Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Тема. Последователност на ползване на ПГОтпуск

 Последователност на ползване на ПГОтпуск krgeorgiev Профил Изпрати email 16.06.2017 12:17

Има ли нормативен текст, който да задължава работодателя да разрешава ПЪРВО отложения отпуск от предходни години, а след това да се разрешава отпуската за 2017 г.?
В КТ и Наредбата няма такъв текст.

 RE: Последователност на ползване на ПГОтпуск Pupeshche Профил 16.06.2017 12:19

Според мен работникът следва да си го поиска изрично. Иначе по усмотрение на ТРЗто? :) Не съм сигурна :) Когато не е конкретизирано, гледам да изчистя старите отпуски, освен ако човекът не ме дразни много :)

 RE: Последователност на ползване на ПГОтпуск HallDrogo Профил 16.06.2017 12:24

Отговор на krgeorgiev(16.06.2017 12:17):
krgeorgiev каза:
Има ли нормативен текст, който да задължава работодателя да разрешава ПЪРВО отложения отпуск от предходни години, а след това да се разрешава отпуската за 2017 г.?
В КТ и Наредбата няма такъв текст.


А няма ? Сигурно ли е това ?

Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.)
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.

 RE: Последователност на ползване на ПГОтпуск krgeorgiev Профил Изпрати email 16.06.2017 14:51

Какво става в случай, че работодатлят не е осигурил ползване на отпуската през следващата година и определя като ползвани дните от текущата година.
Дали изричното искане на служителя за коя година да ползва отпуск е точното решение на проблема.
Какви са санкциите, ако работодателят не спази чл. 176, ал. 2?

 RE: Последователност на ползване на ПГОтпуск HallDrogo Профил 16.06.2017 15:21

Да , работника като знае че има да чисти стари отпуски трябва да си ги иска или има 2 варианта :
1 ) Да изгорят на 2 - рата година
2 ) Да му бъдат платени при напускане ако не са изгорели.
За санкциите ... не съм чувал такива ама може би по Чл. 415в.КТ.

Георгиев , ама верно поотвори малко тоя кодекс ...не хапе.

 RE: Последователност на ползване на ПГОтпуск krgeorgiev Профил Изпрати email 17.06.2017 08:31

Драго, чел съм го доста този КТ.
Просто искам да съм напълно убеден, когато правя нещо.
Казус: служителят е поискал отпуск от 10 дни през март без да посочи за коя година е. Отпускът е разрешен, но са отчетени, че са ползвани полагащите се дни от 2017г., а не отложените дни от 2016г.
Как тук ще действа чл. 176?
Работодателят не забранява служителят да ползва отложеният отпуск, но той не го иска или не го иска с изрично посочване, че ще ползва отложен отпуск от предходната година.
Ситуацията е на "ръба на закона" и позволява разнопосочни действия.
Както пише Pupeshche всеки може да действа "по собствено усмотрение", което просто не е правилно.
 

 RE: Последователност на ползване на ПГОтпуск elisaveta_p Профил Изпрати email 17.06.2017 13:22

Какви кахъри създава този КТ. Абе кога ще го сритаме най-после и ще регулираме отношенията между труда и капитала по по-нормален начин.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения

Моят ODIT.info