва основната РЗ, класа и разни други постоянни плащания, ако има - чл. 228 от КТ и чл. 3 от НСОРЗ. С две думи, будалкат те. Обезщетението е горе-долу равно на заплатата.
 

 RE: Калкулиране на платен отпуск при обезщетевние чл. 222, ал.1 Zanon Профил 20.06.2017 16:19

Здравейте и благодаря за отговора :)
след известно ровене хъмкане и гледане , в крайна сметка се оказа че понеже обезщетението е рзделено в два месеца са превели само първата част. всички останали отговори са били дежурни , автомачитно генерирни на принципа : не ме занимавай :)

в крайна сметка всичко изглежда наред .
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения