Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Тема. Използване на платен отпуск при 2 часа

 Използване на платен отпуск при 2 часа hristo999 Профил 31.10.2017 22:53

Здравейте, да попитам следния въпрос. На лице, което работи на 2 часа по втори трудов договор с полагаем отпуск за цялата година 10 дни. Въпросът ми е, как е редно да се прави самото използване на дните. Примерно за да използва 1 ден ПО, то реално не трябва да идва 4 дни х 2 часа за да стане точно 1 ден, т.е 4 дни да я водя в ПО.

 RE: Използване на платен отпуск при 2 часа XXXXX Профил 01.11.2017 07:02

Не. Не работи 1 ден и се брои за 1 ден отпуск.
Напомням: отпъска касае само този договор. Докато е в отпуск при Вас, може да си работи по основния ТД. И обратното.

ПП Няма да питам как определихте размера на отпуска.

 RE: Използване на платен отпуск при 2 часа hristo999 Профил 01.11.2017 08:39

Лесно, за периода в който до който ще работи :D. То къде е е логиката, да си на 2 часа и да си пускаш за един ден ПО, като човек за 8 часа. Логично е за мен 4 дни х 2 часа

 RE: Използване на платен отпуск при 2 часа Cromwell Профил 01.11.2017 08:51

РАЗЯСНЕНИЕ НА МТСП ОТ 29.07.2010 Г. ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 9 ОТ НАРЕДБАТА ЗА ТРУДОВАТА КНИЖКА И ТРУДОВИЯ СТАЖ

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

Въпрос:
Интересува ме какъв е размерът на платения годишен отпуск при 4-часов и 2-часов трудов договор?

Отговор:
Съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските работникът или служителят, който работи през част от законоустановеното работно време (непълно работно време), има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж.
Редът и начинът за изчисляване на трудовия стаж са уредени с разпоредбите на чл. 355 от КТ и чл. 9 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж. Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години, като за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
Поради това, когато е уговорено непълно работно време - 4 часа, се зачита "пълен" трудов стаж и работникът или служителят има право на "пълен" размер на платен годишен отпуск.
Когато работник или служител работи по трудов договор с уговорено работно време по-малко от 4 часа, той има право на платен годишен отпуск по този договор, изчислен пропорционално.
При трудов договор с работно време 2 часа на ден, времето, което се признава за трудов стаж по този договор, се изчислява и набира по часове (до 8 часа), дни и месеци, което на практика означава, че за да бъде признат 1 ден трудов стаж, трябва да са отработени 4 дни, т.е. размерът на платения годишен отпуск е 1/4 от "пълния" размер.
 

 RE: Използване на платен отпуск при 2 часа Abby12 Профил 01.11.2017 09:39

Отговор на hristo999(01.11.2017 08:39):
hristo999 каза:
То къде е е логиката, да си на 2 часа и да си пускаш за един ден ПО, като човек за 8 часа.


логиката е там, че като работиш един ден работиш 2 часа, а не 8 часа като човек на пълен работен ден
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения