ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Гореща тема! Осчетоводяване на дарение

 Осчетоводяване на дарение Iva (гост) 19.01.2007 13:20

Извинявам се, ако въпросът е елементарен, но каква сч.статия се съставя за 10%-то намаление на фин.резултат по ЗКПО за дарение?

 RE: Осчетоводяване на дарение sonya Профил Изпрати email 19.01.2007 13:22

дебит Намаление / кредит Финансов резултат

 RE: Осчетоводяване на дарение hdosev Профил Изпрати email 19.01.2007 13:26

само за самото намаление никакво.
Правиш си :
Дебит Печалба / Кредит Разходи за данъци - сумата я изчисляваш, като си включвам всякакви си там намаления, облекчения и тем подобни преотстъпвания

 RE: Осчетоводяване на дарение Ива (гост) 19.01.2007 15:21

Благодаря за отговора, ще попитам още нещо подобно, ама не съвсем...
Намалението /съответно увеличението/ от амортизациите по ДАП и САП как ги отчитате? Знам, че повечето колеги ги поддържат равни и не съставят статии за това, но при мен се налага да осчетоводя разлика.

 RE: Осчетоводяване на дарение гост (гост) 19.01.2007 16:11

В тази връзка,когато данъчните амортизации са по големи от счетоводните възниква ли временна ралика?И ако да ,то как се осчетоводява?

 RE: Осчетоводяване на дарение niki67 Профил Изпрати email 19.01.2007 16:34

Много ми харесва контировката на Соня::)))))

Соня е права, защото това са елементарни въпроси, тя затова се шегува.

Ивче, постоянните разлики не се осчетоводяват. Какво значи пост. разлики!? Най просто казано, това са приходи и/или разходи, които не се признават за данъчни цели. Това значи, че ако е разход, с него увеличаваш счетоводния резултат, за да получиш данъчен резултат, а ако е приход - тогава с него намаляваш. Постоянни са тези разлики, с които, щом веднъж увеличиш или намалиш, край - повече те не играят. На професионален език се казва - нямат обратно проявление:)) или по-кратко - не се обръщат:)))).

Временни разлики са тези, които намират обратно проявление в следващи данъчни периоди-тоест, ако увеличиш тази година, през следващите имаш право да намалиш при определени условия. Например обезценката на активи, отчетена като разход, води до временна разлика - увеличение на сч.резултат в годината на разхода, и намаление в годината, през която се освобождаваш от актива. Друга разлика е например провизиите, или начисленията по неизп.отпуски и т.н.
Временните разлики се осчетоводяват. Защо? Ми защото, в бъдеще ще имаш право да си намалиш със тях данъчния резултат- Тоест,при увеличение - тъй наречената намаляема временна разлика, ти възниква вземане, в размер на увеличението по данъчната ставка в годината на обръщане. Това вземане се нарича отсрочен данъчен актив. Ако например увеличението ти е с 1000лв, това в текущата година води до 150лв повече данък /1000лв по 15% за 2006/. Обаче, в бъдеще, ти ще можеш да си възстановиш 100 лв - като намалиш резултата с 1000лв, при данъчна ставка 10%. Значи ти възниква актив, който се осчетоводява -
497/123 100лв.

А пък в текущата година - 2006, ако счетоводната ти печалба е била 9000лв, с това увеличение тя става 10000 и дължиш данък 1500 лв
123/452 1500.

Ако имаш постоянна разлика, каквато е дарението в твоя случай, тя не води до възникване на отсрочен дан актив и не се осчетоводява.
Например - имаш сч. резултат 9000 лв.
Направила си дарение 1900лв, което е осчетоводено на разход - 609/Актив 1900лв.
Тази сч. статия е включена при формирания счетоводен резултат от 9000лв.
Признават ти се за данъчни цели обаче 900лв - това са 10% от резултата ти преди преобразуване. Значи, с останалите 1000 трябва да увеличиш, но нямаш право в бъдещи периоди да намаляваш. Това увеличение е окончателно. Затова е постоянна разлика. Затова не се осчетоводява. Просто данъчния резултата ти става 10000 и дължиш 1500 корпоративен данък по ставката за 2006. Така че
123/452 1500 и това е.

 RE: Осчетоводяване на дарение niki67 Профил Изпрати email 19.01.2007 16:40

и това е при условие, че дарението е по чл.35 ал2 т.1-19 от ЗКПО за 2006:))))
щото иначе то се облага с еднократен данък при източника:))))))

 RE: Осчетоводяване на дарение KrassiKoev Профил Изпрати email 19.01.2007 16:47

Браво niki67 !

За първи път чета толкова достълно определение на времени разлики. Като цяло са неприятна материя за мен. Аз правя така: С годишната декларация - правя една табличка , която вкл.фин рез , времени , постояни разл и т.н.
накрая има сборове на сумичките и се вземат по малко счет.операции. Може да не е много правилно , но временните разлики не ги водя аналитично счетоводно , но при желание могат да се видят от табличката.
Iva (гост) , в началото имах проблем със сумите с които се коригират данъчно резултата , за това започнах да ги "отделям" в отделни статии или под сметки още при начисляването.

 RE: Осчетоводяване на дарение niki67 Профил Изпрати email 21.01.2007 18:07

Краси Коев, абсолютно правилно правиш, не се притеснявай, то така се и прави. Отсрочените данъчни активи и пасиви се допуска да се представят компенсирано, тъй като източникът им е един и същ - всички те са сметка на печалбата. Не си длъжен да ги водиш аналитично в счетоводството, щом имаш таблица, от която се вижда тяхното възникване и обратно проявление, всичко ти е наред.

Аз не споменах по-горе, за да не затруднявам Ива, че и без това обяснението стана дълго - отсрочен актив изобщо не е задължително да се признава. Той се признава тогава, когато предприятието има достатъчна сигурност, че в бъдеше ще има достатъчно печалба, от която да се възстанови временната разлика.
Казано на прост език - щом си увеличил сега, и в бъдеще имаш право да намалиш, трябва обаче в бъдеще да има печалба, за да може да се намали. И то достатъчна печалба.
Докато ПАСИВ по отсрочени данъци ВИНАГИ се признава - поради принципа на предпазливост, който изисква да се показват всички задължения, обезценки и евентуални загуби. Той просто казано изисква активите и приходите да не се надценяват, а разходите и пасивите да не се подценяват.
Така че, досагашния преоценъчен резерв, който съществуваше в ДАПл, изискваше отчитането на пасив по отсрочени данъци - 112/497.
В Новия ЗКПО е уредено да се изчисти този резерв за данъчни цели, така че този въпрос отпада.:)

 RE: Осчетоводяване на дарение plankov Профил Изпрати email 21.01.2007 18:25

Ей, Ники67, направо трепач си бря! Малии чудя се още що ли не со одитор :)

 RE: Осчетоводяване на дарение ivetavucheva Профил Изпрати email 21.01.2007 18:48

Аз бих го желала и за одитор и за съпруг :)

 RE: Осчетоводяване на дарение plankov Профил Изпрати email 21.01.2007 18:50

Абе зает е човека, ама ...

 RE: Осчетоводяване на дарение ivetavucheva Профил Изпрати email 21.01.2007 19:51

Предполагам, аз за това с прискърбие го казвам.

Хубаво е, че има единици тук хора, които споделят вещината с нас, питащите!

Благодаря му!

 RE: Осчетоводяване на дарение Катя (гост) 26.02.2007 02:58

Аз ще помоля niki67 (понеже виждам, че е наясно с тези въпроси, но разбира се мнение и от други е добре дошло) да ми обясни какво се прави в следната ситуация:

Амортизациите по ДАП превишават тези по САП примерно с 600 лв. Взимам 123/497 с 60 лв. и си намалявам данъка. Добре, но ако правилно разбирам, към края на следващата година "обръщам" операцията и си увеличавам печалбата и данъка! Правилно ли е това? Всъщност данъчно се признава по-големия разход за амортизация, защо трябва на следващата година да се плати данък, който не е дължим? Дали тези разлики са временни, когато и следващата година ДАП ще превишава САП (по сегашните прогнози)?

Много моля за помощ, защото имам чувството, че сериозно ще объркам нещата!

 RE: Осчетоводяване на дарение polq (гост) 26.02.2007 11:36

zdr kolegi po povod zapitvaneto na katq za vremennite razliki iskam da i otgovorq taka pri dana4ni amortozacii v pove4e ot s4etovodnite ima dana4en aktiv koeto se otrazqva taka 123/497 600*15% tova e prez 2006 god a obratnoto proqvlenie na razlikata se poqvqva kogato c4etov amortizacii za dadeniq aktiv sa pove4e ot dana4nite ili kazano po prosto kogato se amortizira aktiva she se proqvci razlikata i togava she se otrazi sas statiq 497/123

 RE: Осчетоводяване на дарение Катя (гост) 26.02.2007 15:20

Благодаря ти, Поля!

Аз си мисля, че трябва да начисля разликата в размер на 10%, тъй като това е ставката за 2007 г.

Но всъщност основният ми проблем е, че няма да има обратно проявление, защото активите ми вече са отписани от САП поради промяна в прага на същественост, но съгласно чл. 22 ал. 12 т. 2 от стария ЗКПО не отписани от ДАП. При това положение няма как счетоводната им амортизация да превиши данъчната и би трябвало разликата да бъде постоянна.

 RE: Осчетоводяване на дарение Катя (гост) 26.02.2007 20:35

Никой друг ли няма мнение по въпроса ми? Никак не съм сигурна, че разсъжденията ми са верни. Моля да помогнете, ако можете!

 RE: Осчетоводяване на дарение Torrio Профил Изпрати email 26.02.2007 20:44

Една мъничка забележка към Поли - осчетоводяваш с 10%, щото оценката е такава. Данъкът е 105 и очакваш че при обратното проявление ще има корекция с фин резултат точно с 10%. 15 % са минало))))
 

 RE: Осчетоводяване на дарение andreeva (гост) 26.03.2009 22:47

прехвърляне на активи - стоки и автомобили от ет на новосъздадено еоод чрез дарение по процедура на прехвърляне на предприятие . счетоводни операции
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство