Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > Осигуряване Започни нова тема

Тема. Промяна в осигуряването от самоосигуряващо се към ДУК

 Промяна в осигуряването от самоосигуряващо се към ДУК Naneb Профил 28.08.2017 22:46

Управител на ЕООД,който се самоосигурява,може ли и кога да премине към осигуряване по ДУК ?

 RE: Промяна в осигуряването от самоосигуряващо се към ДУК XXXXX Профил 28.08.2017 23:27

Може.
Когато сключи ДУ.
И когато не въеши нищо друго освен управлението.
 

 RE: Промяна в осигуряването от самоосигуряващо се към ДУК elisaveta_p Профил Изпрати email 29.08.2017 05:35

Отговор на XXXXX(28.08.2017 23:27):
XXXXX каза:
Може.
Когато сключи ДУ.
И когато не въеши нищо друго освен управлението.


Да речем, че така зададения въпрос си заслужава този получен отговор. Щото в КСО няма осигуряване по ДУК (освен за лицата,работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон), нито има изрично изискване за сключване на ДУ, за да се извършва осигуряване по чл. 4, ал. 1, т. 7, нито пък забранява на сключилите ДУ да вършат и нещо друго, освен управлението. Още повече, че надали ще се намери нещо, което върши управителя, което да не е негово задължение. Когато управителят реши, че нещо не е негово задължение, той си наема човек, когото да задължи да го върши и му плаща.
Ако управителят управлява фирма за почистване и се е подписал под договор за почистване на помещение, след което хване метлата и парцала и почисти, по никакъв начин не е нарушил чл. 141, ал. 1 от ТЗ. Щото там не се казва, че управителят не може да мете, нали? В изпълнение на управленските си функции по сключения договор за метене.... хващаш метлата и не мрънкаш. Защото ако ти е(само) възложено да управляваш капитал от 2 лева (твърде вероятно) и имаш управленската цел на база на тези 2 лева да изкараш печалба от поне 1 лв, в управлението ще включиш не само метенето по сключения договор, ами и почистването на тоалетната на управителя. Примерно.
Иначе дай Боже всекиму (ако има желание) да управлява чужд капитал и да се договори със собственика на капитала, че в управлението влиза само чопленето на носа и полагането на подписи тук и там, присъствието на бизнес срещи и поемането на обещания, които на практика ще изпълнява някой друг срещу парите на собственика - не на управителя.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Осигуряване

Моят ODIT.info