Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > ЗДДС Започни нова тема

Мнооого гореща тема! ДДС апартаменти за отдаване под наем

 ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 11:35

Здравейте колеги ,моля за малко помощ по следният казус: Дружество,което не е регистрирано като ТО ползва с договор за хотелско настаняване апартаменти и ги пълни с туристи ,като е сключило договор с друг ТО.
Въпросът ми е,собственика на апартаментите каква фактура ще издаде?9 % ?Или 20 % ДДС като наемодател?Моля ви за помощ.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем Liglyo Профил 11.08.2017 11:42

чл.66, т.45 от ДР и след това препраща към закона за туризма.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем Zlat75 Профил 11.08.2017 11:44

Защо отваряте нова тема, нали има такава в раздел Туризъм. Договора за хотелско настаняване ли е или за наем. Погледни :

file:///C:/Users/Accountant/Downloads/_Ukazania.pdf_.pdf

и по точно погледни точка 2.3.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 11:54

Да, но как е по-правилно да се отчете дейността,като нямаме лиценз за ТО и за нас е по-добре да получим фактура за наем с 20 % ,но собственика не иска.Иска да бъде настаняване.Това създава ли проблем,че нямаме лиценз за ТО ,а работим практически като такъв.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем One Профил 11.08.2017 11:55

"Дружество,което не е регистрирано като ТО ползва с договор за хотелско настаняване апартаменти ..."

И тук ми се струва, че опираме до "съдържанието и формата".

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 12:00

Тоест ?

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем One Профил 11.08.2017 12:03

Т.е. договорът следва да обективира съдържанието на сделката, а не да придава фиктивна формалност на нечии желания.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 13:33

А ние имаме ли право без да сме ТО да настаняваме към друг ТО ?

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем Liglyo Профил 11.08.2017 13:43

Отговор на niks2000(11.08.2017 13:33):
niks2000 каза:
А ние имаме ли право без да сме ТО да настаняваме към друг ТО ?


Ама като ще се занимавате с нещо, поне попрочетете това-онова.
С въпроси във форум счетоводство се води.
Б@си.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 13:52

Въпросът ми е свързан с практически казус, затова го коментирам.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 13:52

И все пак си мисля,че това е място за помощ.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем Liglyo Профил 11.08.2017 13:56

Отговор на niks2000(11.08.2017 13:52):
niks2000 каза:
И все пак си мисля,че това е място за помощ.


Ми написах Ви член от закона, още една точка от ДР, която препраща към Закона за туризма.
Ама не ги прочетохте, нали?
Искате да си питате, а някой да Ви отговаря.
Това му се казва мързел.

Това създава ли проблем,че нямаме лиценз за ТО ,а работим практически като такъв.

И това го пише в закона за туризма, ама и това Ви мързи да потърсите.

Цяла глава си има за ред и условия за осъществяване на туроператорска дейност.
Но не сте отворили. Чакате си наготово.

Това ще Ви го копирам. Дано Ви накара поне малко да прочетете:

Чл. 182. (1) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 2015 г., в сила от 03.02.2015 г.) Който извършва туроператорска и/или туристическа агентска дейност без удостоверение за регистрация или в случаите по чл. 65, без да уведоми предварително министъра на туризма, се наказва с глоба в размер 5000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер 10 000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено повторно, глобата е в размер 15 000 лв., а имуществената санкция е в размер 30 000 лв.

За 10К или 30К ще преодолеете ли мързела си?

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 14:28

:)Мисля,че не е точно така, колежке:)

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 14:29

Или колега :)

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем Liglyo Профил 11.08.2017 14:44

Отговор на niks2000(11.08.2017 14:28):
niks2000 каза:
:)Мисля,че не е точно така, колежке:)


Е, щом знаете как е, действайте :)))
Стискам Ви палци.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 15:02

Репликата беше за мързела, а иначе ако знаех нямаше да питам.А е сериозно,защото реално наемодателя не иска да бъде наем, а да се работи с настаняване.Но пък ние не сме ТО.Кофти

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 15:02

Репликата беше за мързела, а иначе ако знаех нямаше да питам.А е сериозно,защото реално наемодателя не иска да бъде наем, а да се работи с настаняване.Но пък ние не сме ТО.Кофти

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем One Профил 11.08.2017 15:12

"А е сериозно,защото реално наемодателя не иска да бъде наем, а да се работи с настаняване."

А в действителност наем ли е или е настаняване?

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 15:15

В действителност е наем.

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем niks2000 Профил Изпрати email 11.08.2017 15:16

И сме изкарали категоризация както си е реда за хотелиер.
 

 RE: ДДС апартаменти за отдаване под наем One Профил 11.08.2017 15:32

Е какво очаквате да ви отговорят във форума?
Наехме сграда /или част от нея/, за да извършваме хотелиерска дейност, извадихме категоризация, но подписахме договор не за наем, а за хотелско настаняване, защото собственикът така искал, ама не сме ТО ...
Ами да не сте подписвали такъв договор!
реклама

ODIT.info > Дискусия > ЗДДС

Моят ODIT.info