ODIT.info > Дискусия > Разни Започни нова тема

Гореща тема! Обезщетение при смърт 2 мин заплати

 Обезщетение при смърт 2 мин заплати Зузи (гост) 04.10.2006 12:19

Колеги, според чл.13 ал.2 от КСО:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) При смърт на осигуреното лице съпругът (съпругата), децата и родителите имат право на еднократна помощ в общ размер две минимални работни заплати и на наследствена пенсия.
Интересува ме кой и къде се изплащат тези обезщетения.
Предварително благодаря!

 Re: Обезщетение при смърт 2 мин заплати Зузи (гост) 04.10.2006 12:43

Доуточнявам: Починал е в бърза помощ, работил е във военно поделение. От там са казали на съпругата да си търси тези пари от социални грижи. Интересува ме полагат ли се 2 мин заплати и на родителите на починалия, и на малкото детенце. По принцип знам, че парите се теглят от НОИ с искане след представяне на молба, удостоверение за наследници, копие от смъртен акт.

 Re: Обезщетение при смърт 2 мин заплати satanasowa Профил Изпрати email 04.10.2006 12:55

Да полагат се, изплащат се от работодателя на починалия на
наследниците на база на това Удостоверение за наследници, 320 лв. има и такъв
параграф за искането 420901

 Re: Обезщетение при смърт 2 мин заплати Зузи (гост) 04.10.2006 14:45

Много благодаря!
А родителите какво трябва да представят в поделението? Те не са му преки наследници.

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати пнп (гост) 01.12.2006 11:21

трябва ли да се подава молба за изплащане на обезщетение
по чл.13 ал.2 от КСО и до кого.

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати satanasowa Профил Изпрати email 01.12.2006 11:23

Не, пишеш платежно искане, и виж кой е кода за това обезщетение

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати пнп (гост) 01.12.2006 11:26

благодаря ти

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати Galina (гост) 15.05.2008 08:54

А ако работодателя не е от същия град, къде да подадем тези документи? Отказаха да ни приемат документите в Добрич, защото работодателя се води с адрес в София.

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати ЛС Профил 15.05.2008 08:59

Подавате ги в София.

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати яна (гост) 15.05.2008 09:06

Трябва да се подаде молба_декларация в съответното поделение на НОИ,
но най_напред трябва да има удостоверение за наследници и се подават
тези молби от всеки един от наследниците,попълва се декларация с банкови
сметки,на които да бъдат преведени сумите пропорционално на всеки
един от наследниците.Изобщо е пак голяма бюрократщина,ще трябват данни
от работодателя и изобщо ....ще минат два месеца докато получите парите.

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати Galina (гост) 15.05.2008 09:41

Ние тези документи ги изкарахме. А какви са тези данни
от работодателя? Значи трябва да отидем в НОЙ София?

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати kroki (гост) 15.05.2008 09:45

Работи се на същата програма на която се обработват болничните ,записва се на дискета и се представя в НОИ и те изплащат сумите.Няма никакви искания и т.н.

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати kat (гост) 18.05.2008 23:24

а ако лицето е било пенсионер дали на близките се полага еднократна помощ и ако да каква молба се подава

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати ЛС Профил 19.05.2008 06:37

Ако този пенсионер е работил на трудов договор ,да.

Чл. 7. Паричните помощи при смърт на осигуреното лице се изплащат на правоимащите лица въз основа на подадена от всяко от тях молба-декларация по образец съгласно приложение № 6. Когато правоимащото лице е малолетно или непълнолетно, молба-декларацията се подава от законния му представител.

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати кат (гост) 19.05.2008 20:20

не пенсионера не е работил по трудово правоотношение
бил е в пенсия.В такъв случай няма еднократна помощ така ли

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати влади (гост) 22.08.2008 10:16

На мен ми искат някаква декларация, че има живи родители. Някои писал ли е такава и какво и е съдържанието. Моля ВИ спешно за помощ

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати гост2 (гост) 22.08.2008 13:41

От тази година може наследниците сами да си подадат молбата за изплащане на тази сума в РУСО. Молбата е като за билничните, но приложенията към нея са други.

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати bonbon (гост) 28.04.2009 21:48

Здравейте, бих искала да попитам дали някой знае, ако починал човек няма близки освен неговата сестра и тя става наследник на имота и задълженията му, има ли тя право като правоимащо лице да получи това обезщетение от две мин. заплати? В НОИ една жена в лошо настроение и отношение ни каза, че не можело щом е сестра без да ни обърне никакво внимание, само искаше да не й досаждаме! Изключително ми е странно как за купища неща може да отговаря, а за други не е достатъчно близка.
Благодаря за вниманието!
 

 RE: Обезщетение при смърт 2 мин заплати гост (гост) 28.04.2009 21:55

ккакъв е срокът за искане на това обезщетение? питам защото мин.год.почина много близък мой роднина и никой не е тъсил такова обезщетение.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Разни